Miyop Tedavisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Miyop Tedavisi

Miyop Tedavisi

Gözün optik eksenine gelen ışın demetinin retina (ağ tabaka) önünde odaklaşmasına miyopi adı verilmektedir. Halk arasında miyopi, uzağı iyi göremeyen bireyler için kullanılmaktadır. Işın demetinin gözün içine girdiğinde, ağ tabakanın önünde oluşan görüntünün ancak dağılım çemberi retina üstüne düşeceğinden kişi görüntüyü bulanık olarak görmektedir.

– Miyop Türleri Nelerdir?

Miyopi temel sınıflandırmada üç türde klinik olgularda gözlemlenmektedir.

1 – Eğrilik Miyopisi

Kornea eğriliğindeki 1 milimetrelik değişiklik 6 diyoptrilik miyopiye neden olabilmektedir. Keratokonus ve kornea ektazileri gibi rahatsızlıklar eğrilik miyopisine neden olabilmektedir.

2 – Kırıcılık Miyopisi

Diyabetes melllitus (şeker) hastalığında, farklı metabolik bozukluklara bağlı rahatsızlıklarda metabolik bozukluklara bağlı olarak, kataraktın başlangıcında gözün doğal merceğinin kırıcılık indeksi artabileceğinden miyop oluşabilmektedir.

3 – Eksen Miyopisi

Gözün ön ve arka ekseni normale göre daha uzun olduğundan görüntü ağ tabaka önünde oluşmaktadır. Pratik yaşamda görülen en sık miyopi türüdür. Eksen miyopisi basit ve patolojik olmak üzere iki sınıfta incelenmektedir.

4 – Basit Miyopi

Basit miyopide, miyopi derecesi 6 diyoptriden az olmaktadır. Genellikle 6-18 yaşları arasında başladığından bu tür miyopiye okul çağı miyopisi de denilmektedir. Miyopi başladıktan sonra 3-4 yıl ilerleme göstermektedir ve sonra duraklama yaşanabilmektedir. Miyopinin ilerleyişi üzerine yapılan araştırmalar başlangıç yaşının ilerleme üzerinde rolü olduğunu göstermiştir. Çoğu olguda, genellikle miyopi derecesinin artması, göz küresinin ön – arka ekseninin uzamasına bağlı olarak 3-4 yıl devam edebilir. Bundan sonra duraksama olursa da kesin değildir. Ancak 21-22 yaşlarından sonra göz küresinin uzaması duracağından basit miyopinin ilerlemesi de duracaktır.

Genetik etkenler basit miyopinin önemli nedeni olarak bilinmektedir. Genellikle küçük miyopilerde domanint (baskın) genetik geçiş, orta derece basit miyopilerde resesif (çekinik) geçiş dikkati çekmektedir.Hastaların tıbbi öykü anlatımında uzağı net görememekten şikayetleri olmaktadır. Ancak göz kapaklarını kıstıklarında ağ tabaka (retina) üzerindeki dağılım çemberini daralttıkları için, hastalar gözlerini kıstıklarında daha net bir görüş elde ettiklerini ifade etmektedirler. Göz muayenesinde ilk dikkati çeken uzağı görme yeteneğinin çok azalmış olmasıdır. Uzak görme keskinliği miyopi derecesiyle orantılı olarak azalmıştır.

5 – Patolojik Miyopi

Genellikle 7 diyoptrinin üzerindeki miyopi olgularıdır. Farklı komplikasyonlar ile (rahatsızlıklar) kendini gösterebilmektedir. Gözün kornea eğriliği azalmış olabilmektedir. Göz bebeğinde (pupilla) göz küresinin ön-arka ekseninin fazla uzamasından dolayı fazla uzamasından (supertraksiyon) ağ tabaka olan retina dokusu göz bebeğinin nazal (burun ile ilgili olan) bölgesini örter ve damarlar burun ile ilgili kısımdan bir kıvrım yaparak optik sinirden çıkarlar. Patolojik miyopi gözün pek çok bölgesini etkileyebilmektedir.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.