Yakın Görüş Bozukluğu (Presbiyopi) Hakkında Herşey – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Yakın Görüş Bozukluğu (Presbiyopi) Hakkında Herşey

Yakın Görüş Bozukluğu (Presbiyopi) Hakkında Herşey

YAKIN GÖRÜŞ BOZUKLUĞU (PRESBİYOPİ) HAKKINDA HERŞEY

Herhangi bir sayfadaki kelimelere odaklanmakta giderek zorlanıyor musunuz? Uzun süre okumaya çalıştıktan sonra başınız mı ağrıyor? Eğer öyleyse, gözleriniz yaşın etkilerini hissediyor ve okuma görüşünüzü kaybetmeye başlıyor olabilirsiniz.

Yıllar geçtikçe gözler kas gücünü kaybederek yakın mesafelere odaklanmayı zorlaştırır. Bu durum presbiyopi olarak bilinir. Yakına odaklanma kaybına neden olan yaşa bağlı bir görüş bozukluğu ve kırılma durumudur. Gözdeki lens daha az esnek hale gelir ve bu durum genellikle okumak için gözlüğe ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

Presbiyopi, normalde iyi görüşe sahip kişilerde ortaya çıkabilir, ancak astigmatizm, miyopi ve hipermetropi gibi diğer optik durumlardan zaten etkilenmiş kişilerde de ortaya çıkabilir. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde bu çok yaygın sorunu düzeltmeye yardımcı olabilecek görme düzeltme tedavileri mevcuttur.

Presbiyopinin belirtileri nelerdir?
Presbiyopisi olan kişilerin muzdarip olduğu bir dizi yaygın semptom vardır. Dolayısıyla, aşağıdaki sorunlar size tanıdık geliyorsa, seçenekleriniz hakkında düşünmeniz veya nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için bir muayene randevusu almanızı öneririz.
– Yakın mesafenizdeki nesnelere odaklanmada zorluk
– Okurken veya yakın çalışma yaparken baş veya göz ağrıları
– Uzun süre odaklanıldığında yorgunluk
– Daha parlak veya arttırılmış aydınlatmaya ihtiyaç duymak
– Kitapları, cep telefonlarını ve diğer okuma materyallerini düzgün bir şekilde odaklanabilmek için kol mesafesinde tutmak zorunda kalmak

Presbiyopi başlangıcı genellikle 40 yaşından itibaren ortaya çıkar ve bundan sonra daha belirgin hale gelir. Birçok kişi 60 yaşına geldiğinde, yakındaki nesnelere odaklanmalarını sağlayan lens esnekliğini ileri derecede kaybetmiş olacaktır.

Okuma görüşü iyileştirilebilir mi?
Okuma görme sorunları olan kişiler için en yaygın seçeneklerden biri, lensin kısa mesafelerde odaklanmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış okuma gözlükleri kullanmaktır.

Okuma gözlükleri yalnızca kısa mesafeler için gereklidir. Bazı insanlar gözlüklerine kolayca erişebilmek için boyunlarına bir zincir takarlar. Diğerleri ise bir çanta içinde taşır. Ancak sadece bir yemek tarifini veya gazetedeki bir makaleyi okumak için sürekli takıp çıkarmak zorunda kalmak bazı kişiler için sıkıntı verici olabilir. İşte bu durumdan sıkıntılı olan bireyler lazer göz ameliyatı düşünülebilir.

Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’n de, lazer göz ameliyatı, katarakt ameliyatı ve lens değişimi dahil olmak üzere mevcut optik tedaviler sunulmakta. Uzman oftalmik cerrahlarımızdan biriyle konuşmak isterseniz, ameliyat koordinatörlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Yakın görüşü netleştirmek için lazer göz ameliyatı mı?
Teknoloji ve cerrahi prosedürlerdeki gelişmeler sayesinde, günümüzde yakın görüş sorunlarına çözüm sunan çeşitli alternatifler mevcuttur.

Lazer göz ameliyatı, yakın görüşü düzeltmek için düşünülebilecek tedavilerden biridir. Cerrahınız hassas bir lazer kullanarak, sahip olabileceğiniz görme bozukluklarını düzeltmek için korneanızda ayarlamalar yapacaktır. Lazer Presbyond, LASIK, LASEK ve ReLEx SMILE dahil olmak üzere birkaç farklı lazer göz tedavisi mevcuttur. Bireysel koşullarınıza bağlı olarak, doktorunuz lazer göz ameliyatı için uygun olup olmadığınızı değerlendirebilecek ve sizin için en iyi tedavi seçeneğini önerecektir.

Bir başka seçenek de, çok çeşitli görme sorunlarını düzeltmenin yanı sıra katarakt gelişimini tedavi edebilen ve önleyebilen bir tedavi olan Göz İçi Akıllı Lens ameliyatıdır.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.