Renk Körlüğü Tedavisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Renk Körlüğü Tedavisi

Renk Körlüğü Tedavisi

Renk körlüğü testi, bireylerde renk körlüğü varlığının tespiti amacı ile kullanılan teste verilen isimdir. Latince adı daltonizm olan Renk körlüğü, gözün ağ tabakası olan retinada konik reseptörlerde oluşmaktadır.

Farklı renklerle yazılmış sayı ve nesnelerden oluşan levhaları kişilerin okumasının yapıldığı teste renk körlüğü testi denmektedir. Bireyler levhalardaki sayıları ve şekilleri okuyamadıkları takdirde renk körlüğü rahatsızlığı tanısı koyulabilmektedir. Renk körlüğü tanısında en yaygın kullanılan yöntem yukarıda da belirtilen fiziksel gösterimle uygulanan renk körlüğü testidir.

– Renk Körlüğü Sebebi Sedir?

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 170-180 milyon kişide bulunduğu tahmin edilen renk körlüğü, kişilerin görme merkezinde bulunması gereken pigment parçacıklarının hiç bulunmaması ve az bulunması ile oluşan karakterize bir rahatsızlıktır. Bu eksiklik durumlarında birey, bir ya da birden fazla sayıda rengi ayırt edemeyebilmektedir. Renk körlüğü kalıtsal yani doğuştan aileden geçen genetik faktörlere bağlı bir durumdur.

– Renk Körlüğü Türleri Nelerdir?

Renk körlüğünün farklı renk körlüğü gruplarına göre farklı isimleri vardır. Kısaca bahsedecek olursak,

1 – Kırmızı konik reseptörlere bağlı kırmızı renk körlüğü durumuna “Protonopia”,

2 – Yeşil konik reseptörlere bağlı renk körlüğü durumuna, “Deuteranopia”

3 – Mavi konik reseptörlere bağlı renk körlüğü durumuna “Tritonopia”

Bu renk körlüğü gruplara kısmi renk körlüğünü ifade etmektedir. Ancak monokromatik renk körlüğü olgularında tam renk körlüğünden bahsedilebilmektedir ve kişiler tam renk körlüğü olduğunda renkleri birbirinden hiçbir koşulda (siyah-beyaz formlar hariç) ayırt edemezler.

RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.