Göz Sağlığınız İçin Yeteri Kadar Su Tüketmek Ne Kadar Önemlidir? – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Sağlığınız İçin Yeteri Kadar Su Tüketmek Ne Kadar Önemlidir?

Göz Sağlığınız İçin Yeteri Kadar Su Tüketmek Ne Kadar Önemlidir?

GÖZ SAĞLIĞINIZ İÇİN YETERİ KADAR SU TÜKETMEK NE KADAR ÖNEMLİDİR?

Gözün gözyaşı filmi hangi bileşenlerden oluşmaktadır? Hepimiz sağlıklı kalmak için su içmenin ve susuz kalmamanın gerekli olduğunu biliyoruz, ancak iyi ve yeteri kadar su içmenin göz sağlığınızı ne kadar etkileyebileceğini biliyor musunuz? Gözlerimizin sağlıklı kalması ve rahat hissetmesi için, iyi bir gözyaşı filmi dengesiyle iyice nemlendirilmesi gerekir. Gözyaşı filminin üç farklı bileşeni vardır. Bunlar; sulu bir tabaka, yağlı bir tabaka ve mukus tabakası. Gözyaşı filminin ana bileşeni, sudan oluşan sulu tabakadır. Yani sulu kalmak için yeterince su içmiyorsanız, gözyaşı filminiz dengelenmeyecektir. Kuru göz hastalığının semptomlarından kurtulmak için gözyaşı filminizin üç parçasının birbiriyle ilişkili olarak dengelenmesi gerekir. Bileşenlerden herhangi birinin eksikliği, daha sonra tartışacağımız çeşitli semptomlara yol açabilir, ancak özellikle dehidrasyon sulu (sulu) tabakanın eksikliğine yol açar.

Gözlerimiz neden suya ihtiyaç duyar?
İnsan vücudunun %70’i sudur, bu nedenle tüm organlarımızın işlevinin büyük ölçüde sağlıklı su alımına bağlı olduğu açıktır. Su, vücudumuzun çalışmasını, atık ürünleri dışarı atmasını ve oksijeni tüm vücuda iletmesini sağlar ve bu aynı zamanda gözlerimiz için de geçerlidir. İyi nemlendirilmiş gözlere sahip olmak, yeterli göz kayganlığını sağlamak için yeterli gözyaşına sahip olunduğu anlamına da gelir. Bu, gözlerinizi kırptığınızda, herhangi bir tahriş, yanma, batma, kaşıntı veya göz kapaklarınız yapışıyormuş gibi hissetmeden gözlerinizin sorunsuz bir şekilde kapanıp açılabileceğini gösterir. Rahatsızlığa neden olmanın yanı sıra, dehidrasyon gözlerinizi etkileyebilir ve görüşünüzde bulanıklığa neden olabilir. Şiddetli vakalarda, nem eksikliğinden kaynaklanan sürtünme, görmeyi tehdit eden bir durum olan kornea ülserlerine neden olabilir.

Kuru göz belirtileri nelerdir?
Kuru göz hastalığı, birkaç hoş olmayan semptomla oldukça rahatsız edici olabilir. Çoğunlukla, gözlerinizin kaşınması ile karakterize kuruluk hissidir. Susuz kalmanın bir sonucu olarak geklişebilecek kuru göz sorununun diğer belirtileri şunlardır:
– Gözlerde yanma hissi
– Kırmızı veya kanlı sklera
– Işık hassaslığı
– Yabancı cisim hissi
– Bulanık görüş
– Çift görme

Göz Kuruluğu, susuzluktan kaynaklanıyorsa, bu semptomların çoğu sadece su tüketimini arttırarak tedavi edilebilir. Daha şiddetli rahatsızlık durumlarında, gözlerinizi kayganlaştırmak ve biraz ekstra hidrasyon ve rahatlık sağlamak için suni göz damlalarından faydalanabilirsiniz.

Kontakt lenslerde kuruluğu nasıl engelleriz?
– Kontakt lensleri(kl) hekiminizin önerdiği süre gözünüzde tutun
– Kl önerilen sürede yenileyin
– Kl markanızı hekime danışmadan değiştirmeyin
– Ekran sürenizi planlayın 20-20-20 ( 20 dakşkada bir 20 saniye 20 feet (6Metre) uzağa bakıp en az 20 kez göz kırpın
– Kl solusyonunuzu danışmadan değiştirmeyin
– Herşeye rağmen kuruluk devam ederse hekiminizn önereceği yapay göz yaşı damlasını kullanın

İmplante edilebilir kontakt lensler geleneksel kontakt lenslere mükemmel bir alternatiftir ve tipik olarak kuru gözleri olan hastalar için önerdiğimiz lenslerdir. Kuru göz semptomlarınızı nasıl azaltabileceklerini ve görüşünüzü nasıl iyileştirebileceklerini öğrenmek için netgoz.net web sitemizde implante edilebilir kontakt lensler hakkında daha fazlasını keşfedebilirsiniz.

Kuru gözleri nasıl önleyebilirsiniz?
Terleme, idrar, bağırsak hareketleri ve nefes verirken buhar olarak vücudumuzdan sıvı kaybederiz. Ancak vücudumuzu nemlendirmenin tek bir yolu var, o da su içmek. Günde iki litre su tüketmek, göz sağlığınızın korunmasını sağlamak için hayli önemlidir. Yeteri kadar su tüketmenin vücudunuzun geri kalanı için sağladığı diğer faydalardan bahsetmeye bile gerek yok.

Gözlerinizi iyi nemlendirmek için şunları yapmalısınız:
– Günde 8-10 bardak su için
– İdeal olarak koruyucu içermeyen suni gözyaşı kullanın
– 20/20/20 kuralına uyun

Gözlerinizi nemli tutmak için düzenli olarak göz kırptığınızdan emin olun, gün boyunca su için ve daha fazla rahatlık sağlamak için gerekirse suni gözyaşı kullanın.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.