Katarakt Rehberi, Kataraktın Erken Dönem Belirtileri? – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Katarakt Rehberi, Kataraktın Erken Dönem Belirtileri?

Katarakt Rehberi, Kataraktın Erken Dönem Belirtileri?

KATARAKT TANIMLAMA REHBERİ, KATARAKTIN ERKEN DÖNEM BELİRTİLERİ

KATARAKT TANIMLAMA REHBERİ, KATARAKTIN ERKEN DÖNEM BELİRTİLERİ
45 yaş ve sonrasında görme bozukluklarının önde gelen nedenlerinden biri katarakttır. Katarakt için gözün iç kısmında bulunan, doğal merceğinin, zaman içinde bulanıklaşması ile ışığı engellemesi ve net görmeyi zorlaştırması durumu diyebiliriz. Katarakt genellikle yaşlı insanlarla ilişkilidir, ancak bazen genç insanlarda dagözlemlenebilmektedir.

Katarakt tedavi edilmezse görüşün tamamen kaybolmasına ve körlüğe neden olabilir. Bu nedenle erken teşhis ve uygun tedavi şarttır.

Katarakt Tespiti Ve Tedavisinin Önemi
Kataraktı teşhis etmek ve tedavi etmesi deneyimli bir cerrah için oldukça kolaydır. Bu göz rahatsızlığından etkilenen çok sayıda insan, kataraktın ameliyat için uygun belirli bir düzeye kadar ilerlemsi gereken aşamada düzenli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Görme kaybını önlemek için hekim tarafından düzenli takip çok önemlidir.

Araştırmalara göre, 40 yaşın üzerindeki 8 milyondan fazla Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı katarakttan etkileniyor. Yine bu araştırmalara göre, 75 yaşın üzerindeki tüm vatandaşların yarısında katarakt olduğu gözlemlendi. Görüldüğü üzere toplumsal bir sağlık sorunu olarak bu durum, uygun bir göz muayenesi yaptırmayı, doğru bir teşhis koymayı ve katarakt tedavisi için en uygun tedavi sürecini planlamayı daha da önemli hale getirmekte.

Katarakt : Temel Bilgiler
Yaşlanmayla birlikte insan gözündeki şeffaf doğal lensler sertleşmeye, bulanıklaşmaya ve opaklaşmaya, beyazlaşmaya başlar. Gözün merceğin üzerindeki bu opak bölge, ışık ışınlarının merceğin içinden geçmesini engelleyen ve böylece görmenizi zorlaştıran bir yapıdır. İnsanlar bir gözünde veya her ikisinde de katarakt gelişebilir. Her gözde sadece bir katarakt olabilir. Katarakt gözler arasında yayılmaz.

Katarakt, sisli veya bulanık görmeye, renk hassasiyetine, gece görüşünde soruna ve ışık renklerinin kararmasına neden olabilen çeşitli göz rahatsızlıkları arasındadır. Katarakt hastalığı, kişinin göz merceğindeki hasarlı proteinler bir araya toplanmaya başladığında ortaya çıkar ve böylece ışığın normalde gözün retinasına kırılma biçiminde sorunlar yaratır. Bu sonuçta kişinin görmesini oldukça kötü şekilde bozar. Yaş ilerledikçe görüşünüzde meydana gelebilecek anormalliklerde veya değişimlerde katarakttan şüphelenmek doğru bir yaklaşımdır.

Kataraktların teşhis edilmesi ve deneyimli bir cerrah tarafından tedavi edilmesi kolay bir prosedürdür. Kişinin görüşü önemli ölçüde kaybolduktan sonra ameliyat önerilir. Bu, ancak ilk katarakt teşhisinden yıllar sonra ortaya çıkacaktır. Katarakt Ameliyatı, görüşün tamamen geri kazanılmasına yardımcı olur ve ameliyat tedavi açısından tek seçenektir. Katarakt tedavisi sadece ameliyat ile mümkündür. Kataraktın erken teşhisi: belirtileri ve semptomları nelerdir?
Kataraktların zamanında tedavisini kolaylaştıran erken bir teşhis için, insanların ortak Katarakt Belirtileri hakkında oldukça iyi bir fikre sahip olmaları gerekir. Aşağıdakiler en yaygın Katarakt Belirtilerinden birkaçıdır:

