Göz Tembelliği Tedavisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Tembelliği Tedavisi

Göz Tembelliği Tedavisi

Göz tembelliği; tedavisi mümkün olduğu halde kalıcı görme kayıplarıyla sonuçlandığını gördüğümüz bir hastalıktır. En sık genetik olarak doğumsal ileri hipermetropi durumunda görülür. Çocuğun düzenli olarak muayenelerinin 8 yaşına kadar yapılmamış olması en büyük etkendir. Doğumdan sonra bir kez, 2 yaşında bir kez ve yine 5 yaşında bir kez muayene yapılması idealdir.

Yeni doğan muayenede göz tembelliğine yol açması muhtemel doğumsal katarakt, doğumsal pitozis (göz kapağı düşüklüğü), doğumsal şaşılık vb. hastalıklar tespit edilerek tedavileri düzenlenirse göz tembelliğinin de önüne geçilmiş olunur. 2 yaş muayenesinde ise her iki gözün tek tek ve birlikte hareketlerindeki uyum araştırılmalıdır. Özellikle içe kayma, şaşılık bulguları ileri hipermetropi habercisi olabilir.

5 yaş muayenesinde ise çocuk her türlü göz muayenesine uyum sağladığından daha kapsamlı olarak varsa refraksiyon (miyop, hipermetrop, astigmat) kusurları tespit edilir. Tedavisi düzenlenir. Böylece çocuk okul öncesi eğitime hazırlanmış olur. Zira öğrenme %80 oranında görsel duyumuzla algılanır. 8 yaşını doldurduktan sonra göz tembelliğinin tedavileri artık çok sınırlı kalmaktadır. Her zaman başarı sağlanamayabilir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.