Göz Ağrıları Ne Anlama Gelebilir – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Ağrıları Ne Anlama Gelebilir

Göz Ağrıları Ne Anlama Gelebilir

 

GÖZ AĞRILARI NE ANLAMA GELEBİLİR

Ara sıra göz ağrısı yaygın bir durumdur. Genellikle göz ağrısı ciddi bir şey değildir. Çoğu durumda göz ağrısı herhangi bir tedavi gerektirmeden geçer, ancak diğer durumlarda göz ağrısı ciddi bir göz sorununun göstergesi olabilir. Ciddi göz ağrısı ile önemsiz ağrı arasındaki farkı nasıl anlayabilirsiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Göz ağrısı türleri
Göz ağrısı ya gözün içinde ya da göz yüzeyinde meydana gelir. Göz içinde gelişen ağrı bıçak saplanması, zonklama veya sızı şeklinde olabilir. Göz yüzeyinde oluşan ağrı ise yanma, batma veya kaşınma hissi şeklinde olabilir.

Ağrının niteliği veya türü göz doktorunuzun nedenini belirlemesine yardımcı olur. Göz ağrısı genellikle hafif olsa da, nedenine bağlı olarak daha şiddetli olabilir.

Hangi durumlar göz ağrısına neden olabilir?
Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok durum göz ağrısına yol açabilir:

– Yabancı cisim: Yabancı bir cisim göze girdiğinde göz ağrısına yol açabilir. Bir kum tanesi veya kirpik kadar küçük bir şey bile tahrişe ve ağrıya neden olabilir.

– Enfeksiyonlar: Bakteriyel ve viral gibi çeşitli enfeksiyon türleri göz ağrısına yol açabilir. En yaygın enfeksiyonlardan biri konjonktivittir. Konjonktivit gözün beyaz kısmının iltihaplanması durumudur. Kızarıklığa, gözyaşı üretiminin aşırı artmasına ve rahatsızlığa neden olur.

– Travma: Göze gelen çeşitli travma türleri ağrıya yol açabilir. Örneğin, göze alınan bir darbe çevredeki dokuya, kemiğe veya gözün kendisine zarar verebilir.

– Göz hastalıkları: Glokom gibi bazı göz hastalıkları gözde ağrıya neden olabilir.

Ağrınız olursa ne yapmalısınız?
Hafif bir göz ağrınız varsa ve nedenini biliyorsanız, evde tedavi etmeniz mümkün olabilir. Örneğin, kirpikten kaynaklanan bir ağrınız veya göz yorgunluğundan kaynaklanan bir rahatsızlığınız varsa, genellikle kolayca tedavi edilebilir. Aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz

– Gözleri dinlendirin: Bazı durumlarda, gözleriniz dijital ekranlara uzun süre bakmak nedeniyle yorulduysa, sadece ara vermek ve gözleri dinlendirmek yardımcı olabilir. Her 20 dakikada bir bilgisayar, cep telefonu ve diğer elektronik cihazları kullanmaya ara vermeye çalışın ve bir mola verin.

– Yabancı bir cismi temiz suyla temizleyin: Gözünüzde kirpik veya kir gibi yabancı bir cisim görürseniz, temiz suyla temizlemeye çalışın. Diğer yabancı cisim türleri yalnızca bir doktor tarafından çıkarılmalıdır. Gözdeki yabancı cisim tedavi edilmezse kornea aşınmasına yol açabilir.

– Sıcak kompres: Sıcak kompres arpacık nedeniyle oluşan ağrıya yardımcı olabilir. Ancak yanığa yol açabilecek bir ısıda sıcak kompres kullanmaktan kaçının.

– Göz damlaları: Göz kuruluğu nedeniyle rahatsızlığınız varsa, kayganlaştırıcı göz damlaları tahrişi azaltabilir. Kullanılacak en iyi damla türü hakkında doktorunuzla konuşun.

Göz ağrısı daha ciddi bir şeyden kaynaklanıyorsa, tıbbi tedavi gerekir. Tedavi ağrının nedenine bağlıdır ve ilaç, reçeteli göz damlası ve ameliyatı içerebilir.

Göz ağrısı ne zaman acil bir durumdur?
Bazı durumlarda göz ağrısı acil bir durumdur ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Türk Oftalmoloji Derneğine göre, acil tıbbi yardım almanız gerektiğine dair işaretler aşağıdakileri içerir:
– Görmede ani bir değişiklik
– Gözü hareket ettirmede sorun
– Gözden kan gelmesi
– Gözünüze künt bir travma veya kimyasal bir madde sıçramışsa
– Aniden haleler görünmesi
– Baş ağrısı veya mide bulantısı gibi ek belirtileriniz varsa

Unutmayın, görme duyunuzla kumar oynamamalısınız. Şüpheniz varsa, göz ağrısını değerlendirmek için bir doktora görünmek en iyisidir. Gözünüzde travma varsa, küçük olduğunu düşünseniz bile, bir göz hekimi tarafından değerlendirilmesini sağlamak en iyi seçenektir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.