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

1. Bulutlu, Puslu, Bulanık Görüş
Puslu veya bulanık görme, kataraktın en yaygın semptomlarından biridir. Görüşünüze bir film çekilmiş gibi, sisli veya bulutlu bir görüş. İlk başlarda görüş tamamen kaybolmaz ancak zamanla katarakt dahada ilerleyerek retinaya daha az ışık ulaşmasına neden olur. Katarakttan muzdarip kişinin görüş alanında belirgin bulanık noktalar belirir. Bunlar başlangıçta oldukça küçüktür, ancak zamanla daha da kötüleşir.

2. Geceleri Görmek Zorlaşıyor
Kataraktı olanlar özellikle geceleri görmekte zorlanırlar. Hastanın görüşü soluklaşır veya koyulaşır. Bu durum bazen hafif sarı veya kahverengi tonlarda görüşede neden olabilir. Bu tür erken değişiklikler, yeterli ışığın olduğu ortamlarda veya kaybolan görüşü hissetmemeye yardımcı olduğu gündüz saatlerinde fark edilmeyebilir. Ancak gece ışığın azaldığı zzaman dilimlerinde görüşteki zorlanma çok daha belirgindir.

3. Işığa Karşı Artan Hassasiyet
Katarakt sorunlarından muzdarip insanlar, parlak ışıklarla daha fazla rahatsızlık yaşayacaklardır. Parlak ışık, gözlerini kısmalarına ve hatta gözlerini kapatmalarına neden olur. Kataraktlı kişiler parlak ışık parlamalarıyla karşılaştıklarında ani baş ağrıları geliştirme eğilimindedirler. Farların parlaklığı gözleri rahatsız ettiği için gece araç sürmek hayli zorlaşır.

4. Işıkların Etrafında Haleler Veya Parlamalar
Kataraktlı kişilerde göz merceği sertleşir ve zamanla bulanıklaşır. Sonunda görüş alanlarında ışık parlamaları ve haleleri fark edebilirler. Bu duruma kataraktlı dokudan geçen ışığın kırılması neden olur. Katarakt herhangi bir parlak ışık kaynağının etrafında halka şeklinde hareler görülmesine ve parlamaya yol açar.

5. Çift Görme
Katarakttan muzdarip olanlar, tek gözle bakarken çift görme (diplopi olarak da adlandırılır) eğilimlidir. Bu çift görme, gözlerin yanlış hizalanmasından veya diğer sorunlar nedeniyle çift görme durumlarından farklıdır. Katarakt durumunda, bir göz açıkken bile görüntüler çift görünebilir.

6. Renklerin Sararması Veya Renk Değişiklikleri
Katarakt renkli görüşünüzü etkiler. Katarakt bazı tonların soluk görünmesine neden olur. Görüşünüz katarakttan etkilendiğinde yavaş yavaş sarımsı veya kahverengimsi bir renk alabilir. Başlangıçta hafif olan bu renk değişikliği artacak ve zamanla mavi ile moru ayırt etmek zorlaşacaktır. Bu, göz lenslerini kahverengiye veya sarıya çeviren protein kümelerinden kaynaklanır.

7. Gözlüklerın Sık Değiştirilmesi
Katarakt belirtilerinden biride, gözlüklerinizi veya kontakt lenslerinizi sık sık değiştirme ihtiyacıdır. Katarakt genellikle ilerleyici olduğundan, zamanla daha da kötüleşme eğilimindedir. Bu, sık sık gözlük değiştirmeyi gerektirir.

Kataraktın Yaygın Nedenleri
Kataraktın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, yaşlandıkça katarakt olma riski artar. Aşağıdaki faktörler de katarakta katkıda bulunabilir:
– Diyabet
– Alkol kötüye kullanımı
– Sigara içmek
– Göz yaralanması
– Aşırı kortikosteroid kullanımı
– Radyasyona veya güneş ışığına aşırı maruz kalma

Katarakt Teşhisi
Uygun bir göz muayenesi ile hemen hemen tüm katarakt türleri teşhis edilebilir. Göz doktoru tarafından yapılan görme testi ve göz muayenesi, göz merceği ve gözün diğer kısımlarındaki sorunları tespit edecektir.

