LASIK Ameliyatı Etkileri ve Net Görüş Ne Kadar Sürer? – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

LASIK Ameliyatı Etkileri ve Net Görüş Ne Kadar Sürer?

LASIK Ameliyatı Etkileri ve Net Görüş Ne Kadar Sürer?

LASIK AMELİYATI ETKİLERİ VE NET GÖRÜŞ NE KADAR SÜRER?

LASIK ameliyatı, kornea dokusunun lazerle çıkarılması ve görmeyi iyileştirmek için hafifçe yeniden şekillendirilmesidir. Lazer ameliyatları ile gözlük ve kontakt lens kullanımı sonlandırılabilir. Bu tedaviler gözlük ve kontakt lens kullanımına alternatif tedavi yöntemleridir. Bununla birlikte, LASIK ameliyatını düşünürken, birçok kişinin sorduğu ilk şeylerden biri LASIK göz ameliyatının kalıcı olup olmadığıdır?

Elbette, eğer bir ameliyat geçirecekseniz, bunun yaşam boyu sürmesi ideal olacaktır. Çoğunlukla durum böyledir. LASIK, mevcut görme bozukluğunuzu kalıcı olarak düzelttiği için kalıcı bir görme düzeltme çözümü olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, yaş ile gelişen ve ilerleyebilen presbiyopi veya astigmatizm gibi görme değişiklikleri “LASIK göz ameliyatı ne kadar süre etkilidir?” sorusunun yanıtlanmasında belirleyici olur.

LASIK göz ameliyatı etkili görme düzeltmesinin ne kadar sürdüğü, bazı kişilerin neden 10 yıl sonra LASIK iyileştirmesine ihtiyaç duyduğu ve daha fazlası hakkında daha bilgi edinmek için okumaya devam edin.

LASIK Etkisi ve Net görüş Ne Kadar Sürer?
LASIK’in Kısa ve Uzun Vadeli Sonuçları Nelerdir?
“LASIK etkisi ne kadar sürer” sorusunu yanıtlamak için uzun ve kısa vadeli LASIK sonuçlarına bakmalıyız.

Kısa vadede, LASIK ameliyatınızdan hemen sonuç almayı bekleyebilirsiniz. Ameliyattan sadece 4 ila 5 saat sonra netlikte bir artış göreceksiniz. Gözlerinizi bir veya iki gün dinlendirdikten sonra, yeni ve daha net görüşünüzle normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Ancak, birçok kişi 10 yıl sonra LASIK etkisinin nasıl olacağı, halen net bir görüşe sahip olunup, olunamayacağı hakkında bilgi edinmek istiyor. Zaman geçtikçe, bazı insanlar görüş bozukluklarının geri döndüğünü görebilir. Bu bazen yaşa bağlı değişikliklerle ortaya çıkar ancak bu durum düzeltilebilir.

Çoğu kişi LASIK’in etkilerini yaşam boyu görmeye devam eder. Bununla birlikte, bazılarının 10 yıl sonra LASIK ameliyatını iyileştirmesi gerekebilir. Bunun nedeni LASIK ameliyatının yaptırıldığı yaşa ve görme sağlığına bağlı olarak değişebilir.

LASIK Uygulanan Kornea Aşınabilir mi?
LASIK ameliyatı sonrası kornea tabakasında 10 yıl gibi bir süre içinde yıprandığına dair bir efsane vardır. Ancak bu sadece bir efsanedir ve gerçeklikle uzaktan, yakından ilgisi yoktur. LASIK, ameliyat sırasında sahip olduğunuz görme bozukluğu kalıcı olarak düzeltir. Bununla birlikte, zaman içinde ilerleyen presbiyopi gibi altta yatan herhangi bir durum, görüşünüzde değişikliklere neden olarak orijinal LASIK prosedürünü daha az etkili hale getirebilir.

Örneğin, 40’lı ve 50’li yaşlara geldiğinizde, gözün kristal lensi sertleşir ve yakın görüşlü nesnelere odaklanmayı zorlaştıran bir görme durumu olan presbiyopiye neden olur. LASIK ameliyatını hangi yaşta yaptırdığınız LASIK’in kalıcı olup olmadığını etkileyebilir.

Görüşünüzün değişmesinin bir başka nedeni de katarakt gibi gelişen altta yatan tıbbi bir durumdur. LASIK ameliyatının kataraktı önleyebileceğine dair yaygın bir inanış olsa da, bu söylenen durum da efsaneden ibarettir. LASIK göz ameliyatı olduktan sonra, gelişen katarakt görüşünüzün netliğini etkileyebilir ve ek görme düzeltmesini gerekli kılabilir.

LASIK 10 Yıl Sonra İyileştirme Operasyonu Nedir?
10 yıl sonra, LASIK sonrası elde edilen görüşün bozulduğunu fark etmeye başlarsanız doktorunuz LASIK geliştirme ameliyatı önerebilir. LASIK ameliyatının 10 yıl sonra iyileştirilmesi prosedürü ilk ameliyatla neredeyse aynıdır. Cerrah, gözde yeni bir flep kesmek yerine bir öncekini kaldıracak ve korneayı yeniden şekillendirmek için gerektiğinde küçük değişiklikler yapacaktır.

LASIK’in kalıcılığını inceleyen bir araştırmaya göre, LASIK hastalarının sadece %3,5’i 10 yıl sonra LASIK iyileştirmesine ihtiyaç duymuştur. Çoğu zaman, katarakt veya presbiyopi gibi zamanla görüşü değiştiren altta yatan bir durum nedeniyle 10 yıl sonra LASIK ameliyatının tekrarlanması gerekebilir.

Görüşünüzdeki bazı değişiklikler nedeniyle, LASIK yerine başka görme düzeltme prosedürlerine ihtiyaç duyabilir. Sonuçta, göz doktorunuz durumunuza göre sizin için en iyi kararı verebilecektir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.