Bebeklerde Katarakt Tedavisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Bebeklerde Katarakt Tedavisi

Bebeklerde Katarakt Tedavisi

Göz bebeği, gözün renkli kısmının ortasındaki siyah kısma verilen isimdir. Sağlıklı tüm bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde göz bebeği siyah renktedir. Gözbebeğinin farklı renkler olan beyaz, gri ve sarı vb. renklere dönüşmesi bebek ve çocuklarda önemli göz hastalıklarının habercisi olabilir.

– Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Bebeği Beyazlığı Hangi Hastalıklarda Oluşur?

Bebeklerde ve çocuklarda göz bebeği beyazlığı çeşitli göz hastalıkları sebebi ile oluşabilmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda göz beyazlığının sebepleri arasında katarakt en sık rastlanılan rahatsızlıktır. Daha sonrasında göz tümörleri, göz enfeksiyonları, gelişim bozuklukları ve diğer unsurlar dikkat edilmesi gereken durumlardır.

– Bebeklerde ve Çoduklarda Katarakt

Bebeklerde doğuştan gözlemlenen konjenital katarakt adı verilen bir katarakt türü vardır. Bu katarakt türünün dışında çeşitli travma durumları ve metabolik sorunlar sebebi ile de katarakt gelişebilmektedir. Erken teşhis edilmezse, görme kayıplarına, kontrolsüz göz hareketlerine ve şaşılık durumuna sebep olabilmektedir.

– Bebeklerde ve Çoduklarda Göz Tümörleri

Pek çok göz tümörünün yanı sıra retinoblastom adı verilen malign (kötü huylu) göz tümörleri de göz bebeği beyazlığının habercisi olabilir.

– Göz Bebeği Enfeksiyonları

Çeşitli patojenlerden kaynaklı (virüsler, bakteriler, parazitler) enfeksiyonlar göz bebeğinin beyazlamasına sebep olabilmektedirler.

– Bebeklerde Çocuklarda Gelişim Bozuklukları

Görme duyumuz olan göz, hamilelik döneminde oluşur ve gelişir. Hamilelik döneminde kullanılan ilaçlar, metabolik sorunlar, erken doğum vb. durumlar gözde ciddi anomalilere sebep olabilmektedir.

– Bebeklerde Çocuklarda Diğer Göz Bebeği Beyazlığı Hastalıkları

Gözün sinir tabakası sorunları, göz kapiller (kılcal) damarlarının sorunları, göz içi kanamaları vb. pek çok durum göz bebeğinin beyazlamasına sebep olabilmektedir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.