Yaşlanan Ebeveynleriniz İçin Göz Muayenesi Planlama Zamanının Beş İşareti – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Yaşlanan Ebeveynleriniz İçin Göz Muayenesi Planlama Zamanının Beş İşareti

Yaşlanan Ebeveynleriniz İçin Göz Muayenesi Planlama Zamanının Beş İşareti

YAŞLANAN EBEVEYNLERİNİZ İÇİN GÖZ MUAYENESİ PLANLAMA ZAMANININ BEŞ İŞARETİ

Ebeveynleriniz yaşlandıkça, görmelerinde kademeli değişiklikler görmeniz tamamen normaldir. Zamanla, bazı görme değişimlerine karşı daha duyarlı hale gelebilir ve diğerlerine karşı daha az dikkatli olabilirler. Yaşla birlikte görme yeteneğinde bir değişiklik beklenir ve bu olası bir durumdur. Bu değişikliklerin daha ciddi bir durum nedeniyle kaynaklanmadığından emin olmak önemlidir.

65 yaş üstü yetişkinlerin çeşitli göz hastalıkları geliştirme riski çok daha yüksektir. Bu nedenle, ebeveynlerinizin değişen görüşlerine dikkat etmek ve onlar için yıl boyunca düzenli göz doktoru ziyaretleri planlamak çok önemlidir. Sevdiklerinizin mümkün olduğunca uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olmayı istemeniz çok normal. İşte yaşlanan ebeveynleriniz için bir göz muayenesi planlamanın zamanının geldiğini gösteren beş işaret.

1. Işığa ve Parlamaya Karşı Artan Hassasiyet
Ebeveynleriniz ile birlikte vakit geçirirken parlama veya ışık değişimlerine aşırı tepki verdiklerini gözlemlediniz mi? Belki bu durumu gece trafikteyken, şehirde dolaşırken ya da parlak ışıklı bir odaya girdiğinizde fark ettiniz.

Yaşlanma nedeniyle ışık hassasiyetindeki değişiklikler tamamen normaldir. Yetişkinler 60’larına ulaştığında, dinlenme halindeki göz bebeği boyutları küçülür ve normalin yalnızca üçte biri kadar ışık almalarına neden olur. Bu, loş ışıkta görmelerinin daha zor olduğu ve gözlerinin parlamaya daha duyarlı hale geldiği anlamına gelir.

Ancak ebeveynlerinizin ya da akrabalarınızın ışık ve kamaşma hassasiyeti oküler albinizmden de kaynaklanabilir. Oküler albinizm, gözün pigmentasyonundaki ışığa duyarlı dokuyu azaltan genetik bir göz rahatsızlığıdır. Sonuç olarak görme keskinliği bozulur ve gözler ışığa ve parlamaya karşı aşırı duyarlı hale gelir.

Ebeveynlerinizde ışık hassasiyetinde bir artış fark ettiyseniz, göz doktorunuzdan bunun arkasındaki nedenleri araştırmasını isteyin.

2. Yürüme Sırasında Takılmalar ve Düşmeler
Eşyalara Takılmak ve düşmek, büyüdükçe ebeveynlerimizin başına gelebilecek en korkunç şeylerden ikisidir. Ebeveyniniz yürürken bir adımı kaçırabilir ve takla atabilir veya ayağını bir cisme kaptırıp kayabilir. Hiçbir çocuk ebeveynlerinin bu korkuyla yaşadığını görmek istemez.

Her insan arada sırada nesnelere takılabilir, sendeleyebilir yada düşebilir. Ebeveynlerinizde sık tekrarlayan takılma veya düşme belirtileri görmeye başlarsanız, göz numaraları değişmiş olabilir. Ölçümü doğru yapılmış ve doğru reçete edilmiş gözlükler ve kontak lensler onlara yaralanma veya tehlikeden kaçınma konusunda çok daha fazla yardımcı olabilir. Herhangi bir kaza meydana gelmeden önce sorunu erkenden yakalamak her zaman daha iyidir.

3. Renkleri Ayırt Etmede Zorluk
Ebeveynleriniz ilerleyen yaşla birlikte renkleri ayırt etmede zorluklar yaşayacaklardır. Uzun zaman içinde oluşan bu duruma çok alıştıklarından ötürü, değişimleri fark etmeleri çok zordur. Genç gözlerin ise özellikle ani gelişen değişimleri fark etmesi zor değildir. Ebeveynlerinizin iki farklı renk çorap giydiklerini görmüşsünüzdür, belki de alışveriş yaparken renkleri yanlış tanımlamışlardır.

