Katarakt – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Katarakt

Katarakt Cerrahisi Lazer İle Katarakt Ameliyatı

Katarakt; gözümüzün doğal merceğinin (lens) saydamlığını yitirmesidir. Her yaşta görülebilir. Sıklıkla görülen türü 55 yaşından sonra yaşa bağlı katarakt olarak karşımıza çıkar. Katarakt tedavisi ilaçlarla mümkün olmadığından cerrahi (FAKOemülsifikason) operasyon veya Laser (Femtosecond Laser) operasyonu gereklidir.

Bulanık görme, puslu görme, kirli bir camın arkasından bakıyormuş hissi, Gözlük kullanma ihtiyacı oluşması, Yakını göremeyen kişinin gözlük ihtiyacı duymadan yakını görebilir hale gelmesi, (ikinci bahar) Işık hassasiyeti Ayrıca bazı katarakt tipleri göz tansiyonunda artışlara yol açarak glokom gelişmesine neden olabilir.

Günümüzde katarakt cerrahisinde iki yöntem ön plana çıkmaktadır;

– Fakoemülsifikasyon

Ultrasonik ses dalgalarıyla katarakt dokusunun eritilmesi prensibiyle çalışır. FAKOemülsifikasyon tekniğinde göze yaklaşık 2,5 mm korneal kesi yapılır ve göze dikiş atılmaz. Cerrahın tecrübesine ihtiyaç olan bir yöntemdir.

– Femtosecond (Femtosaniye) Laser

Femtosecond (Femtosaniye) Laser‘in diğer teknikten bazı farkları vardır. Bu teknikte bıçak kesisi yerine laser kesisi yapılır. Cerrahın katarakt kapsülünü açması gerekmez. Kapsül düzenli bir şekilde laser ile açılır (Kapsuloreksis). Katarakt dokusuda laser ile parçalara ayrılır (Fragmantasyon). Ayrıca ultrason enerjisi kullanılmadığından doku zedelenmesi riski yoktur. Bu tekniğin dezavantajı her göz yapısına uygunluk göstermemesi, her katarakt seviyesinde kullanılamamasıdır.

Katarakt Yaşlı Kadın
Katarakt operasyonları yapılırken üzerinde düşünülüp iyi karar verilmesi gereken bir durum da gözün içinden çıkarılan merceğin (lens) yerine takılacak olan yapay merceğin (lens) seçilmesidir.

Netgöz Cerrahi Tıp Merkezin Katarakt Ameliyatlarında Kullanılan tüm lensler FDA onaylı ve CE belgelidir.

Katarakt cerrahisinde temel hedef hastanın sağlığına kavuşturulmasıdır. Bununla beraber hastanın iş ve sosyal yaşantısına, günlük aktivitelerine ve hobilerine yönelik olarak mercek (lens) belirlenmesi gerekmektedir. Hastalara çok odaklı (bifokal, trifokal, multifokal) mercekler (lens) kullanılarak uzak ve yakın görmeler görüş sağlanabilmektedir.

Mercek (lens) seçimi yapılırken günlük yaşantıyı kolaylaştıracak tercihlerde bulunulabilir. Örneğin; gece görüş kalitesini arttıran mercekler (lens) özellikle gece araç kullanımı yoğun hastalarımızda tercih ettiğimiz merceklerdir (lens). Ya da günün çoğunluğunu dış ortamda geçiren, güneşe maruz kalan hastalarda UV (Ultraviyole) filtreleri özellikle önerilir. Ofis ortamında aydınlatma ve bilgisayar kullanımında ise antirefle filtreler önem kazanırlar.

Bu mercekler (lens) göz içine yerleştirildiğinden dolayı karar süreci, hastanın beklentilerinin karşılanması operasyondan bile öncelikli hale gelmektedir.

KATARAKT OPERASYONLARINDA FAKOEMÜLSİFİKASYON VE FEMTOSECOND LASER YÖNTEMLERİ

Günümüzde insanlara uygulanan ameliyat prosedürlerinden en yaygını hiç şüphesiz katarakt ameliyatlarıdır. Gelişen teknolojik imkanlarla iğnesiz ve dikişsiz olarak tabir edilen iki yöntem yaygın olarak katarakt cerrahi prosedürlerinde yer almaktadır.

