Katarakt Ameliyatında Kullanılan Göz İçi Lens Türleri – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Katarakt Ameliyatında Kullanılan Göz İçi Lens Türleri

Katarakt Ameliyatında Kullanılan Göz İçi Lens Türleri

KATARAKT AMELİYATINDA KULLANILAN GÖZ İÇİ LENS TÜRLERİ

Katarakt ameliyatı, bulanık bir lensi çıkarmak ve yerine yapay bir lens koymak için gözlerinize yapılan ameliyattır. Yapay merceğe göz içi merceği veya kısaca GİL denir. Göz içi lensi genellikle görüşünüzü önemli ölçüde iyileştirecektir. Bununla birlikte, göz içi lensler özellikleri ve amaçları bakımından farklılık gösterir. Bazıları yakını daha net görmenize yardımcı olurken bazıları uzağı daha net görmenizi sağlar.Doğru lensi seçmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu konuda göz hekiminiz sizi gerekli şekilde bilgilendirecektir. İşte lens seçerken göz önünde bulundurabileceğiniz bazı gerçekler ve fikirler.

Katarakt Cerrahisi Hastaları İçin Hangi Lensler Mevcuttur?
EDOF veya Genişletilmiş Odak Derinliği GİL’leri Bu camlar tek bir düzeltici bölgeye sahiptir. Monofokal lens olarak tanımlanan bu lensler, orta ve uzak görüş sağlamak için geliştirilmiştir.

Multifokal GİL’ler
Bu lensler, lensin içine tasarlanmış farklı görüş düzeltici bölgelere sahiptir. Trifokal veya bifokal gözlüklerle aynı şekilde çalışırlar. Hem uzaktaki hem de yakındaki nesneleri görmenizi sağlarlar. Ayrıca bazı multifokal lensler ara mesafe görüşü de düzeltebilir.

Monofokal Lensler
Bu lensler tek bir mesafede optimum görüş sağlar. Monofokal lensler esas olarak uzak görüş isteyen kişiler içindir. Bununla birlikte sadece uzak mesafe netleme için geliştirilmiş bir lens implante edilmiş ise, ameliyat sonrasında yakın görüş gerektiren görevler için okuma gözlüklerine ihtiyacınız olacaktır.

Torik Lensler
Bu lensler özellikle astigmatı olan kişiler içindir. Astigmatizma için biraz daha fazla düzeltme vardır.

Akomodatif Lensler
Bu lensler tüm mesafelerde görüşü düzeltir.

Hangi Lensi Seçeceğinizi Belirleyen Faktörler
Multifokal, akomodatif ve EDOF GİL’ler birinci sınıf GİL’lerdir. Gözlük ve kontakt lens ihtiyacını azaltırlar. Bununla birlikte, yakın görme görevlerini yerine getirme yeteneği hastalara göre değişir. Bu premium GİL’ler standart GİL’lerden daha pahalıdır ve sigortalar genellikle bu lenslerin ücretini tamamen karşılamaz.

Yaşam tarzı
Yaşam tarzınız, seçeceğiniz göz içi lenslerin türünü belirleyecektir. Bilgisayarda çalışmak gibi yakın görüş gerektiren işleri yapmak için çok zaman harcıyor olabilirsiniz. herhangi bir aparat kullanmadan okumayı da tercih edebilirsiniz. Yaşam tarzınız buysa, monofokal lensleri tercih etmelisiniz.

Ne Sıklıkta Gece Araç Kullanıyorsunuz?
Sık sık gece araba kullanıyorsanız EDOF veya multifokal lenslerden kaçınmak isteyeceksiniz. Bu lenslerin bir yan etkisi olarak parlama ve haleler vardır. Ayrıca, özellikle geceleri zayıf ışıkta kontrast kaybına neden olabilirler.

Astigmatınız Var mı?
Astigmatınız varsa torik GİL’ler genellikle tercih edilen seçenektir. Doktorunuz astigmatizmayı azaltmak için limbal gevşetici insizyon (LRI) prosedürü de önerebilir. Bu prosedür katarakt ameliyatınızla birlikte uygulanabilir; ancak sigortalar LRI’leri veya torik lensleri karşılamaz.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.