Katarakt Tedavisi
Katarakt eninde sonunda göz merceğini o kadar karartacak veya bulanıklaştıracak ki günlük işleri yapmak zorlaşacaktır. Ameliyat sırasında gözün doğal merceği çıkarılır ve değiştirilir, böylece kataraktsız görüş sağlanır.

Katarakt Lazer Cerrahisi, katarakt tedavisi için cerrahi seçeneklerdeki en son yöntemdir.

Katarakt, yaşlı insanlarda sıklıkla görülen bir göz rahatsızlığıdır. Teşhisi ve tedavisi kolay bir durumdur. Sigara içmemek, kan şekerini doğru seviyelerde tutmak, alkol tüketimini sınırlamak ve gözleri uygun gözlüklerle korumak gibi bazı ipuçlarını takip ederek. Katarakt Ameliyatı, katarakt tedavisinin basit ve güvenli bir yoludur.

KATARAKT İLE İLGİLİ SSS

– KATARAKT TEDAVİSİ İÇİN DOĞAL YÖNTEMLERİ VAR MI? KATARAKT DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Günümüzde ameliyatsız katarakt tedavisi için birçok çalışma yapılmakta, ancak bunların hiçbiri tamamen istenilen sonuçları vermemekte. Bulunan çözümler ve yapılan çalışmalarda elde edilen çözümler en iyi ihtimalle, kataraktın yan semptomlarını hafifletmeye yardımcı olurlar. Kataraktı tedavi etmenin tek ve en etkili etkili yolu cerrahi yöntemlerdir.
-KATARAKT İÇİN NİHAİ TEDAVİ NEDİR?
Günümüzde katarakt tedavisi için tek etkili çözüm cerrahidir. Bununla birlikte, cerrahiye alternatif olarak lens dokusunu yeniden büyütmek için kök hücre tedavisi gibi araştırılan başka yöntemler de vardır. Ancak bu çalışmalar şu anda deneysel boyutta olup, etkinlikleri kanıtlanmamış ve klinik araştırmaları devam etmekte olan çalışmalardır.
-KATARAKT NASIL ÖNLENİR?
Katarakt gelişme olasılığını azalttığı bilinen bir dizi faktör vardır. Bunlar genellikle diyetinizi iyileştirmek, sigarayı, içkiyi bırakmak ve düzenli olarak göz doktorunuza kontrole gitmek gibi yaşam tarzı değişiklikleridir. Katarakt 45 yaş sonrası tüm bireylerde gözlemlenebilir. Burada amaç kataraktı erken aşamada teşhis etmek ve bir göz hekimi kontrolü ve takibinde tutmaktır.
-KATARAKT AMELİYATI AĞRILI MIDIR?
Ameliyat genellikle anestezisiz yapılsa da işlem neredeyse tamamen ağrısızdır. Cerrah, rahat olmanızı sağlamak için hafif bir sakinleştirici verecek ve işlem boyunca kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizi soracaktır.
-KATARAKT TÜRLERİ NELERDİR?
Kataraktlar öncelikle gözünüzde nasıl ve nerede geliştiklerine göre sınıflandırılır. Örneğin, gözün merkezinde nükleer bir katarakt meydana gelirken, travmatik bir katarakt göz yaralanmasının sonucudur. Göz doktorunuz, net bir teşhisle, sahip olduğunuz kataraktın nedeni ve türü hakkında sizi bilgilendirecektir.
-ERKEN EVRE KATARAKT TERSİNE ÇEVRİLEBİLİR Mİ?
Bir katarakt gelişmeye başladığında, çoğu yöntem gerçek bir geri dönüşten ziyade semptomların hafifletilmesine yöneliktir. Göz damlası ve diğer yöntemler sadece katarakt gelişimini yavaşlatır.
-ŞEKER HASTALIĞI KATARAKTA NEDEN OLUR MU?
Evet, diyabet katarakt gelişiminde önemli bir faktör olabilir. Artan kan şekeri, vücuttan glikoz kaynağı aldığı için lensin şişmesine neden olur. Bu şişlik de kan şekeri kontrolsüz bırakılırsa katarakt olarak kendini gösterebilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.