Optik Koherens Tomografi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Optik Koherens Tomografi

Optik Koherens Tomografi

Kısa adı ile OCT ile ifade edilen Optik Koherens Tomografisi, göz içi yapıları muayene etmek ve ölçmek için kullanılan gelişmiş bir kesit görüntüleme yöntemidir.

Optik Koherens Tomografisi (OCT) çalışma prensibi, gözde uygulanan ultrason uygulamalarına benzer olmakla birlikte, ultrasonda kullanılan ses dalgalarının aksine OCT’de 820 nanometre dalga boyutunda spektrofotmetrik ışık kullanılmaktadır.

Işık hızı, ses hızından yaklaşık 1 milyon kat hızlı olduğundan, OCT nin 10 nanometre ölçeğindeki daha düşük değerlerdeki çözünürlüğü , ultrasonun 100 nanometrelik çözünürlüğünden daha verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Optik Koherens Tomografi ultrasonografinin aksine göz damlaları kullanılmamış,genişletilmemiş göz bebeğinde uygulanabilmektedir ve ultrason gibi göz temasına gerek yoktur. – OPTİK KOHERENS TOMOGRAFİSİ İLE ÖLÇÜMLEME Optik Koherens Tomografisinde ışık merkezinden çıkan ışığın yansımasının gecikme zamanları ölçümlenmektedir.

Özellikle Optik sinir, retina (ağ tabaka) sinir tabakası ve makulanın ayrıntılı analizine imkan sağlamaktadır. Toplumda sarı nokta hastalığı diye bilinen, yaşa ve diyabet vb. sistemik rahatsızlıklara bağlı olarak gelişen makula ödeminin tanısı, hastalığın durumu konusunda Optik Koherens Tomografisi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dilerseniz sitemizde farklı bir başlıkta yayınlanan Yaşa bağlı makula ödemi (Sarı nokta hastalığı) yazısına göz atabilirsiniz. Gözün ön kısmı için daha uzun dalga boyuna sahip bir ışık merkezine sahip OCT cihazları geliştirilmiştir. Geliştirilmiş bu yöntem ise, kornea, iris ve göz içi alet ve lenslerin daha yüksek çözünürlükle görüntülerini ve ölçümlerini sağlayabilmektedir.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.