HFDS (High Frequency Deep Sklerotomy) – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

HFDS (High Frequency Deep Sklerotomy)

HFDS (High Frequency Deep Sklerotomy)

GÖZ TANSİYONU – GLOKOM TEDAVİSİNDE YENİ BİR YÖNTEM : HFDS (HİGH FREQUENCY DEEP SKLEROTOMY)

HFDS (High Frequency Deep Sklerotomy)
Glokomun göz içi sıvı basınç yüksekliğini takiben görme sinirinde meydana gelen ilerleyici hasar olarak tanımlandığını, tedavi edilmediği taktirde görme kaybı ve körlüğe neden olabiliceğini söyleyen Özel Net Göz Cerrahi Tıp Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Mercan, her yaşta görülebilen glokomun 40 yaş ve üstü grupta daha sık görüldüğünü belirtti.

ÖNEMLİ BİR HASTALIK
Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastalığının körlükle sonuçlanabilen önemli bir göz hastalığı olduğunu belirten Op. Dr. Mercan, “Göz tansiyonu yüksekliği, zamanla görme sinirini tahrip ederek hastaların çevre görmesini bozar ve tedavi edilmediğinde körlükle sonuçlanır. Maalesef hastalar bu görme alanı defektlerini son döneme kadar hissetmezler. Erken teşhis ve tedaviye erken başlanması hastaların görme düzeyi ve görme kalitesi açısından çok önemlidir” dedi.

KOMPLİKASYON RİSKİ
Göz tansiyonunda tedaviye ilk olarak göz damlaları ile başlandığını belirten Op. Dr. Mercan, “Yeni geliştirilen bir yöntem olan HFDS ile göziçi basıncı etkili bir şekilde düşürülür. Bu yöntem, hastanın göz tansiyonu damlalarına bağımlılığını azaltır veya tamamen ortadan kaldırır. Ayrıca, göz tansiyonu ameliyatlarına göre komplikasyon riski çok düşük; uygulaması daha kolay ve daha kısa süreli bir girişimdir” dedi. Yöntemin komplikasyon oranının diğer girişimlere göre çok daha düşük olması ve etkinliğinin oldukça güçlü olması gibi sebeplerle gerek hastalar, gerekse göz hekimleri açısından oldukça yüz güldürücü olduğunu belirten Op. Dr. Mercan, “Yöntemi kliniğimizde uygun hasta grubuna bu tedaviyi uygulamaktayız” dedi.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.