Günlük Göz Bakımı İçin 5 Basit İpucu! – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Günlük Göz Bakımı İçin 5 Basit İpucu!

Günlük Göz Bakımı İçin 5 Basit İpucu!

GÜNLÜK GÖZ BAKIMI İÇİN 5 BASİT İPUCU!

Gözlerinize bakmak bir yaşam tarzı seçimidir. Özellikle salgın hastalıklar nedeniyle hayatımızın büyük bir kısmını evlerimizde geçirdiğimiz bu günlerde bu çok daha önemli. Yetişkinler evden çalışıyor, çocuklar çevrimiçi derslere giriyor ve bu yaşam tarzı değişiklikleri gözlerimiz üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Günümüzde irili ufaklı göz hastalıklarına giderek daha yatkın hale geliyoruz. Ancak gözlerimizi sağlıklı tutmamıza yardımcı olabilecek bir çok aktivite var.

Günlük yaşamımızda göz sağlığını korumanın beş basit yolunu inceleyelim.

1. Suyunu iç!
Evet. Su içmek, yeteri kadar su içmek, vücudun su miktarını yeterli seviyede tutmak, tüm vücudunuz için olduğu kadar gözleriniz için de çok önemlidir. Gözlerimizin gözyaşı üretmek için suya ihtiyacı vardır ve gözyaşları sadece ağlarken gerekli değildir. Gözlerimizi kaygan tutmak için uygun miktarda gözyaşı üretimi şarttır. Gözleri nemli tutmak, bakterileri yok etmek ve göze giren toz partiküllerini ve diğer küçük partikülleri temizlemek için yağlama gereklidir. Bu nedenle, su şişenizi daha yakın tutun ve sık sık su içmeyi unutmayın.

2. İyi hijyen sağlayın ve gözlerinize dokunmayın!
Hepimizin bu pandemi durumunda ekstra iyi hijyen sağlamamız gerekiyor. İyi hijyen gözleriniz için de çok önemlidir. Ellerinizi her zaman mümkün olduğunca temiz tutun. Farkında olmadan birçok şeye dokunduğumuz için ellerinizi sık sık yıkayın. Ellerimiz bakterileri, virüsleri ve gözümüze zararlı diğer şeyleri taşıyor olabilir. Özellikle göz enfeksiyonları oluştuğunda, gözleriniz tahriş olduğunda gözlerinizi ovma dürtüsüne karşı koyun. Bunu yapmak sadece durumu daha da kötüleştirecektir. Bazılarınız bunu zor yoldan öğrenmiş olabilir! Bu yüzden mümkün olan en iyi şekilde temiz kalın ve gözlerinize dokunmamaya çalışın!

3. Sağlıklı bir uyku programı sürdürün.
Uyku süresi gözlerinizin dinlenmesi için oldukça önemlidir. Uyuduğunuzda tüm vücudunuz dinlenme ve onarım moduna geçer. Göz hücreleriniz yenilenir ve sağlıklı göz hücreleri, daha sağlıklı göz işlevine ve daha iyi görüşe imkan sağlar. Yeterince uyumadığınızda, ertesi gün gözlerinizi gergin, kuru ve kaşıntılı hissedebilirsiniz. Uyku eksikliği göz yorgunluğuna, gözdeki kılcal kan damarlarının patlamasına ve kuru göze neden olabilir. Bu nedenle, her gün olması gerektiği gibi 7-8 saat uyurken gözlerinizin iyileşmesine izin verin.

4. Vücudunuzu hareket ettirin. Egzersiz yapmak.
Düzenli egzersiz, genel sağlığınız için olduğu kadar gözleriniz için de harikadır. Çeşitli araştırmalar, düzenli olarak egzersiz yapmanın yaşa bağlı göz problemleri de dahil olmak üzere çeşitli göz hastalıkları geliştirme riskini azalttığını ve önlediğini göstermektedir. Kardiyovasküler egzersizler, gözlerinizdeki göz içi basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu, glokom gelişme riskini azaltabilir. Egzersiz ayrıca optik sinire ve retinaya giden kan akışını da artırır. Basitçe söylemek gerekirse, egzersiz yapmak genel göz sağlığınız için iyidir. Düzenli olarak egzersiz yapmak için daha fazla neden!

5. Doğru göz makyajını kullanın.
Yalnızca göz çevrenizde kullanımı güvenli olan kaliteli kozmetikler kullanın. Gözlerinizin kozmetikte kullanılan herhangi bir malzemeye alerjisi olmadığından emin olun. Makyaj yapmadan önce yüzünüzün ve göz kapaklarınızın çok temiz olduğundan emin olmalısınız. Uyumadan önce daima göz makyajınızı çıkarın. Makyajınızı temizlemek için hindistan cevizi yağı gibi doğal ürünler kullanmayı deneyin ve asla kozmetiklerinizi başkalarıyla paylaşmayın.

Bu ipuçlarını takip etmek, günlük yaşamınızda olumlu bir değişiklik görmenize kesinlikle yardımcı olacaktır. Gözler ruhun aynasıdır derler! Başkalarının gözlerinize yansıyan yorgun bir ruh görmesine izin vermeyin. Bu kolay uyarlanabilir göz bakımı ipuçlarıyla onları daha canlı ve sağlıklı tutun!

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.