Kısa Bilgiler İle Katarakt Hastalığı – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Kısa Bilgiler İle Katarakt Hastalığı

Kısa Bilgiler İle Katarakt Hastalığı

 

KISA BİLGİLER İLE KATARAKT HASTALIĞI

Fikir sahibi olmanızı sağlayacak, kısa içerikler ile Katarakt Nedenleri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Katarakt, neredeyse herkesin yaşlandıkça uğraşmak zorunda kalacağı bir rahatsızlıktır. İlk başta sizde olduğunu bile fark etmeyebilirsiniz!

İnsanların görüşlerinde meydana gelen yaşlanma belirtisi olarak kabul ettiği birçok durum, katarakt belirtilerinden bazılarıdır. Dikkat etmeniz gereken herhangi bir katarakt belirtisi olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin!

Bulanık Görme
Görüşünüz bulanık, sisli veya bulutlu mu görünüyor? Özellikle bulanık görme, kataraktın en yaygın belirtilerinden biridir.

Doğal merceğin artık opak olmaması ve görmeyi çok daha zor hale getirmesi nedeniyle oluşur. Sonuç olarak, görüşünüz normalden daha bulanık görünebilir. Kataraktınız varsa, bulanık görüşünüz, katarakt ameliyatı olup kataraktınızı aldırana kadar daha da kötüleşecektir.

Tek Gözde Çift Görme
Sadece bir gözünüzde çift gördüğünüzü fark ettiniz mi? Eğer çift görüyorsanız, bu katarakt belirtisi olabilir.

Gözleriniz doğru hizalanmadığında ortaya çıkan çift görmenin aksine, sadece bir gözde çift görme olması neredeyse her zaman katarakt belirtisidir. Çift görmenin bu şekli (diplopi olarak adlandırılır) doğal merceğin bulanıklaşması nedeniyle meydana gelir.

Daha bulanık bir mercekle, gözünüze giren ışık dağılmaya başlayabilir, bu durumda birden fazla ancak eksik görüntü, yani çift görmeye yol açabilir. İyi haber şu ki, çift görme yaşıyorsanız, katarakt ameliyatı olmak bunu giderecektir.

Işık Kaynakları Etrafında Parlama ve Haleler
Güneşli bir günde parlama görmek, özellikle İzmir gibi daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, son derece yaygındır. Ancak ışık kaynaklarının etrafında parlama ve haleler fark etmeye başlarsanız, katarakt olma ihtimaliniz yüksektir.

Işıkların etrafında haleler görmek her zaman katarakt belirtisi değildir ve keratokonus veya kapalı açılı glokom gibi başka bir göz rahatsızlığının belirtisi olabilir. Bunları fark etmeye başlarsanız göz doktorunuza görünmeli ve nedenini öğrenmelisiniz.

Ancak ışıkların etrafında parlama ve haleler görenler için bunun nedeni arka subkapsüler kataraktınız olabilir. Bu kataraktlar doğal lensin arka kısmını etkiler. Loş ışıkta okumayı zorlaştırır, ışıkların etrafında parlama veya halelere neden olabilir ve geceleri görmeyi daha da zorlaştırabilir.

Görme Bozukluğu Nedeniyle Kendinizi Daha Fazla Yaralayabilirsiniz
Çok iyi göremediğinizde, görme bozukluğunuzun sizi daha dengesiz ve kazalara daha yatkın bir hale getirdiğini fark edebilirsiniz. Göremediğiniz için daha fazla düşmeniz ya da kazalar yaşamanız normaldir.

Görme yetiniz yetersiz olduğu için yemek pişirmek veya çamaşır yıkamak gibi günlük işleri tamamlamaya çalışmak daha zor hale gelebilir. Sevdiğiniz şeyleri ve hatta günlük işleri artık yapamıyorsanız, bu genellikle katarakt ameliyatı olma zamanının geldiğinin en açık işaretidir.

Daha fazla düşmek, tökezlemek veya görüşünüzün sizi terk ettiğini hissetmek yaşlanmanın doğal bir sonucu DEĞİLDİR.

