En Yaygın Lasik Efsaneleri – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

En Yaygın Lasik Efsaneleri

En Yaygın Lasik Efsaneleri

 

EN YAYGIN LASİK EFSANELERİ VE ÇÜRÜTÜLMESİ

Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde LASIK hakkında konuşmayı çok seviyoruz. Doğrusu, hakkında konuşmayı en sevdiğimiz şeylerden biri bu!

İnsanlarla LASIK konsültasyonları ile ilgili bir araya geldiğimizde, hemen hemen birbirinin aynı sorular ve yanlış anlamalar ile karşılaşıyoruz. Bu yüzden burada en önemli efsanelerden birkaçının üzerinden geçmenin eğlenceli olabileceğini düşündük. Şimdi yanlış bilinen efsaneleri çürütme zamanı! Sonuçta, bilgi güçtür, değil mi? Bu yazı sayesinde, Lasik prosedürünün sunduğu olanaklara odaklanmayı ve Lasik prosedürünü uygulamaya karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgiye (ve güce💪) ulaşmış olmanızı istiyoruz.

LASIK’İN İYİLEŞMESİ HAFTALAR SÜRER.
Hayır. Hayır ve tekrar HAYIR. Hastalarımızın çoğunluğu ameliyattan sonraki 24 saat içinde görüşlerinin düzeldiğini bildiriyor! Bazı hastaların ameliyat odasındaki masadan kalkıp odanın diğer tarafında bulunan duvardaki saati okuyabilecek kadar iyi görebildiğini söylemek abartı olmaz! Çoğu kişi hemen ertesi gün işine ve normal günlük faaliyetine dönebilmektedir. Gözleriniz tamamen iyileşirken bir hafta boyunca yorucu egzersizlerden veya yüzmekten kaçınmanızı rica ediyoruz. Bunun dışında LASIK’ten sonra keyfini çıkarmaya hemen geri dönemeyeceğiniz pek bir şey yok.

Herkesin farklı olduğunu unutmayın; ameliyat sonrası hızlı bir kontrol için işleminizden sonraki gün bir takip randevunuz olacaktır. Herhangi bir sorun veya kendi sorularınız varsa bu kontrol randevusunda muhakkak ele alınacaktır.

LASIK SIRASINDA GÖZÜNÜZ KESİLİR.
Ne kadar korkutucu! Neyse ki bu doğru değil. Bazı insanlar yanlışlıkla LASIK’in gözün kesilmesini, görmenin düzeltilmesini ve ardından gözün tekrar dikilerek kapatılmasını içerdiğini düşünmektedir, halbuki durum bu şekilde değildir. İşte gerçek.

Lasik uygulamalarımızda Femtosaniye lazer kullanılarak gözünüzün sadece en dış yüzeyinde (kornea olarak adlandırılır) küçük bir açıklık oluşturulur – neşter yada bıçak kullanılmaz! Ardından, bir excimer lazer, detaylı muayeneleriniz sırasında oluşturulan özel haritalamaya dayanarak korneayı nazikçe yeniden şekillendirir. Son olarak, küçük kesi nazikçe kapatılır. Herhangi bir bandaj veya dikiş olmadan, doğal olarak kendiliğinden kapanır. Çoğu kişi ertesi gün işine geri döner.

İŞLEM SIRASINDA KENDI GÖZLERİNİZİ AÇIK TUTMANIZ GEREKİR VE GÖZ KIRPARSANIZ HER ŞEYİ BERBAT EDEBİLİRSİNİZ.
Yine korkutucu ve yanlış bir bilgi! Eğer bu doğru olsaydı, insanların neden LASIK yaptırmakta tereddüt ettiklerini anlardık. Neyse ki, bu kolayca çürütebileceğimiz bir efsane! Olası bir göz kırpma, üst ve alt göz kapaklarınızı nazikçe geride tutan kapak spekulumu adı verilen bir alet tarafından önlenir. gözlerinizi aşık tutmaya yarayan bir çeşit mandal gibi düşünebilirsiniz. bu küçük alet gözünüz damlalar ile uyuşturulduktan sonra (göz kırpma hissini de azaltır) yerine yerleştirilecektir.

ASTİGMATİZMASI OLAN VEYA GERÇEKTEN YÜKSEK REÇETELİ KİŞİLER LASIK OLAMAZ.
Tamam, LASIK’in ilk günlerinde bu biraz doğruydu. Ancak LASIK 20 yılı aşkın bir sürede çok yol kat etti! Günümüzün gelinen noktada LASIK teknolojisi, LASIK’in yakın görüşlülüğü, uzak görüşlülüğü ve astigmatizmayı güvenli bir şekilde düzeltmesini mümkün kılmıştır.

Teknik ve teknolojideki tüm ilerlemeler ve iyileştirmeler sayesinde, birkaç yıl önce lasik için iyi bir aday olmadığı söylenen birinin, bugün ideal bir aday olma ihtimali çok yüksektir. LASIK’in sizin için uygun olmadığına karar verilirse, Refraktif Lens Değişimi ve PRK gibi başka görme düzeltme seçenekleride vardır. Bu nedenle, sizin için doğru tekniği belirlemek adına bir konsültasyon için randevu almak her zaman en doğru seçenektir.

LASIK ZAMANLA YIPRANIR VE ETKİSİNİ KAYBEDER.
Bu da bir başka yaygın yanlış anlamadır. Hayır, LASIK zaman içinde etkisini yitirmez (Kornea tabakasına uygulanan LASIK kalıcı bir görme düzeltme ameliyatıdır). Prosedür korneada kalıcı bir değişiklik yaratır, bu nedenle tedavi zamanla etkisini yitirmez. Bu imkansızdır.

Ancak göz yaşlandıkça, LASIK yaptırsanız da yaptırmasanız da presbiyopi (40 yaş üstü görme) ve katarakt gibi kornea yüzeyiyle ilgisi olmayan görme sorunları ortaya çıkabilir. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde görüşünüzü değerlendirdiğimizde, size en uzun ömürlü sonuçları sunmak için birçok gelişmiş görme düzeltme prosedürümüzden hangisinin sizin için doğru olduğunu belirleyeceğiz.

Bunun ötesinde, Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde lazer cerrahileri, göz içi lensler ya da gözlük – kontakt lenler gibi çözümler ile sağlıklı bir görüşün herkesin ulaşabileceği bir imkan olması gerektiğine inanıyoruz. LASIK’i hemen hemen her bütçeye uygun hale getirmek için çok çalışıyoruz.

YAŞLANDIĞINIZDA LASIIK YAPTIRAMAZSINIZ.
Bir doktor olarak bu son efsane hakkında konuşmaktan heyecan duyuyorum. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde, yukarıda bahsettiğimiz 40 yaş üstü presbiyopi hastası kişiler için bir çözüm olabilecek Lazer Presbyond tedavisini sunmaktayız.

Ayrıca belirtmekte fayda var! Ameliyat sonrası yaşanabilecek göz yaşı problemleri kişiden kişiye değişiklikler gösterir. Ara sıra bulanık görme dışında ameliyatın etkileri çok sırnırlı ve geçicidir. Genç bireyler için bu süreç daha hızlıdır ve genellikle 1 hafta gibi bir sürede bu belirtiler de kaybolur. 40 ve üzeri yaşlardaki bireylerde bu süreç 3 haftaya kadar uzayabilir. Her iki durumda da görüş üzerinde olumsuz bir durum oluşmaz.

 

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.