Hipermetrop Tedavisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Hipermetrop Tedavisi

Hipermetrop Tedavisi

Gözün kırılma kusurlarından biri olan hipermetrop, gözün optik eksenine gelen ışınların retinanın arkasında odaklaşmasıyla oluşan kırılma kusurunun ismidir. Odaklaşma arkada olduğundan ve retina üzerinde ancak dağılım çemberi oluştuğundan görüntü bulanıktır. Sizlerde hipermetrop nedir, hipermetrop türleri nelerdir gibi aramalarla sitemize ulaştıysanız bu yazımız ile hipermetrop ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

– Hipermetrop Türleri Nelerdir?

Hipermetropinin türlerini genel olarak sınıflandıracak olursak, üç klinik türden bahsedilebilmektedir. Eksen hipertmetropisi, Eğrilik hipermetropisi, Kırıcılık hipermetropisi

1 – Eksen Hipermetropisi

Hipermetropilerin içinde en sık görülen eksen hipermetropisinde gözün ön arka ekseni normal göre daha küçüktür. Ön arka ekseninde 1 milimetrelik kısalık yaklaşık olarak 3 diyoptrilik hipermetropiye yol açabilmektedir.

Doğumda erkek çocuklarla 17.9-18 mm, kız çocuklarda 17.7-17.8 mm olan gözün, ön-arka ekseni 3 yaşında erkeklerde 23.2 milimetre, kızlarda 22.5 milimetreye ulaşmaktadır. Daha sonra 15 yaşına kadar ilk yaşlardan çok daha az artan bir ivme gösteren ön-arka ekseni uzaması, genel olarak bireylerin ergenlik durumu, fiziksel gelişim vb. durumlara da bağlı olarak bu yaşlarda durur. Anlaşıldığı üzere göz küresinin doğumdan sonraki ilk yaşlarda büyümesi çok daha hızlı olmaktadır.

Kişilerin bazılarında genetik yatkınlığa da bağlı olarak göz küresi uzaması normal bireyler kadar gerçekleşmeyebilmektedir. Bu durumlarda da eksen hipermetropisi gözlemlenmektedir.

2 – Eğrilik Hipermetropisi

Kornea plana adı verilen hastalıkta kornea eğriliği azalmakta ve bu durumlarda hastalarda hipermetropi görülmektedir. Bu hipermetropi türüne eğrilik hipermetropisi adı verilmektedir. Kornea yarı çapındaki 1 milimetrelik fazlalık yaklaşık 6 diyoptrilik hipermetropiye yol açmaktadır.

3 – Kırıcılık Hipermetropisi

Göz merceğinin kırıcılığının azalması hipermetropi nedenlerinden biri olarak söylenebilmektedir. Göz merceğinin gelişmesi (doğal lensin) gelişmesine genel olarak bakıldığında, doğumda 65 miligram olan lensin ağırlığı bir yaşında iki misli, seksen yaşındaki bir bireyde ise yaklaşık olarak doğumdaki ağırlığının üç katıdır. Yenidoğan bir bebeğin göz merceği küresel şekilde olup kırıcılığı yaklaşık olarak 42.7 diyoptridir. Yenidoğan bebek 1 yaşına geldiğinde göz merceği yassılaşarak kırıcılığını azaltmaktadır. Yaşlı kişilerde fizyolojik olarak lensin yassılaşması kırıcılık hipermetropisine eğilimlerini artırmaktadır. Ayrıca diyabetes mellitus gibi sistemik rahatsızlıkları olan bireylerde de lens kırıcılığının azalmasına bağlı olarak hipermetropi görülmektedir.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.