Göz Kuruluğu Hakkında Herşey – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Kuruluğu Hakkında Herşey

Göz Kuruluğu Hakkında Herşey

KURU GÖZ SENDROMU HAKKINDA HERŞEY

Herkes kuru gözlere sahip olabilir. Bu durum çok fazla rahatsızlığa neden olabilir ve tedavi edilmezse daha da kötüleşebilir. Çeşitli faktörler göz kuruluğu riskinizi artırabilir. Modern dünya da kuru göz sendromunun yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur. İç mekan soğutma ve ısıtma sistemleri gibi icatların kullanımı gözlerinizin nemi nasıl tuttuğunu etkiler. Kuru gözler, gözlerde ciddi hasara neden olabilir. Yazımızın devamında Kuru gözlerin bir göz enfeksiyonuna neden olup olmayacağı konusunuda ele alacağız.

Kuru Göz Nedir?
Kuru göz, gözyaşı göz yüzeyini yağlamak için yeterli miktarda veya kalitede gözyaşı üretemediğinde ortaya çıkan bir durumdur. Göz yüzeyinin sağlıklı kalabilmesi için nemli kalması ve yağlanması gerekir. Tedavi edilmeyen kuru gözler, göz küresi yüzeyine zarar verebilecek kurulukla sonuçlanabilir.

Kuru Göz Belirtileri
Aşağıda göz kuruluğuna bağlı olarak ortaya çıkan belirti ve semptomlar yer almaktadır:
– Gözlerde kaşınma, yanma ve batma hissi
– Gözde yabancı bir şey varmış hissi
– Göz yorgunluğu
– Bulanık görme
– Göz çevresinde ve içinde yapışkan mukus
– Kuru gözlerin neden olduğu tahriş nedeniyle gözlerde sulanma
– Işık hassasiyeti
– Gece sürüş zorluğu
– Göz kızarıklığı
– Kontakt lens takma zorluğu

Göz Kuruluğunun Nedenleri
Sağlıklı gözlerde, net görüş sağlamak ve gözleri kurumaktan korumak için sürekli olarak gözyaşı filmi adı verilen sıvı ve yağlı bir tabaka bulunur. Gözyaşı üretimi gözyaşı bezlerinde gerçekleşir. Kuru gözler çoğunlukla yetersiz gözyaşı üretimi ve gözyaşı filminde hızlı buharlaşmaya neden olan bir dengesizlik nedeniyle ortaya çıkar.

Gözyaşı, göz yüzeyine nem katmak için su içerir. Yağlama için yağlar ve yağ ile mukusun eşit şekilde yayılmasına yardımcı olmak için mukus içerir. Son olarak, gözü enfeksiyonlardan korumak için proteinler ve antikorlarda bu sıvı tabakanın içeriğinde bulunur.

Doğal olarak yaşlanma, özellikle kadınlarda menopoz döneminde, göz kuruluğuna neden olabilir. Ayrıca antihistaminikler gibi bazı ilaçları aldığınızda da semptomlar gelişebilir. Kolajen vasküler hastalıklar ve romatoid artrit gibi rahatsızlıklarınız olduğunda da gözleriniz gözyaşı üretmekte zorlanabilir.

Kuru Gözler Göz Enfeksiyonuna Neden Olabilir mi?
Kuru gözler göz enfeksiyonu gibi komplikasyonlara neden olabilir. Gözyaşı, göz yüzeyinizin korunmasında önemli bir rol oynar. Yağlama ve nem için kalitesiz veya yetersiz gözyaşı göz enfeksiyonuna yol açabilir.

Önleme
Çeşitli durumlar kuru göz semptomları riskini artırabilir. Bu tür durumlardan kaçınmanın yollarını bulmak, göz kuruluğu yaşamayı önlemeye yardımcı olabilir. Gözlerinizi saç kurutma makinesi, vantilatör veya klima gibi doğrudan üfleyen havaya maruz bırakmaktan kaçınabilirsiniz. Bir hava nemlendiricisi, evinizdeki kuru havaya nem katmaya yardımcı olabilir.

Kuru hava veya rüzgarın gözlerinize girmesini engellemek için koruyucu gözlük veya göz çevrenizi saran güneş gözlüğü takabilirsiniz. Bilgisayar kullanmak gibi işlerle vakit geçirdikten sonra mola vermek de önemlidir. Gözyaşlarını göz yüzeyinize yaymak için tekrar tekrar göz kırpmanız uygun bir yöntemdir. Ayrıca gözlerinizi birkaç saniyeliğine kapatabilirsiniz.

Bulunduğunuz ortam gözlerinizin yağlanmasında önemli bir rol oynayabilir. Çevrenizin farkında olun. Uçak yolculuğunda veya çöller, yüksek rakımlı yerler gibi kuru iklimlerdeyseniz, gözyaşı buharlaşmasını en aza indirmek için gözlerinizi sık sık kapatmaya çalışın.

Gözlerinizin açıkklık oranını azaltmak için bilgisayar monitörünüzü, tablet veya telefonunuzu göz seviyesinin altında konumlandırarak gözyaşı buharlaşmasını yavaşlatabilirsiniz. Sigara içiyorsanız, bu alışkanlığı bırakmanız kuru göz sendromunuzun tedavisi için oldukça iyi olacaktır. Sigara içmeyenler ise kuru göz semptomlarının kötüleşmesini önlemek için sigara dumanından kaçınmalıdır.

Düzenli suni gözyaşı kullanımı, semptomları azaltmak için gözlerinizin yağlanmasına yardımcı olabilir. Göz damlaları, gözlerinizi kuru hissetmeseniz bile nem eklemeye yardımcı olabilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.