Gece Körlüğü Tedavisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Gece Körlüğü Tedavisi

Gece Körlüğü Tedavisi

Latince retinis pigmentosa olarak adlandırılan gece körlüğü halk arasında, tavuk karası olarak da bilinmektedir. Toplumda görülme sıklığı %1’in altında olan, genetik geçişle yani ailesel yatkınlığa bağlı olarak oluşabilen bir göz rahatsızlığıdır.

Gözün iç kısmını kaplayan retina adı verilen tabakada görmemizi sağlayan görme hücreleri yer almaktadır. Bu hücrelerden özelleşmiş olan “rod” adı verilen hücreler, karanlık ortamda nesneleri görmemizi ve ayırt etmemiz ve geceleri görmemizi sağlarlar.

Gece körlüğü rahatsızlığı “rod” adı verilen bu hücrelerin genetik geçişle tahrip olması, doğum öncesi süreçte doğru oluşmaması sebebi ile bozulması ile oluşmaktadır.

– Nasıl Fark Edilir?

Gece körlüğü özellikle çocukluk yaşlarında farkedilmektedir. Özellikle akşam ve gece saatlerinde ışığın az olduğu durumlarda çocukların nesnelere çarpması ve düşmesi sonucu ailelerin dikkatiyle farkedilmektedir.

– Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı için mutlaka bir göz hekimi kontrolü gereklidir. Göz doktoru göz dibi muayenesi ile varsa gece körlüğü tanıyı koyabilir, daha ileri bir tetkik olan ERG adı verilen test ile kesin tanı konulabilmektedir.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.