Pterjium Tedavisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Pterjium Tedavisi

Pterjium Tedavisi

Ülkemizde yaygın olarak gözlenen ve ülkemizde “melek kanadı”, yurt dışında “sörfçü gözü” olarak bilinen ve halk arasında gözde et büyümesi ya da gözde et yürümesi olarak ifade edilen hastalığın latince adı pterjium dur. Erkeklerde kadınlara göre daha sıklıkla görülebilen pterjium hastalığı, açık havada çalışan ve ultraviyole ışınlarla maruz kalan bireylerde daha sıklıkla görülmektedir. Gözün kornea tabakası adı verilen saydam tabakada görülen bir rahatsızlıktır.

– Gözde Et Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Pterjium öncelikle gözün burun kısmında enflamasyon (ödem) ile belirti verebilmektedir. Bu bölgeden şişlik oluşabilmektedir. Hastalar hastalığın bu evresinde, batma, yanma, bulanık görme ve yabancı cisim hissi gibi şikayetlerle göz doktoruna başvurabilirler. Hastalığın ilerleyen evresinde, göz yüzeyine doğru (kornea üzerinde) yürüyerek görmede bozulmalara sebep olmaktadır.

– Gözde Et Büyümesi Sadece Estetik Bir Sorun Değildir

Gözde et büyümesi sadece estetik bir sorun olarak değerlendirilmemelidir. Pterjium ilerlemesi tedavi edilmediği durumlarda kornea üzerinde yürüdüğünde kornea üzerinde yapışabilmekte ve deformasyon yapabilmektedir. Bu da hastaların bulanık görmesi ile karakterize astigmat rahatsızlığının ilerlemesine neden olabilmektedir.

– Gözde Et Büyümesi Tedavisi

Açık havada daha çok çalışan ve ultraviyole ışınlara maruziyette daha sık gelişen pterjium, ameliyat ile tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Özellikle kornea yüzeyinde gözüken, ilerleme göstermiş pterjium olgularında ameliyat tedavisi gerçekleştirilmelidir.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.