Göz Hastalıkları Belirtileri – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Hastalıkları Belirtileri

Göz Hastalıkları Belirtileri

GÖZ HASTALIKLARI BELİRTİLERİ

Gözlerimiz olağanüstüdür, her gün binlerce karmaşık işlevi otomatik olarak yerine getirir ve hatta bir şeyler ters gittiğinde bize haber verir. Kuru gözlerden göz yorgunluğuna kadar değişen semptomlar gözlerimizin zorlanabileceğine işaret ederken, ani ağrı, yanıp sönen ışıklar veya görme kaybı tıbbi bir acil durumun habercisi olabilir. Peki bu belirtiler ne anlama geliyor ve ne zaman yardım almalıyız?

Yazımızın burdan sonra ki bölümünde gözlerimizde ve görüşümüzde değişiklikler olduğunda ne yapmamız gerektiği konusunu ele alalım.

Araştırmalar özellikle Pandemi nedeniyle göz sağlığı kontrollerinin çok aksatıldığını göstermekte. yine yapılan araştırmalar, yetişkinlerin beşte birinin (yüzde 20) üç ila beş yıldır göz testi yaptırmadığını gösteriyor. Bu durumun özellikle bireylerde, göz sağlığı alanında ciddi sorunları tetiklemesinden endişeliyiz. Bu nedenle uzun süredir göz muayenesi olmamış tüm biryeleri sağlığı kontrollerini yaptırmaya davet ediyoruz. gözlerinizi korumak için yapabileceğiniz en önemli şey gerçekten de düzenli göz kontrollerini aksatmamak.

Tecrübelerimiz gösteriyor ki, Gözlerimizde fark ettiğimiz semptomların çoğu basit ve tedavisi kolay sorunlardır, ancak bazı sorunlar acil tıbbi müdahale gerektiren ve kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken daha ciddi durumlar olabilir.

Yanıp sönen ışıklar, uçuşan noktalar, merkezi görüşte bulanıklık, haleler görmek ve sürekli ağrı, kızarıklık veya kaşıntı gibi belirtiler yaşıyorsanız mümkün olan en kısa sürede göz doktorunuza gitmelisiniz.

Kuru gözler veya göz altında koyu halkalar gibi diğer semptomlar uykusuzluk veya göz yorgunluğu gibi yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle gözleriniz size sorun yaratıyorsa ya da endişeleriniz varsa yine de bir uzmana görünmelisiniz, ancak bu tıbbi bir acil durum değildir.”

Daha da endişe verici olanı, Sarı Nokta Hastalığı (yaşa bağlı makula dejenerasyonu) ve glokom gibi bazı hastalıkların ilk aşamalarında hiçbir belirti görülmeyebilir. Bu ciddi hastalıklar erken teşhis edilebildiklerinde tedavi şansı oldukça artmaktadır. Bu nedenle her yıl düzenli göz muayenesi şarttır.

Göz doktorunuz tarafından rutin olarak yapılacak muayeneler, sadece mümkün olduğunca iyi görebilmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hayati önem taşıyan, görmeyi tehdit eden ciddi hastalıkların erken bir aşamada başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesine olanak tanır.

Örnek Bir Hasta Hikayesi Görüşündeki değişikliklere hızlı tepki vermenin önemini bilen 63 yaşındaki bir hastamız, bir ev kazası nedeniyle başına aldığı bir darbe sonrasında yanıp sönen ışıklar ve uçuşan noktalar görmeye başlamış. Durumun ciddiyetinin farkına vardıktan sonra hızlı hareket etmesi sayesinde retinasında semptomlara neden olan delikler hızla tedavi edilerek değerli görme yetisi korunmuştur.

Hastamız; “Başıma aldığım darbe sonrası, görüşümün bozulduğunu ve durumun iyiye gitmediğini anladım ve göz doktoruma gittim. Gözümün arka kısmının taranması ve birkaç kapsamlı testten sonra retinamda iki delik olduğu doğrulandı. Neyse ki delikler lazer ameliyatıyla onarıldı ve bu sayede görme yetimi kurtardım. hızlı hareket ettiğim için mutluyum. Bence Herkes ‘Acil göz semptomlarının’ farkında olmalı ki aynı şeyi yapabilsin. Asla semptomların geçeceğini düşünerek beklemeyin.”

Dikkat edilmesi gereken göz belirtileri Gözlerinizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi aşağıdaki yaygın göz rahatsızlıklarına ilişkin basit kılavuzu, sorunun ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, herhangi bir endişeniz varsa her zaman göz doktorunuzdan tavsiye almalısınız.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz yardım isteyin
– Renkleri ayırt etmekte zorlanma – Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) erken belirtisi olabilir.
– Kuru gözler – günlük yaşamı daha konforlu hale getirmek için göz damlalarıyla tedavi edilebilen yaygın bir durum olan kuru göz hastalığı olabilir.
– Işıkların etrafında gökkuşağı daireleri veya haleler – bir tür glokomun erken belirtisi olabilir.
– Düz çizgilerin dalgalı görünmesi – Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) erken belirtisi olabilir.
– Düz kenarların (kapılar, duvarlar, her tür düz obje) dalgalı görünür – Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) erken belirtisi olabilir.
– İrritabl, ağrılı gözler ve kaşıntılı göz kapakları – göz kapaklarının yaygın bir iltihabı olan blefarit olabilir.
– Göz kapağı yumruları – inatçı, değişen veya büyüyen bir tümör belirtisi olabilir.
– Göz kapağında ani düşme / çift görme – nörolojik hastalık belirtisi olabilir ve çok acil sevk (Nöroloji) gerektirir.
– Göz içinde şiddetli ağrı, örneğin kusma/bulantıya neden olacak kadar – yüksek göz tansiyonu ve açı kapanması glokomuna işaret edebilir.
– Koyu halkalar – kalıtsal olabilir ama aynı zamanda aşırı yorgun olduğunuzun da bir işaretidir. Dinlenme ve düzenli uyku ile düzelebilir.

Dikkat edilmesi gereken diğer belirtiler şunlardır:
– Sık sık hafif baş ağrıları – gözlük ve güneş gözlüğü ile yönetilebilen göz yorgunluğu veya ışığa karşı hassasiyetin bir işareti olabilir.
– Şiddetli ve inatçı baş ağrıları – beyindeki bir sorunun belirtisi olabilir ve araştırılması gerekir.
– Yanıp sönen ışıklar ve uçuşan noktalar – tıbbi bir acil durum olan ve acil tedavi gerektiren bir retina yırtığının işareti olabilir.
– Görüşün bir anda kısmi ya da tamamen yok olması – Retinopati veya retina dekolmanı belirtisi olabilir. Acil müdahale şarttır.

Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi olarak gözlerinize iyi bakmanız için önerebileceğimiz birkaç tavsiye:
– Gözlerinizi her yıl düzenli olarak bir göz doktoruna kontrol ettirin. Görme ve göz sağlığını etkileyebilecek birçok sorun çok yavaş gerçekleşir, bu nedenle bunları erken tespit etmek görme üzerinde uzun vadeli olumsuz etkileri önleyebilir.
– Bol miktarda renkli sebze ve yağlı balık içeren dengeli bir diyet uygulayın.
– Gözlerinizi zararlı UV ışınlarından korumak için güneş gözlüğü takın.
– Başta cep telefonları ve bilgisayarlar olmak üzere ekran kullanımına düzenli olarak ara verin.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.