Ömür Boyu Sağlıklı Görmek İçin 14 İpucu – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Ömür Boyu Sağlıklı Görmek İçin 14 İpucu

Ömür Boyu Sağlıklı Görmek İçin 14 İpucu

ÖMÜR BOYU SAĞLIKLI GÖRMEK İÇİN 14 İPUCU

20’li veya 30’lu yaşlarındaysanız, muhtemelen göz sağlığınızı düşünmek için fazla zaman harcamıyorsunuzdur. Ama bu tam olarak vizyonunuzu korumak için harekete geçmeniz gereken zamandır. Görme problemlerinin çoğu basit sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile önlenebilir.

Yapılan bir araştırmaya göre 2050 yılına kadar dünya çapında tahminen 895 milyon insanda göz rahatsızlığı gelişecek. Bu, önümüzdeki 30 yılda %150’lik bir artış demek.

Gelişmekte olan ülkeler için görünüm biraz daha kötü. Ancak, nüfus yaşlandıkça ve genişledikçe, ülkemiz de dahil olmak üzere göz hastalıkları muhtemelen her yerde daha yaygın hale gelecektir.

İleride Görme Kaybını Önlemek İçin Şimdi Harekete Geçin
Şimdi sağlıklı gözler için bazı alışkanlıkları edinme ve benimseme zamanı. Şu anki yaşınız veya tıbbi geçmişiniz ne olursa olsun, gözlerinize bakmak Yaşamın İlerleyen Dönemlerinde Görme Sorunlarını Önlemeye yardımcı oluyor. İşte bugün gözlerinizi korumanın 14 yoluna odaklanacağız. Bu sayede gelecek yıllarda sağlıklı görmenin keyfini sürebilirsiniz.

1. Aile Geçmişinizi Bilin: Vizyonunuzda Büyük Bir Rol Oynuyor.
Birçok göz hastalığı kalıtsaldır. Yakın bir aile üyesi Sarı Nokta hastalığından etkilenirse, Sarı Nokta geliştirme şansınız diğer bireylere oranla çok daha yüksektir. Bir aile üyesinde Glokom riski varsa, ortalamadan dört ila dokuz kat daha yüksek glokom geliştirme riskine sahipsiniz demektir.

Aile üyelerine göz durumlarını sorun. Bu, sizin ve göz doktorunuzun hastalıkları ortaya çıkmadan önce gözlemlemesine yardımcı olabilir. Erken tanı ve tedavi görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

2. Büyüdükçe Çocukların Gözlerini Dikkatle İzleyin.
Çocukluk döneminde Gözler Hızla Büyür ve Değişir. Yanlış hizalanmış gözler(şaşılık ya da göz kayması) gibi sorunlara dikkat edin. Bu durumlar ciddi bir göz rahatsızlığına işaret edebilir.

Kalıcı göz hasarını önlemek için küçük çocukları temizlik ürünlerinden ve keskin nesnelerden uzak tutun.

Ekran başında geçirilen süreyi dışarıda geçirilen zamanla dengeleyin. Çok fazla ekran süresi kuru göz ve göz yorgunluğuna neden olabilir. Yakın görüş gerektiren işlerde uzun saatler geçiren çocuklarda miyop gelişebilir.

Aşılar konusunda güncel kalın.

Bir Çocuğun Gözlerinde yaralanmalar veya değişiklikler fark ederseniz, bir göz muayenesi planlayın.

3. İyi Beslenin ve Egzersiz Yapın.
Birçok çalışma, egzersizin ve çeşitli meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetin, maküler dejenerasyon ve glokom gibi körlüğe neden olabilen göz hastalıklarına karşı gözlerinizi koruyabileceğini göstermiştir.

Bitki bazlı gıdalar açısından zengin ve doymuş veya hayvansal yağlar açısından düşük bir diyet, sağlıklı gözler için en iyisidir.

Orta Derecede Egzersiz, Haftada beş kez, günde 30 dakika Orta Derecede Egzersiz yapmak aynı göz rahatsızlıklarından korunmanıza yardımcı olabilir.

4. Sigarayı Bırakın.
Sigara içmek katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz hastalıkları riskini artırır. Kendiniz kullanmasanız da sigara dumanının bulunduğu ortamda bulunmak Göz Kuruluğuna neden olur.

Sigara içmek ayrıca göz sağlığınızı dolaylı olarak etkileyebilecek kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Sarı nokta hastalığının en önemli tetikleyicilerinden biri de sigara kullanımıdır.

5. Diğer Sağlık Durumlarını Kontrol Altında Tutun.
Diyabet ve yüksek tansiyon gibi Kronik Sağlık Durumları tedavi edilmezse görüşünüzü etkileyebilir. Örneğin, Diyabetik Göz Hastalığı körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir.

