Yaşlanma İle Birlikte Gelen 3 Ciddi Görme Sorunu – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Yaşlanma İle Birlikte Gelen 3 Ciddi Görme Sorunu

Yaşlanma İle Birlikte Gelen 3 Ciddi Görme Sorunu

YAŞLANMA İLE BİRLİKTE GELEN 3 CİDDİ GÖRME SORUNU

1. Glokom
Glokom, gözdeki anormal yüksek basınç nedeniyle optik sinire zarar veren bir göz rahatsızlığıdır. Her yaştan insanı etkileyebilmekle birlikte, glokom 60 yaş üstü yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedenidir.
Glokomun neden olduğu görme kaybı geri döndürülemez ve tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir, bu nedenle glokomu erken yakalamak için göz basıncını ölçen düzenli göz muayeneleri yaptırmak önemlidir.

Semptomlar
Glokom belirtileri glokomun türüne ve ne kadar ilerlediğine bağlıdır. Yaygın belirtiler şunları içerir:
– Merkezi veya çevresel görüşünüzde yamalı kör noktalar
– Tünel görüşü (daha ileri aşamalarda)
– Göz ağrısı
– Şiddetli baş ağrıları
– Işıkların etrafında haleler görmek
– Bulanık görme
– Kızarıklık ve tahriş

Tedavi
Glokom tedavisi, daha fazla hasarı önlemek için gözdeki basıncın düşürülmesini amaçlar. Bu durum için en yaygın tedaviler şunlardır:
– Göz damlaları
– Ağızdan alınan ilaçlar
– Ameliyat
Göz doktorunuz ayrıca sağlıklı beslenmek, başınızı yüksekte tutarak uyumak, kafeini sınırlamak ve aktif kalmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir.

2. Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı)
Yaşa bağlı makula dejenerasyonu veya Sarı Nokta Hastalığı, retinanın bir parçası olan makula hasar gördüğünde ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır. Bu, 50 yaşın üzerindeki kişilerde görme kaybının önde gelen nedenidir.
İki tür Sarı Nokta Hastalığı vardır:
– Kuru Tip Sarı Nokta Hastalığı: Sarı Nokta Hastalığı olan çoğu kişide kuru tip vardır. Yaşlandıkça, drusen adı verilen bir tür protein birikirken makulanız incelir. Bu durumda görme kaybı yavaştır.
– Islak Tip Sarı Nokta Hastalığı: Daha az yaygın olmasına rağmen, yaş tip Sarı Nokta Hastalığı çok daha ciddi bir rahatsızlıktır. Retinanın altında anormal kan damarları büyümeye başladığında ortaya çıkar. Bu tip Sarı Nokta Hastalığında görme kaybı çok daha hızlı ilerler.

Semptomlar
Yaş Tip Sarı Nokta Hastalığı yaygın belirtileri şunlardır:
– Bulanık görme
– Merkezi görme kaybı
– Görüşün merkezindeki kör noktalar
– İnce baskı gibi ince ayrıntıları görmede zorluk

Tedavi
Şu anda Sarı Nokta Hastalığı için hastalığı tamamen ortadan kaldıran kalıcı bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak Sarı Nokta Hastalığının erken evrelerinde tedavi, çevresel görüşünüzden daha iyi yararlanmaya adapte olarak merkezi görüş kaybını telafi etmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmış az görme rehabilitasyonunu içerebilir. Ayrıca yeni geliştirilen bir tedavi seçeneği olan Valeda Işık tedavisi gündemde olan bir seçenektir. Bugüne kadar, Kuru Tip Sarı Nokta Hastalığı için tedavi seçenekleri, diyet takviyeleri ve yaşam tarzı müdahaleleriyle sınırlıydı. Bununla birlikte, Kuru Tip Sarı Nokta Hastalığı için yeni ve onaylanmış tek tedavi, güvenli, non-invaziv ve ağrısız bir terapi olan – Valeda™ Işık Tedavisi (Fotobiyomodülasyon). LumiThera tarafından geliştirilen Valeda™ Işık İletim Sistemi (LDS), Kuru Tip Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu için doğrudan bir tedavi sağlar.

3. Katarakt
Göz merceğinin bulanıklaşmasından kaynaklanan katarakt, 80 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yarısından fazlasında görülen, yaşlı yetişkinlerde yaygın olarak görülen bir başka durumdur.
Katarakt zaman içinde yavaşça gelişir ve sonunda görme kaybına neden olur.

Semptomlar
– Kataraktın yaygın belirti ve semptomları şunlardır:
– Bulanık veya bulanık görme
– Işığa karşı hassasiyet veya ışıkların etrafında haleler görme
– Kötü gece görüşü
– Bir gözde çift görme

Tedavi
Başlangıçta, numaralı gözlükler görüşünüzü net tutmanıza yardımcı olabilir. Sonunda, durum ameliyatın gerekli olduğu noktaya kadar ilerleyecektir.
Katarakt ameliyatı dünyada en sık yapılan ve en güvenli ameliyatlardan biridir ve katarakt için etkili tek tedavidir.
Göz doktorunuza yapacağınız düzenli ziyaretler ve kapsamlı göz muayeneleri, bu üç ciddi göz rahatsızlığının erkenden tespit edilmesine yardımcı olabilir ve görüşünüzü korumak için proaktif tedaviye olanak tanır.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.