Lazer Göz Ameliyatı Birden Fazla Kez Yapılabilir Mi? – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Lazer Göz Ameliyatı Birden Fazla Kez Yapılabilir Mi?

Lazer Göz Ameliyatı Birden Fazla Kez Yapılabilir Mi?

LAZER GÖZ AMELİYATI BİRDEN FAZLA KEZ YAPILABİLİR Mİ?

Biz doktorlara çok sorulan bir sorudur, bu nedenle bugün blogumuzda bu konuyu ele almak ve ilk tedavinizden sonra ikinci kez lazer göz ameliyatına ihtiyaç duyulabilecek durumlar hakkında bazı bilgiler vermek istedik. Basitçe söylemek gerekirse, evet, iki kez lazer göz ameliyatı olabilirsiniz. Ancak, lazer göz ameliyatında gözünüzde yapılan değişiklikler kalıcı olduğu için hastalarımızın büyük çoğunluğu ikinci bir prosedüre ihtiyaç duymamaktadır.

Lazer göz ameliyatı ‘etkisini yitirebilir’ mi?
Lazer göz ameliyatı ‘etkisini yitirmez’. Lazer göz ameliyatından sonraki yıllarda görüşünüzün bir miktar keskinliğini kaybettiğini fark ederseniz, bu genellikle doğru ölçülmeyen bir numara reçetesinden kaynaklanır. Lazer göz ameliyatı olduğunuzda, lazer tarafından gözünüzde yapılan değişiklikler kalıcıdır. Lazer korneanızı yeniden şekillendirir ve net görüş sağlamak üzere ışığın gözünüzde düzgün bir şekilde kırılmasını sağlamak için düzleştirir. Bu etki, bazı kişilerin iddia ettiği gibi ‘etkisini yitirmez’, çünkü bu operasyon kalıcı bir yeniden şekillendirmedir.

Bununla birlikte, lazer göz ameliyatı sadece ameliyat anındaki görüşünüzü düzeltir ve reçetenizin gelecekte değişmesini önleyemez. Lazer göz ameliyatı ayrıca gözlerinizde ileride meydana gelebilecek yaşa bağlı değişikliklere karşı da koruma sağlayamaz. Bunun bir örneği, tipik olarak 40 yaşından itibaren ortaya çıkan okuma gözlüğü ihtiyacıdır.

Lazer göz ameliyatı yeniden tedavisi nasıl olur?
Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde LASIK, ReLEx SMILE, LASEK, Wavefront, Topoguided ve Lazer Presbyond olmak üzere farklı lazer göz ameliyatı türleri sunuyoruz. Bu yöntemler genellikle uygulama şekli açısından, lazerin alttaki tabakaya uygulanabilmesi için üst kornea tabakasının çıkarılma şekline göre farklılık gösterir (bu, görüşünüzü gerçekten düzelten kısımdır). LASIK prosedürlerinde, üst tabaka keratomi cerrahisi ile kaldırılır ve geçici bir kapak etkisi yaratarak geride tutulurken, orta kornea tabakası farklı bir lazerle yeniden şekillendirilerek tedavi edilir. Korneanın üst tabakası daha sonra nazikçe daha önce bulunduğu konuma geri yerleştirilir ve iyileşmeye bırakılır.

LASIK ameliyatından sonra flep hızla iyileşirken, İkinci lazer göz ameliyatı için bizi ziyaret eden hastaların bunun yerine farklı lazer tedavi seçeneklerini değerlendirmelerini öneriyoruz. Bu durumda tıbbi tetkik ve göz taramalarınızı gözden geçirdikten sonra sizin yararınıza bir karar verecek olan cerrahınızla görüşmeniz en doğru sonucu almanızı sağlayacaktır.

Hipermetropi ve Astigmat Görüş bozuklukları lazer göz ameliyatı ile düzeltilen hastalar için, yeniden tedavi olmadan önce ilk ameliyatınızdan sonra 6 ay beklemelerini öneririz. Miyop görüş bozukluğu düzeltilmiş hastalar için yeniden tedavi için 9 ay beklemelerini öneririz. Bunun nedeni, çoğu hasta görüşlerinde hemen iyileşme yaşarken, nadir durumlarda tedaviyi takiben görüşünüzün düzelmesinin biraz zaman alabilmesidir. Genellikle, lazer göz ameliyatından sonra görüşü hemen netleşmeyen hastalar, sonraki birkaç hafta veya ay içinde görüşlerinin iyileştiğini ve daha sonra mükemmel sonuçlar elde ettiklerini fark ederler.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.