Fotokeratit – Gözde Güneş Yanığı – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Fotokeratit Gözde Güneş Yanığı

Fotokeratit – Gözde Güneş Yanığı

FOTOKERATİT – GÖZDE GÜNEŞ YANIĞI

Yaz güneşi bu günlerde çok daha fazla yüzümüze gülümsemeye başladı. İster sahilde bir gün olsun, ister parkta yürüyüş olsun, hepimiz dışarı çıkıp açık havanın tadını çıkarmak istesek de, çoğu insanın dikkate almadığı gizli bir risk var: fotokeratit olarak da bilinen güneşten yanmış gözler.

Fotokeratit nedir?

Fotokeratit, tipik olarak güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınları gözlere zarar verdiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum genellikle cildin güneş yanığına verdiği tepki gibi ağrılıdır. Ancak bu durumda fotokeratit ile yanan kısım kornealarınızdır.

Güneş ışınları fotokeratitin oluşmasında tek olası neden değildir. Aynı zamanda lazer ışıkları, elektrik kıvılcımları, oksijen kaynağı ve hatta bronzlaşma kabinlerinden de kaynaklanabilir. Karlı bölgelerde, kardan yansıyan güneş ışınlarından kaynaklanan fotokeratit vakalarını görmek nadir değildir.

Fotokeratit Belirtileri, Tedavisi ve Riskleri

Fotokeratitte yaşadığınız semptomlar aşağıdakilerden birini veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir:

– Bulanık görüş
– Göz kızarıklığı
– Göz ağrısı
– Işık hassaslığı
– Baş Ağrısı
– Göz Kapağı Seğirmesi
– Şişmiş Gözler
– Sulu veya ağlamaklı gözler

Nadir durumlarda, geçici görme kaybı ve hatta görme rengi değişiklikleri de yaşayabilirsiniz. Neyse ki, çoğu semptom kısa ömürlüdür ve azalmadan önce sadece altı ila 24 saat sürer. Hemen hemen tüm semptomlar 48 saat içinde kaybolmalıdır. Eğer görüşte meydana gelen değişim 48 saatten daha uzun süreüyorsa, muhakkak bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Korneada meydana gelen daha ciddi bir durum söz konusu olabilir.

Fotokeratit tedavisinde hekiminiz taradından reçete edilecek ilaçlar kullanarak, kısa vadede rahatsızlığı gidermek mümkündür. Ayrıca gözlerinize soğuk bir bez uygulayabilir veya suni göz damlası kullanabilirsiniz. Şiddetli vakalarda, göz doktorunuz, reçeteli göz damlası gerektiren bir göz enfeksiyonu riski altında olduğunuzu belirleyebilir. Bu durumda tedavi gözlem gerektirir ve bir miktar daha uzayabilir.

UV-A ve UV-B ışınlarının yüksek seviyelerine tekrar tekrar maruz kalmak hem kısa hem de uzun vadeli göz hasarına, kalıcı görme bozukluklarına neden olabilir. Gözlerini sık sık UV ışınlarına maruz bırakan kişilerde, maküler dejenerasyon ve katarakt dahil olmak üzere ciddi göz rahatsızlıklarının daha hızlı gelişmesi riski vardır.

Fotokeratit ve Güneş Gözlüğü

Fotokeratit riskinizi büyük ölçüde azaltmanın bir yolu, gözlerinizi güneş gözlüğü ile korumaktır. Reçetesiz güneş gözlükleri faydalı olabilir, ancak UV-A ve UV-B koruması sunduklarından emin olmalısınız. Ucuz perakendecilerde veya marketlerde satılanlar gibi düşük maliyetli güneş gözlükleri, aksini gösteren bir çıkartmayla satılsa bile nadiren sizi güneşin zararlı ışınlarından korurlar. Güvenilir UV koruması sunan güneş gözlükleri için en iyisi güvendiğiniz yerel optik mağazanıza gitmektir.

Reçeteli gözlük kullanıyorsanız, optometristiniz veya gözlükçünüz size bir çift numaralı güneş gözlüğü reçete edebilir. Eğer kontakt lens tercih ediyorsanız, göz doktorunuz kornealarınızı zararlı ışınlardan korumak için yerleşik UV emici özelliklere sahip kontakt lensler konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.