Göz İçi Lens Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz İçi Lens Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Göz İçi Lens Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Göz İçi Lens Ameliyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Genellikle ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) olarak adlandırılan implante edilebilir Kollamer lens, astigmatizma, hipermetropi (ileri görüşlülük) ve miyopiyi (yakın görüşlülük) tedavi etmek için göze kalıcı olarak yerleştirilen yapay bir lenstir. Göze implante edilebilir bir lens yerleştirmek ameliyat gerektirir.

 

İmplante edilen yapay lens, daha net bir görüş sağlamak için mevcut göz lensinin retina üzerindeki ışığı kırmasına veya bükmesine yardımcı olur. ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) Collamer olarak bilinen kolajen ve plastikten yapılır. Bu lens bir tür fakik göz içi lensidir. Fakik terimi, cerrahın doğal göz merceğini çıkarmadan merceği nasıl yerleştirdiği anlamına gelir.

ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) görme düzeltmesi için gerekli olmasa da, kontakt lenslere veya gözlüklere olan bağımlılığı azaltır. Bazı durumlarda, hastalar artık bu görsel yardımcılara ihtiyaç duymazlar. ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) genellikle lazer göz ameliyatı olamayan yüksek reçeteli hastalar yada kornea kalınlığı lazer göz ameliyatları için yeterli düzeyde olmayan hastalar için iyi bir alternatiftir, ancak daha düşük reçeteler için de kullanılabilir kişiler lazer göz ameliyatı yerine bu seçeneği tercih edebilir.

ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) Nedir?
ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) ameliyatına girmeden önce bir oftalmologu (Göz doktoru) ziyaret etmeniz gerekir. Göz doktoru, uygun olduğunuzdan emin olmak için sizi bazı kapsamlı testlerden, taramalardan ve muayeneden geçirecektir.

Göz doktorunuz ayrıca ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) birkaç gün önce anti-enflamatuar veya antibiyotik göz damlaları reçete edebilir, ancak çoğunluk sadece ameliyattan sonra damlalara ihtiyaç duyar.

ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) prosedürü aşağıdakileri içerir.
Cerrah, işlem sırasında herhangi bir şey hissetmemeniz için gözlerinizi uyuşturmak amacıyla lokal anestezi uygulayacaktır. Ayrıca rahatlamaya yardımcı olmak için hafif bir yatıştırıcı ve göz kırpmayı geçici olarak önlemek için gözlerinizin etrafına enjeksiyon uygulayabilir.
– Göz cerrahı gözlerinizi ve çevresindeki alanları temizleyecek, ardından göz kapaklarını spekulum yardımıyla açık tutacaktır – Göz cerrahınız kornea tabakasında küçük bir kesi oluşturacak ve gözü korumak için visco adı verilen jel benzeri bir sıvı uygulayacaktır – Göz cerrahı ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı)’yi oluşturduğu bu kesi içinde uygun alana yerleştirecektir. Kullanılan Bu lens oldukça incedir, bu nedenle gözünüze yerleştirmek için katlayabilir ve daha sonra açabilirler.
– Daha sonra cerrah bu kesiyi kapatacaktır. – Cerrah gözlerinize merhem veya göz damlası uyguladıktan sonra bir göz bandı kullanarak gözlerinizi kapatacaktır. Bu prosedür genellikle 20 – 30 dakika sürer, ancak hazırlık, göz damlaları ve operasyon sonrası görüşme için birkaç saat harcayabilirsiniz. Cerrahınız rahatsızlığı gidermek için ağızdan ilaç veya göz damlası reçete edebilir.

Prosedür ayakta yapılan bir işlemdir, ancak sonrasında sizi eve bırakacak birine ihtiyacınız vardır. Ertesi gün gözleri muayene etmek ve nasıl iyileştiklerini kontrol etmek için bir takip randevusu gereklidir. Ameliyatınızdan bir ay ve üç ay sonra da takip randevularınız olacaktır. Her yıl bir kez düzenli kontroller gereklidir.

ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) faydaları
ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) ameliyatı, gelişmiş görmenin yanı sıra çeşitli faydalar da sunar.

