Göz Kuruluğu Tedavisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz Kuruluğu Tedavisi

Kuru göz sendromu ya da diğer adıyla Göz kuruluğu göz yaşının yeterli üretilememesi, gözyaşının yeterli kalitede olmayışı ile göz üzerinde nitelik bir tabaka oluşturamayışı sonucu oluşan rahatsızlığın adıdır. Kuru göz rahatsızlığı özellikle endüstriyel toplumun gelişimi ile birlikte insidansı (görülme sıklığı) artmış olan bir rahatsızlıktır. Kuru göz hastalığının teşhisi ve tedavisi için bir göz hastalıkları ve cerrahisi uzmanının muayenesi gereklidir.

– Kuru Göz ve Göz Yaşı

Gözyaşı %97.8 su, %0.9 sodyum klorür ve %0.4’ü proteinden oluşan, (globülin, albümin vb.) vücut sıvıları ile aynı ozmotik basınca sahip sıvıdır. Gözün nemlenmesini sağlamaktadır. Göz, gözyaşı ile düzenli bir şekilde yıkanmaktadır. Ayrıca göz yüzeyinde oluşabilecek herhangi bir enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olmakta, göz yüzeyine gelen parçacıkların adezyon kuvveti ile göz yüzeyine yapışmasını engellemektedir.

– Göz Yaşı Kuruluğu Nasıl Oluşmaktadır

Günümüz toplumunda gerek sera gazlarının etkisi, gerek soluduğumuz havanın kalitesizleşmesi, gerek sanayi toplumu olmamızın yarattığı olumsuz sağlık koşulları ile gözyaşı bezimiz nitelikli bir göz yıkaması yapamayabilmektedir. Kuru göz sendromu ya da halk arasında göz kuruluğu olarak bilinen rahatsızlık ileri yaş döneminde ve masabaşı bilgisayar başında yoğunluklu iş yapan bireylerde daha sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle menapoz sonrası kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Gelişmemiş ülkelerde A vitamini eksikliğine bağlı kuru göz vakaları gözlemlenmiştir.

Ayrıca antihistaminikler, betablokorler ve diüretikler gibi ilaç gruplarının kullanımı kuru göz rahatsızlığının gelişmesine neden olabilmektedir.

– Göz Yaşı Kuruluğu Belirtileri

Kuru göz sendromunun kişinin kendisinin de anlayabileceği belirgin belirtileri vardır.Bunlar;

– Gözde batma hissi ve yanma hissinin gelişmesi

– Göz içinde ve çevresinde viskoz, yoğun ve akışkan bir sıvının olması

– Göz içinde kızarıklık

– Kontakt lens kullanılıyorsa lens kullanımında batma hissinin artışı

– Bazı dönemlerde aşırı yaşarma ve yorgunluk hissinin oluşması

– Kuru Göz Rahatsızlığının Teşhisi

Kuru göz (göz kuruluğu) schirmer testi ile ölçülmektedir. Schirmer testi göz hastalıkları ve cerrahisi uzmanı hekimince yapılabilmektedir. Genel olarak 10 milimetre ve üstü hastalarda kuru göz varlığından söz edilmezken, 5 milimetre ve daha düşük sonuçlarda kuru göz varlığından söz edilebilmektedir. Kuru göz rahatsızlığının tam teşhisi için bir göz hekiminin kontrolü önemlidir. Göz yaşı kırılma zamanı da gözyaşı kuruluğu teşhisi için bilinen yöntemlerdendir. Boyar madde damlatılması ile hemen belirgin kurulukların oluşması kuru göz açısından pozitif sonucu (hastalığın varlığını) ortaya koymaktadır.

– Kuru Göz – Göz Kuruluğu Rahatsızlığının Tedavisi

Gözyaşı kuruluğunun tedavisi için en çok kullanılan yöntem, suni gözyaşı preparatlarıdır. Bu göz damlaları gözyaşı ile aynı ozmotik basınca sahip ürünlerdir ve gözyaşını göz içinde taklit ederler. Bu sayede göz içi sunu gözyaşı damlaları ile istenilen sıvı yoğunluğuna ve nemli ortama ulaştırılmış olmaktadır. Suni gözyaşı seçimi sizin bireysel özelliklerinize ve hastalığınızın durumuna uygun olarak göz hekiminiz tarafından belirlenmelidir. Günde kaç kez ve nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi de yine hekiminiz tarafından belirlenmelidir. Diğer yöntemler arasında göz yaşının korunması için gözün buruna aktığı kanalın tıkanması vb. yöntemler de uygulama konuları arasında yer almaktadır. Ayrıca kuru göz hastasının kendini klima, soba, sigara gibi çevresel etkenlerden koruması da gerekmektedir. Kuru göz ya da Gözyaşı kuruluğu için göz doktorunuz ile iletişime geçin. Kuru göz ya da Gözyaşı kuruluğunun teşhisi ve tedavisi için 0 544 535 43 31 numaralı telefondan Net Göz ile iletişime geçebilirsiniz.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.