Kardiyovasküler Sağlık Görmeyi Nasıl Etkiler – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Kardiyovasküler Sağlık Görmeyi Nasıl Etkiler

Kardiyovasküler Sağlık Görmeyi Nasıl Etkiler

 

KALP-GÖZ BAĞLANTISI: KARDİYOVASKÜLER SAĞLIK GÖRMEYİ NASIL ETKİLER

Gözler sadece ruha açılan bir pencere değil, çoğu zaman kalbe açılan bir penceredir.

Kalbiniz atardamarlar, toplardamarlar, damarlar ve en küçük kılcal damarlar aracılığıyla vücudunuzun her yerine oksijen ve yaşamsal besin maddelerinin taşınmasında önemli bir rol oynar. Bu süreci engelleyen veya bu süreci gerçekleştiren yapılara zarar veren hastalıklar, vücudun dolaşıma bağlı olan herhangi bir bölümüne de zarar verecektir. Buna gözün atardamarları ve hassas kan damarları da dahildir.

Aslında, göz doktorunuz kalp hastalığının erken uyarı işaretlerini ilk fark eden kişi olabilir. Çünkü göz, vücutta kan damarlarının invaziv (Cerrahi) bir prosedür olmadan gerçek zamanlı olarak görülebildiği tek yerdir.

Ancak kalbiniz ve gözleriniz arasındaki tek bağlantı bu değildir: Kardiyovasküler sağlığınız, göz sağlığınız üzerinde çeşitli şekillerde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (Sarı nokta hastalığı)
Kardiyovasküler hastalık ve makula dejenerasyonu arasında, özellikle de ateroskleroz ve kuru tip sarı nokta hastalığı arasında bir bağlantı olduğunu öne süren bir dizi çalışma yapılmıştır. Başka bir deyişle, kalp atardamarlarında kolesterol birikimi olan kişiler (atardamar sertleşmesi olarak bilinir), kalpleri tamamen sağlıklı olanlara kıyasla makula dejenerasyonuna çok daha yatkındır.

Hatta bazı araştırmalar, kalpteki aterosklerozun retinada da aynı tür kolesterol birikimine yol açabileceğini ve böylece sarı nokta hastalığı riskini artırabileceğini öne sürmüştür. Makula dejenerasyonu, 65 yaş ve üzeri yetişkinlerde geri dönüşü olmayan görme kaybının önde gelen nedenlerinden biridir.

Glokom
2021 yılında 2.500’den fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırma, kalp hastalığı ile yüksek göz içi basıncı veya glokom arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösterdi. Ophthalmology Science dergisinde yayınlanan araştırmada, kalp hastalığının yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olan glokom riskini önemli ölçüde artırdığı sonucuna varıldı.

Retinal arter tıkanıklıkları ve ven tıkanıklıkları Retinal arter tıkanıklıkları ve retinal ven tıkanıklıkları, gözdeki bir arterin veya venin kolesterol plağı, kalsiyum veya kan pıhtısı ile tıkanmasıdır. Tıkanıklığın ilk belirtisi ani görme kaybı veya bir gözde görme bozukluğu olabilir. Yüksek kolesterol ve diğer kardiyovasküler hastalıkları olan bireyler tıkanıklıklara çok daha yatkındır.

Hipertansif retinopati
Kontrolsüz yüksek tansiyon, hipertansif retinopati adı verilen bir durum retinada hasara yol açabilir. Bulanık görme, görme kaybı ve hatta gözde kanama hipertansif retinopatinin yaygın belirtileridir.

Benzer bir durum olan hipertansif optik nöropati, optik sinire giden kan akışı hasar gördüğünde veya engellendiğinde ortaya çıkar. Bu da optik sinirin retinadan beyne sinyal iletmesini engelleyerek görme kaybına yol açar.

Bir göz doktoru göz muayenesi yoluyla kalp hastalığını teşhis edemez, ancak ciddi semptomlar yaşamaya başlamadan önce sizi körlüğe neden olan bu ve diğer durumlar için tarayabilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.