Femto Saniye Lazer ile Katarakt Cerrahisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Femto Saniye Lazer ile Katarakt Cerrahisi

Femto Saniye Lazer ile Katarakt Cerrahisi

FEMTOSANİYE LAZER İLE KATARAKT CERRAHİSİ NEDİR?

Femtosaniye Lazer Katarakt Cerrahisi
Femtosaniye lazer katarakt ameliyatını bıçaksız uygulanmakta ve operasyon için gereken kesiler bir femtosaniye lazer kullanarak gerçekleştirilmekte. Bu, geleneksel tarza göre daha hassas olan katarakt cerrahisindeki son gelişmelerdendir. Bu teknolojiyi ilk günlerinden beri ülkemizde kullanılmakta ve sınırlı sayıdaki klinik bu tedaviyi sunmaktadır.

Femtosaniye Lazer Katarakt Cerrahisi Nedir?
Mevcut 2022 yılı göz önüne alındığında bu güne kadar ki gelişmeler ışığında, Katarakt cerrahisinde gelinen son noktadır.

Şimdiye kadar, küçük bir açıklık oluşturmak ve kataraktı parçalamak için geleneksel bıçaklar veya neşterler kullanılıyordu. Ancak günümüzde bu durum benzersiz bir lazer türünün kullanılmasıyla değişmiştir; yeni nesil katarakt cerrahisi femtosaniye lazer ile katarakt cerrahisi. Femtosaniye lazer olarak adlandırılan bu lazer, lens ve kornea içinde doğru noktada hassas bir şekilde delik açmak için tasarlanmıştır.

Femtosaniye Lazer Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Katarakt cerrahisine yeni bir boyut kazandıran bu son derece gelişmiş lazer teknolojisi, kataraktın (gözün içindeki doğal merceğin buğulu bir şekilde örtülmesi ve sertleşmesi) çıkarılması ve görme bozukluğunu tedavi etmek için çıkarılan lensin yerine yapay bir merceğin implante edilmesi gibi hassas bir prosedürü içerir. Elde edilen sonuç, kataraktın geleneksel yöntemle çıkarılmasıyla aynıdır.

Bu optik çalışmanın prosedürü üç basit adımda aşağıdaki gibi açıklanmaktadır:

1 – Hassas lazer operasyonu
Tıpkı korneanın kesildiği geleneksel cerrahide olduğu gibi, femtosaniye lazer katarakt cerrahisinde de normal cerrahi bıçaktan daha stabil bir yöntem olması sebebiyle femtosaniye lazer kullanılır – özel bir lazer! Lazerin kistenilen kesi için gerekli Programlanmasının yapılması ardından lazer, korneadaki mikro açıklığın tam boyutunu ve derinliğini hesaplayarak kesi işlemine gerçekleştirecektir.

2 – Son derece hassas kapsülotomi
Kornea kesildikten sonra lazer, lensin etrafında bulunan kapsül torbasını parçalamaya devam eder. Cerrah artık katarakt oluşumundan sorumlu olan bulanık lens tabakasına ulaşabilir. Geleneksel katarakt çıkarma yönteminde bu noktada bir iğne kullanılır. Ancak burada bunun yerine lazer kullanılır.

3 – Katarakt çıkarma
Son olarak, femtosaniye lazer kataraktı parçalamak için kullanılır ve cerrah bundan sonra göz(ler)den kataraktlı dokuyu çıkarır.

Femtosaniye Lazer Katarakt Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?
Bu tür katarakt ameliyatının en önemli faydası hassasiyetidir! Dilerseniz geleneksel ameliyata göre bazı avantajlarına bir göz atalım.

Cerrahların kesinin yapılacağı nokta ile ilgili önceden plan yapmaları için yeterli alan vardır. Bu, doğruluğu artırırken herhangi bir hata olasılığını ortadan kaldırır. İğnelere ve bıçaklara gerek yoktur. İğne fobiniz varsa korkmanıza gerek yok. Femtosaniye lazer katarakt ameliyatında bıçak da kullanılmaz. Tüm süreç lazer ile tamamlanır. Yüksek verimlilik. Kataraktlı lensin çıkarılmasında ihtiyaç duyulan ultrason enerjisi, lazer cerrahisi kullanımı ile azaltılır.

Yüksek etkinlik. Femtosaniye lazer cerrahisi sırasında kapsül torbasındaki açılma daha hassas bir şekilde yapıldığından, yedek lens daha stabildir. Daha güçlü ve kendinden sızdırma olasılığı düşük mikro-açılma. Korneada bir kesi yapmak için lazer kullanıldığında, kesiğin kendi kendine kapanması ve iyileşmenin çok güçlü olması ihtimali daha yüksektir. Geliştirilmiş görüş. Femtosaniye lazer katarakt ameliyatının ardından, işlem sırasında yerleştirilen trifokal göz içi lensler gibi yüksek kaliteli lensler ile görüş kusurlarının tamamı tedavi edilebilir. Bu da hastaların bu lenslerin görsel faydalarından daha fazla yararlanabileceği anlamına gelir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.