Katarakt Ameliyatından Sonra Katarakt Geri Gelebilir Mi? – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Katarakt Ameliyatından Sonra Katarakt Geri Gelebilir Mi?

Katarakt Ameliyatından Sonra Katarakt Geri Gelebilir Mi?

 

KATARAKT AMELİYATINDAN SONRA KATARAKT GERİ GELEBİLİR Mİ?

Katarakt ameliyatı ile görüşünüzü geri kazandıysanız, katarakttan kaynaklanan bulanık görmeyi bir daha yaşayıp, yaşamayacağınızı merak edebilirsiniz.

Bu yazımızda Katarakt ameliyatından sonra kataraktın geri gelip gelmeyeceğini ele alacağız.

Katarakt Ameliyatı Sırasında Neler Olur?
Katarakt ameliyatı, katarakt için tamamen etkili tek tedavidir. Kataraktın cerrahi müdahale dışında bir tedavi şekli yoktur. Araştırmalar gösteriyor ki, İlerleyen yaş ile birlikte oransal olarak toplumun %67’si eninde sonunda katarakt geliştiriyor. Bu büyük oran Katarakt ameliyatını dünya çapında en yaygın uygulanan göz ameliyatı prosedürlerinden biri haline getiriyor.

Katarakt ameliyatı sırasında gözün doğal lensi, halk arasında akıllı lens olarak da bilinen yapay bir göz içi lensi ile değiştirilir. Göz İçi Lens yapay olduğu için, katarakta neden olan protein parçalanması ve kümelenmesi asla gelişmeyecek ve kataraktınızın geri gelmesini tamamen önleyecektir.

Ancak katarakt ameliyatı kataraktı tamamen ortadan kaldırsa da, bazı kişilerde kataraktın karakteristik özelliği olan bulutlu, bulanık görme tekrar nüks edebilir. Bu belirtiler genellikle başarılı bir katarakt ameliyatından aylar, hatta yıllar sonrasına kadar ortaya çıkmaz.

Ancak bu semptomların nedeni kataraktın geri dönmesi değildir. Katarakt ameliyatından sonra ortaya çıkan bulanık görme çoğunlukla arka kapsüler opasifikasyon (PCO) adı verilen ve genellikle ikincil katarakt olarak bilinen bir durumdan kaynaklanır.

Arka Kapsüler Opasifikasyon Nedir?
Katarakt ameliyatı sırasında, yedek Göz İçi Lens gözün doğal lens kapsülüne veya arka kapsülüne implante edilir. Bir zamanlar doğal lensi tutan bu ince, şeffaf zar, yeni Göz İçi Lens yerinde tutmak için sağlam tutulur.

Arka Kapsüler Opasifikasyon, lensin arkasında yara benzeri bir doku tabakası oluştuğunda ortaya çıkar. Bu tabaka kalınlaştığında görüş bulanıklaşabilir ve katarakta çok benzer semptomlara yol açabilir.

Katarakt benzeri semptomların geri dönmesi, katarakt ameliyatı ile görüş netliğini geri kazanmış bir hasta için hayli üzücüdür. Neyse ki, Arka Kapsüler Opasifikasyon (PCO) için hızlı ve etkili bir tedavi vardır.

Arka Kapsüler Opasifikasyon Nasıl Tedavi Edilir?
Arka Kapsüler Opasifikasyonu için tedavi prosedürü olan arka kapsülotomi nispeten hızlı ve konforlu bir operasyondur. Arka Kapsüler Opasifikasyon tedavisi çoğu zaman göz doktorunuzun muayenehanesinde, genellikle tek bir randevuda yapılır.

Arka Kapsüler Opasifikasyon tedavisi sırasında, yara dokusunu çıkarmak için özel bir lazer kullanılır. Bu, daha önce lens kapsülündeki yara dokusu tarafından engellenen ışığın retinaya serbestçe geçmesine izin vererek normal görme işlevini geri kazandırır.

Tedaviden sonra görüşünüz tamamen geri kazanılmalıdır. Arka Kapsüler Opasifikasyon tedavisi gören çoğu kişi normal faaliyetlerine hemen dönebilmektedir.

Posterior Kapsüler Opasifikasyonu Önlenebilir mi?
Katarakt ameliyatından sonra Arka Kapsüler Opasifikasyon gelişmesini önlemenin en iyi yolu, yüksek kaliteli bir yapay Göz İçi Lens seçmek ve prosedürün deneyimli bir katarakt cerrahı tarafından uygulanmasıdır. Türk Oftalmoloji Derneği ve Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan çalışmalar, uygun cerrahi teknikler ve gelişmiş Göz İçi Lenslerle gerçekleştirilen tedavinin bir hastanın Arka Kapsüler Opasifikasyon riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Katarakt ameliyatından sonra katarakt geri gelemezken, Arka Kapsüler Opasifikasyon gelişimi katarakt benzeri semptomlarla görüşünüzün netliğini tehlikeye atabilir. Katarakt ameliyatı gibi, Arka Kapsüler Opasifikasyonunun etkili tedavisi de görüş kalitenizi geri kazandırabilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.