Katarakttan Korunma Yolları – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Katarakttan Korunma Yolları

Katarakttan Korunma Yolları

KATARAKTTAN KORUNMA YOLLARI

Katarakt, proteinlerin kümelenmesi nedeniyle göz merceği üzerinde gelişen, bulanık ve bulutlu bir şekilde görmenize neden olan bir oluşumdur. Göz merceği berraktır ve bireyin net görmesine yardımcı olmak için ışığın retinaya odaklanmasına yardımcı olur. Katarakt geliştiğinde, bulanıklık ışığın göze girmesini engeller ve görüşü etkiler.

Farklı yaşam tarzı ve sağlık önlemleri katarakt gelişme riskinizi azaltabilir. Bunların çoğu katarakt gelişimini önlemede katkıda bulunabilecek faktörlerdir. Kataraktı önleyebilecek günlük alışkanlıklara yazımızın devamında.

Zararlı UV Işınlarına Karşı Göz Koruması
UV korumalı güneş gözlüğü takarak kataraktın ilerlemesini önleyebilir veya yavaşlatabilirsiniz. Ultraviyole B ışınlarına karşı koruma sağlayan gözlükler kullanın. Bu tür güneş ışınları göz sağlığınız için çok zararlıdır. Gün içinde dışarıya her çıktığınızda koruyucu ultraviyole korumalı güneş gözlüğü takmayı alışkanlık haline getirin. Güneş görüşünüzü etkileyecek kadar parlak olmasa ve hatta bulutlu bir hava olsa bile bunu yapın.

Sizi UV ışınlarından koruyan bir kaplamaya sahip şeffaf normal gözlükler takabilirsiniz. Açık havada bir aktiviteye katılıyorsanız ve sadece göz korumasına ihtiyacınız varsa şeffaf, göz koruması sağlayan, uv korumalı gözlükler takmayı tercih edebilirsiniz.

Katarakt Durumunuzu Kontrol Etmek İçin Düzenli Göz Muayeneleri
Göz doktorunuzu ziyaret etmek kataraktı önleyemez. Ancak bunu yapmak katarakt durumunuzu bilmenize ve kataraktı önlemek ve yönetmek için uygun önlemleri öğrenmenize yardımcı olacaktır. Katarakt gelişmeye başladıktan sonra takip etmek için düzenli göz randevuları şarttır. Kaç kez göz muayenesine gitmeniz gerektiği konusunda göz doktorunuza danışabilirsiniz.

Genellikle 60 yaş üstü yetişkinler her iki yılda bir kapsamlı bir göz muayenesinden geçmelidir. Türk Oftalmoloji Derneği, glokom gibi durumların taranmasına yardımcı olmak için her iki yılda bir kapsamlı bir göz muayenesinden geçilmesini tavsiye etmektedir. Katarakt gibi hastalıklar karmaşık tedaviler gerektirebilir.

Altta Yatan Sağlık Sorunlarının Yönetimi
Yüksek tansiyon ve diyabet gibi bazı sağlık sorunları katarakt riskini artırır. Diyabetli kişiler kan basınçlarını kontrol altında tutmaya özen göstermelidir. Bunu yapmak, yüksek glikoz seviyeleri nedeniyle ortaya çıkabilecek göz hasarı riskini sınırlamaya yardımcı olur.

Kan basıncınızı kontrol altında tutmak için reçete edilen ilaçlarınızı talimatlara uygun şekilde alın. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol etmeniz de önemlidir. Kan basıncınız doğru seviyede değilse tedavinizi yoğunlaştırma veya değiştirme konusunda doktorunuzla konuşun. Bu tür adımları atmak, yüksek tansiyonu veya diyabeti olan bireyler için idealdir. Özellikle katarakt veya başka bir göz probleminiz varsa lütfen bu önlemi atlamayın ve durumunuzu ciddiye alın.

Sigarayı Bırakmak
Sigara gibi tütün ürünlerinin içilmesi kardiyovasküler sorunlara yol açabilir. Gözlerinizdeki kan damarları sigara nedeniyle sorun yaşayabilir. Bırakma isteğiniz varsa bu konuda yardımcı olabilecek kuruluşlardan veya öncelikli olarak sizi gerekli birimlere yönlendirmesi için aile hekiminizden destek alabilirsiniz. Bu alışkanlığı bırakmakta zorlanıyorsanız size yardımcı olabilirler. Danışmanlık, ilaçlar ve motivasyon temelli stratejiler gibi farklı yollar içerebilir.

Alkol Alımınızı Azaltın
Yüksek miktarda alkol tüketen kişilerde katarakt gelişme riski vardır. Alkol alımınızı azaltmanız gerektiğini düşünüyorsanız alkolü bırakmak için gerekli desteği almak üzere doktorunuzla konuşun. Grup temelli terapi, bireysel danışmanlık ve ilaçlar yardımcı olabilir.

Sağlıklı Beslenmek
Meyve ve sebzelerle dolu dengeli bir diyet göz sağlığını korur. Optimum göz sağlığı için gerekli besinleri ve vitaminleri sağlar. Meyve ve sebzelerdeki yüksek antioksidan seviyesi, görme ve göz sağlığını korumada yardımcı olur ve göz sağlığınızı destekler.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.