– FAKOEMÜLSIFIKASYON YÖNTEMİ

Kataraktlı sertleşmiş merceğin ultrasound (ses) dalgalarıyla parçalanıp sıvı yardımıyla gözden uzaklaştırılması prensibine dayanır. İleri Fakoemülsifikasyon teknikleri üzerine kendisini geliştirmiş hekimler tarafından yapılması önem arz etmektedir. Uygulama dikiş gerektirmez ancak 2,5 mm’lik cerrahi kesiler bıçak kullanılarak açılır.

– LASER KATARAKT

Femtosecond (Femtosaniye laser katarakt) laser cihazları OCT(Ocular coherence tomography) ile bilgisayar destekli sistemlerdir.

Korneal kesiler ve mercek kapsülünün kesilmesi laser sistemiyle yapılır. Merceğin (lens) parçalara ayrılması (fragmantasyonu) laser kesileriyle sağlanır. Böylece hastalar ultrasound titreşimlerine maruz kalmadığından gözün katarakt dışındaki yapıları uygulamadan olumsuz etkilenmez. Doku zedelenmesi görülmez.

– KATARAKT AMELİYATINDA HANGİ MERCEKLER (LENS) KULLANILIR?

Gerek FAKOemülsifikasyon, gerekse Femtosecond Laser uygulamaları olsun hasta ve işlevini yitirmiş doğal mercek (lens) gözden alınarak yerine yapay göz içi mercek (lens) yerleştirilir.

Sadece uzak mesafeyi görmemizi sağlayan merceklere (lens) monofokal (tek odaklı) , uzak ve yakını görmemizi sağlayan merceklere bifokal (iki odaklı), uzak, orta ve yakın mesafeyi görmemizi sağlayan merceklere trifokal (üç odaklı) mercekler denir. Bifokal (iki odaklı) ve trifokal (üç odaklı) mercek (lens) uygulamaları görüş yaşama olanağı sağlar.

Hastaların göz yapılarına ve yaşam tarzlarına göre hangi tür merceğin (lens) kullanılacağına karar verilir.

NET GÖZ TIP MERKEZİ’NDE KATARAKT CERRAHİSİ ve REFRAKTİF CERRAHİ’DE KULLANILAN GÖZ İÇİ LENSLER;

 • ZEISS CT-ASPHINA 603P MONOFOKAL
 • ZEISS CT-LUCIA 201P MONOFOKAL
 • ZEISS CT-ASPHINA 409MV MONOFOKAL COLORMATIC
 • ZEISS CT-LUCIA 601 PY MONOFOKAL COLORMATIK
 • ZEISS AT LISA 809 MP BIFOKAL
 • ZEISS AT LISA TRI 839 MP TRIFOKAL
 • ZEIS AT TORBI BI-TORIC 709 MP BIFOKAL TORIC
 • ABBOTT SENSAR1 A1300 HİDROFOBIK MONOBLOK
 • ABBOTT TECNIS1 ZCB00 HIDROFOBIK MONOBLOK
 • ABBOTT TECNIS ZMBOO MULTIFOKAL ACRYLIC
 • ABBOTT TECNIS ZMTOO MULTIFOKAL TORIC ACRYLIC
 • ABBOTT TECNIS ZCT150 MONOFOKAL ASPHERIC TORIC
 • ALCON SN60NF ACRYSOF IQ MONOFOKAL
 • ALCON SN6AD1 ACRYSOF IQ MULTIFOKAL RESTOR
 • ALCON SND1TX ACRYSOF IQ MULTIFOKAL RESTOR TORIC
 • ACRIVAup REVIOL MFM611 MULTIFOKAL
 • ACRIVAUD REVIOL BBMFM611 MULTIFOKAL
 • ACRIVAUD UD613 MONOFOKAL
 • ACRIVA BBUD613 MONOFOKAL
 • BIOTECH VISIONCARE EYECRYL DIHYS600ROH MULTIFOKAL
 • BIOTECH VISIONCARE EYECRYL ASHFY600 HYDROPHOBIC IOL
 • BIOTECH VISIONCARE EYECRYL PLUS600 HYDROPHILIC IOL
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.