Presbiyopi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Presbiyopi

Presbiyopi

Yakın mesafelerde dergi, kitap, cep telefonu veya dizüstü bilgisayarınızı gözlerinizden daha uzakta tutmanız gerektiğini hissettiniz mi? Okumak için daha parlak bir ışık kullanma gereği duydunuz mu? Küçük yazıları okumak için gözlerinizi kısmak zorunda mısınız? 40 yaşın üzerindeyseniz ve bu gibi sorunlar gözlemliyorsanız suçlu muhtemelen presbiyopidir.

Özellikle bilgisayar kullanırken veya yazı okurken baş ağrısı ve gözlerde yorulma meydana geliyor olması presbiyopinin diğer yaygın belirtileridir.

Presbiyopi Nedeni

Gözümüzde bulunan “Silier” adındaki bu kaslar, çeşitli mesafelerdeki nesnelere odaklanmak için göz merceğinin esnemesini sağlar. Silier kası kasılıp gevşedikçe mercek üzerindeki gerginlik değişir. Bu da merceğin şeklini ve odaklanma gücünü değiştirir. Bu sürece uyum adı verilir.

Yaşlandıkça, gözlerde bulunan lensler kalınlaşır ve daha az elastik hale gelir, bu da şekil değiştirme yeteneklerini azaltmış olur. Bu sorun lenslerin odaklanma yeteneklerini engeller. Sonuç olarak, yakın görme bulanıklaşır.

Presbiyopi İleri Görüşlülükle(Hipermetropi) Aynı mı?

Presbiyopi, ileri görüşlülükle (hipermetrop) aynı şey değildir. Genellikle Hipermetropi ile karıştırılır çünkü ikisi de nesnelerin yakından bulanık görünmesine neden olur. Gerçekte, Hipermetropi, göz küresi normalden kısa olduğunda veya kornea çok düz olduğunda ortaya çıkan ayrı bir durumdur ve her ikisi de gözün ışığı retinaya odaklamasını zorlaştırır. Presbiyopinin aksine, Hipermetropi başlangıcı genellikle biz gençken ortaya çıkar.

Hipermetropluysanız, gözlükleriniz yaşlandıkça daha az etkili hale gelebilir, bu nedenle presbiyopi başlamadan önce bile okuma gözlüğü takmanız gerekebilir.

Presbiyopinin Düzeltilmesi

Presbiyopi belirtileri gözlemlenmeden önce net görmek için gözlük kullanmıyorsanız, okuma gözlükleri genellikle presbiyopinizi gidermek için yeterli olacaktır. Yakın görüşlülüğünüzü, ileri görüşlülüğünüzü veya astigmatınızı düzeltmek için halihazırda gözlük takıyorsanız, multifokal lensli gözlükleri tercih edebilirsiniz. Üç tür vardır: progresif, iki odaklı ve üç odaklı.

Geçmişte kontakt lens kullandıysanız, presbiyopinizi tedavi etmek için kontakt lens takmayı tercih edebilirsiniz.

Günümüz teknolojisinde ve uygulanan tekniklerdeki gelişmeler sayesinde, LASIK ve katarakt cerrahisi gibi prosedürler artık presbiyopiyi de tedavi etmek için uyarlanabilmektedir. Lazer Presbyond ve Göz İçi Lens ameliyatları gözlük ve kontakt lens kullanımına alternatif çözümlerdir.

Bu tedaviler hakkında daha fazla bilgi için merkezimize danışın. Presbiyopiyi düzeltmek için çeşitli tedavilerin kapsamlı bir açıklaması için lütfen bu konudaki makalemize bakın.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.