Metabolik hastalıklarınızı Doktorunuzun rehberliğinde dikkatlice takip edin ve tüm düzenli tıbbi randevularınızı aksatmayın. Sağlığınızın kontrolünü elinizde tutmak için gereken her şeyi yapın.

6. Dışarıda Güneş Gözlüğü Takın.
UV radyasyonuna uzun süre maruz kalmak Korneaya ve retina tabakasına zarar verebilir ve sonunda Katarakt ve Göz Kanserlerine yol açabilir.

Hem UVA hem de UVB radyasyonunu %99 ila %100 oranında bloke eden Güneş Gözlüklerini seçin ve dışarısı bulutlu olsa bile bunları takın.

7. İş Yerinde Göz Yorgunluğunu En Aza İndirin.
Bir ofiste çalışıyorsanız, bilgisayardan en az bir kol mesafesi uzakta oturun ve gözlerinizi dinlendirmek için gün boyunca 20–20–20 Kuralını kullanın.

İş makinaları veya kimyasallarla çalışıyorsanız veya Ev Geliştirme Projelerinden hoşlanıyorsanız koruyucu gözlük takın. Uygun göz koruması kullanılarak göz yaralanmalarının %90’ından fazlası önlenebilir.

8. Spor Göz Yaralanmaları Her Yaşta Olabilir.
Top veya raket içeren sporlar, uygun koruma olmadan göz yaralanmalarına yol açabilir.

Sporla Bağlantılı Göz Yaralanmalarını Önlemenin en iyi yolu gözlük veya güvenlik siperliği olan bir kask kullanmaktır.

9. Kontakt Lenslerinizin Bakımını Aksatmayın.
Ellerinizi yıkadığınızdan, temas noktalarını uygun şekilde sakladığınızdan ve dezenfeksiyon için bir Temizleme Solüsyonu kullandığınızdan emin olun.

Kontakt lenslerle uyumak, duş almak ve yüzmek potansiyel olarak kör edici göz enfeksiyonu riskinizi artırır.

Kızarıklık, görüşte değişiklik veya ağrı yaşarsanız, lenslerinizi kullanmayı bırakın ve hemen göz doktorunuza başvurun.

10. Makyaj ekipmanlarınızı ve malzemelerinizi Paylaşmayın — Böyle Yapmak Enfeksiyonu Yayabilir.
Üç ayda bir göz makyajı ürünlerinizi atın ve yeni ürünler kullanın.

Eyelinerları gözünüze yakın değil, kirpik çizgisinin dışına uygulayın.

Yatmadan önce makyajınızı iyice temizleyin.

Gözlerinizde kalıcı ağrı veya kızarıklık gibi herhangi bir makyaja karşı alışılmadık bir reaksiyon varsa, bir göz doktoruna görünün.

11. Hamilelik Sırasında Görüşünüzde Meydana Gelen Değişikliklerini Ciddiye Alın.
Bulanık görme veya kuru göz dahil olmak üzere bazı Normal Göz Değişiklikleri yaşayabilirsiniz. Yeni anne olduktan sonra bu belirtiler devam ederse, doktorunuzla konuşun.

12. Seyahat mi ediyorsunuz? Güneş Gözlüğü, Numaralı Gözlük ve Diğer Göz Bakımı
İhtiyaçlarını Hijyene Uygun Taşımaya Dikkat Edin. Kuru Göz Damlaları, uzun uçak yolculuklarında faydalı olacaktır.

Bol miktarda kontakt lens solüsyonu ve fazladan lens kabı bulundurun.

Gözleriniz kırmızı, ağrılı veya iç mekan ışığına duyarlı hale gelirse, nerede olursanız olun hemen bir göz doktoruna görünün.

13. 65 Yaş ve Üzerindeyseniz Görme Değişikliklerine Çok Dikkat Edin.
40 yaşından itibaren, yakın görüşte bulanıklık ve net görmede zorluk çektiğinizi fark edebilirsiniz. Buna Presbiyopi denir ve oldukça yaygındır. Okuma gözlüğü gerekebilir.

Bulanık görme bazen Makula Dejenerasyonu gibi daha ciddi bir göz rahatsızlığına işaret eder. Kötüleşen semptomlara çok dikkat edin ve bir göz doktoruna düzenli olarak göz taraması yaptırın.

Reçeteli göz damlası gibi ilaçlar alıyorsanız, talimatlara uygun hareket ettiğinizden emin olun. Bunu yapmakta sorun yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun.

14. Görme Kaybının Yaşlanmanın Kaçınılmaz Bir Parçası Olduğunu Sanmayın! Bu Doğru Değil.
Birçok göz problemi herhangi bir semptom göstermeden başlar. Düzenli Göz Muayeneleri sorunları çok geç olmadan yakalamanıza yardımcı olabilir.Bir göz doktoru, göz hastalıklarını tedavinin en etkili olduğu erken dönemde, sadece gözünüze bakarak tespit edebilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.