Işık Hassasiyeti Yaşamak
Işık hassasiyeti çoğu insanın hayatı boyunca farklı derecelerde yaşadığı bir şeydir. Ancak ışığın gözlerinizi çok daha hassas hissettirdiğini fark ederseniz, bu kataraktınız olduğu anlamına gelebilir.

Işık hassasiyeti ile birlikte bulanık görme deneyimi yaşamak herkesi rahatsız edebilir. Kısa vadede, ışık hassasiyetiyle mücadele etmek için dışarıdayken geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü takmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca, okuma veya dikiş dikme gibi ince odaklanma gerektiren görevleri tamamlamanız gerektiğinde daha fazla ışık kullanmanın yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Uzun vadede, bu şeyler sadece bir yere kadar yardımcı olabilir. Sonunda, görüşünüzü daha iyi hale getirecek olan katarakt ameliyatını ne zaman olacağınıza karar vermeniz gerekecektir.

Reçetenizin Daha Sık Değiştiğini Fark Etmek
Gözlük mü kullanıyorsunuz? Reçetenizin genellikle her yıl değiştiğini görebilirsiniz. Ancak reçetenizin artık daha sık değiştiğini fark ettiyseniz, kataraktınız olabilir. Kataraktların oluşması ve gelişmesi yıllar hatta on yıllar alabilir.

Kataraktınız büyüdükçe, doğal lens daha bulanık hale gelecektir. Sonunda, reçetenizin artık görüşünüzdeki herhangi bir değişikliği tedavi edemeyacek bir noktaya gelecektir.

Bu durum ortaya çıktıktan sonra reçetenizi değiştirmenizin bir önemi kalmayacaktır çünkü katarakt ameliyatı sırasında kataraktlı dokuyu aldırana kadar görüşünüzü gözlük veya lenslerle netleştirmeniz artık mümkün olmayacaktır.

Renkleri Eskisinden Daha Sarı Görmek
Baktığınız her şey artık sarı gibi mi geliyor? Renkler canlılığını kaybetti ve parlak yerine daha soluk ve renksiz mi görünüyor?

Büyük ihtimalle bunu hayal etmiyorsunuz ve kafanızda kurmuyorsunuz. Renklerin eskisinden daha sarı göründüğünü veya olması gerekenden daha bulanık olduğunu fark etmek katarakt olduğunuzun bir işareti olabilir.

Nedeni basit mi? Bir katarakt geliştirdiğinizde, bir zamanlar kristal ve şeffaf olan doğal lens opaklaşır. Zamanla doğal lens şeffaflıktan sarıya dönüşür.

Bu gerçekleştiğinde, görüşünüz de değişmeye başlayacaktır. Beyaz olduğunu bildiğiniz şeyler sarı görünmeye başlayacaktır.

Genel olarak renkler, kataraktınız gelişmeye devam ettikçe artık eskisi kadar parlak ve canlı görünmeyecektir. Sonunda, kataraktınızın daha belirgin hale gelmesi nedeniyle her şeyin sarı veya kahverengi bir tonu olduğunu fark edebilirsiniz.

Gece Araç Kullanmada Zorlanmak
Gece araba kullanırken karşıdan gelen araç, trafik ve sokak lambalarından kaynaklanan parlama ve haleler nedeniyle gece araba kullanmanın çok rahatsız bir eylem haline geldiğini fark ettiyseniz kataraktınız olabilir.

Katarakt olduğunda göze daha az ışık girebilir ve bunu telafi etmek için kataraktlı kişiler görmek için daha fazla ışığa ihtiyaç duyarlar. Katarakt aynı zamanda kontrast duyarlılığının azalmasına da yol açar, bu da karşıdan gelen araçların farlarının parlamasıyla, sokak lambalarının etrafındaki halelerle araç sürmeyi çok daha zor hale getirir.

Kısa vadeli çözüm? Gece araba kullanırken kendinizi güvende hissetmiyorsanız, bunu sizin için yapacak birini bulun. Ardından, katarakt ameliyatı ve seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için göz doktorunuzdan randevu alın.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.