Bunlar şunları içerir:

– Diğer göz prosedürlerinin düzeltemediği miyopluğu düzeltme
– Göz kuruluğu riskini azaltarak kuru gözlü kişiler için uygun hale getirir
– Kalıcı tedavi seçeneği olması
– Gece görüşünde iyileşme
– Dokuların alınmasını gerektirmediği için hızlı iyileşme
– Lazer göz ameliyatı için iyi aday olmayan bazı hastalar için uygundur

ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) ameliyatının riskleri
ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) güvenli olmasına rağmen ekonomik açıdan diğer alternatiflerine oranla daha maliyetlidir ve nadir durumlarda aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir.

– Göz başıncında artış
İmplant sıvı dönüşünü azaltabilir ve göz tansiyonunun yükselmesine neden olabilir. Bu, merkezi portlu modern ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) ile nadir görülen bir komplikasyondur. cerrah, basınç zamanla stabilize olmazsa nadir durumlarda ICL’yi çıkarabilir

– Erken katarakt
ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı)’ler gözdeki sıvı dolaşımını azaltarak doğal lense temas etme ve katarakt gelişme riskini artırır. Katarakta yol açan sıvı dolaşımının azalması, yapay lensin düzgün takılmaması durumunda da ortaya çıkabilir ve kronik iltihaplanmaya neden olabilir.

– Bulanık görme
ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) ameliyatı, yaşlanmaya ek olarak, korneanın endotel hücrelerini azaltabilir. Hücreler hızla azalırsa, korneanız bulanıklaşabilir ve bulanık görebilirsiniz

Önlemler
ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) göz ameliyatı bazı insanlar için güvenli değildir. ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) olmak istiyorsanız, prosedürün uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Prosedür aşağıdakiler için uygun olmayabilir:
– Emziren veya hamile hastalar
– 21 yaş altı kişiler
– 60 yaş üstü kişiler
– Çok küçük gözler
– Hormon seviyelerinin dalgalanmasına neden olan kronik rahatsızlıkları olan kişiler
– Görmeyi etkileyen ilaçlar kullanan kişiler
– Yaraların düzgün iyileşmesini engelleyen rahatsızlıkları olan kişiler
– Kornealarında minimum endotel hücre sayısı olmayan kişiler
– ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) ameliyatından önce başka önlemler almak da önemlidir. Örneğin, işlemden birkaç gün önce kontakt lens kullanmayı bırakmanız gerekir.

LASIK ve ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) ameliyatı
LASIK (lazer destekli in situ keratomileus), ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) ameliyatı gibi ileri görüşlülüğü, yakın görüşlülüğü ve astigmatizmayı düzeltmek için kullanılan bir göz ameliyatıdır. Ancak LASIK, kalıcı bir lens yerleştirmek yerine görme sorunlarının lazerle düzeltilmesini içerir.

LASIK sırasında cerrah, gözün Kornea adı verilen dış tabakasını yeniden şekillendirmek için bir lazer kullanacaktır. Düzeltme, daha iyi görüş için ışığın retina adı verilen gözün arka kısmına yönlendirilmesini sağlar. Ameliyattan sonra. Bu prosedür dikiş gerektirmez

Lazerle görme düzeltmesi ve LASIK, hastaların düzenli ve yeterli kornea boyutuna sahip olmasını gerektirir. Bu nedenle, düzensiz veya ince korneaya sahip kişiler LASIK prosedürü için iyi adaylar olmayabilir, ancak görüşlerini iyileştirmek için alternatif seçeneklerden biri olan ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) ameliyatı geçirebilirler. ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) geri dönüşümlü bir prosedür olduğundan, birçok kişi lazer görme düzeltmesi için uygun olsa bile bu seçeneği tercih edebilir. Uygunluk ve mevcut seçenekler için bir göz uzmanıyla konuşmanız gerekir.

ICL (Göz İçi Lens Ameliyatı) ameliyatı geçirerek kontakt lenslere veya gözlüklere olan bağımlılığınızı azaltabilirsiniz.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.