Ebeveynlerinizin bu belirtileri gösterdiklerini fark ettiyseniz, hangi renk tonlarını karıştırdıklarını not etmeniz hayli önemlidir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, yaşa bağlı renk görme anormalliklerinin genellikle kendini mavi ve morun daha açık tonlarını karıştırmak veya sarı ve yeşili karıştırmak olarak gösterdiğini ortaya koydu. Bununla birlikte, renk körlüğüne bağlı renk görme sorunları, kırmızı ve yeşilin karıştırılmasıyla ortaya çıkar. Her iki durumda da, ebeveynlerinizin renkleri ayırt etme yeteneğinde bir değişiklik görmeye başlarsanız, onlar için bir göz randevusu ayarlamak her zaman iyidir. Göz doktorlarının kafa karışıklığını engellemeye yardımcı olacak çözümleri olabilir.

4. Zayıf Derinlik Algısı
Yaşla birlikte derinlik algısı zarar görür. Ayrıca anne babanızın eşyaları birbirinden ayırt etmesi zorlaşabilir. Sonuç olarak, ebeveynlerinizi daha sık nesnelere çarparken yakalayabilirsiniz.

Bunu size sesli olarak ifade ediyorlarsa veya onları daha sık nesnelere çarparken yakalarsanız, büyük olasılıkla onlar için bir göz muayenesi planlamanın zamanının geldiğinin bir işaretidir. Ebeveynleriniz, derinliği ve nesneleri daha ayırt edilebilir kılmak için ölçümü doğru yapılmış ve doğru reçete edilmiş gözlüklere ve kontak lenslere ihtiyaç duyabilir.

5. Yüzleri Okumada veya Ayırt Etmede Zorluk
Yapılan araştırmalar ve istatistikler gösteriyor ki nüfusumuzun %50’den fazlasının bir çeşit görme yardımına ihtiyacı var. Bu ister okuma, ister miyopluk, isterse ileri görüşlülük için olsun. O halde, anne babanız yaşlandıkça okumak için daha güçlü reçetelere ihtiyaç duyarlarsa, bu hiç de şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte, ebeveynlerinizin gözlükleri takılıyken bile aşırı rahatsızlık duyduklarını veya okurken zorlandıklarını fark ederseniz, muhtemelen bir göz doktorundan randevu almanın zamanı gelmiştir. Yüzleri ayırt etmekte zorlanırlarsa, randevu almanız daha da önemlidir.

Yüzleri okumakta veya ayırt etmekte aşırı zorluk yaşa bağlı makula dejenerasyonundan (Sarı Nokta Hastalığı) kaynaklanabilir. Sarı Nokta Hastalığı şu anda glokom ve kataraktların neden olduğu görme kayıpları ile birlikte kalıcı körlüğün önde gelen nedenlerinden biridir. Ailenizde fark edebileceğiniz Sarı Nokta Hastalığı erken belirtileri arasında bulanık veya dalgalı görme yer alır. Ancak zamanında yakalanmazsa tamamen merkezi görme kaybına neden olur. Merkezi görmeleri olmadan, ebeveynleriniz doğrudan önlerindeki şeyleri göremezler. Bu nedenle, yaşlanan ebeveynlerinizi görmekte veya okumakta zorlandıklarını ilk fark ettiğinizde bir göz muayenesi planlamak çok önemlidir. Solgunlaşan görüş, yaşlıları olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

İsteyeceğiniz son şey, ebeveynlerinizin zayıf görme yetenekleri nedeniyle sevdikleri şeyleri yapamayacaklarını hissetmeleridi. Görme sorunları nedeniyle, ebeveynlerinizin arkadaşlarıyla vakit geçirmekten çekindiğini veya belki de hoşlandıkları bir hobiden vazgeçtiğini fark ederseniz bir göz doktorundan randevu almanız onların hayat kalitelerini arttırmada somut ve olumlu bir adım olacaktır.

Yaşlanan ebeveynlerinize, görme kaybı durumunda yapabileceğiniz en büyük iyilik, bir göz randevusu almalarına yardımcı olmaktır. Ailenizin görme yetisinin doğal yaşlanma nedeniyle mi yoksa bir göz doktorunun çözebileceği daha ciddi bir sorun nedeniyle mi azaldığını bilmenizle içiniz daha rahat olabilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.