Uyku Ve Sağlıklı Görme Arasındaki Bağlantı – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Uyku Ve Sağlıklı Görme Arasındaki Bağlantı

Uyku Ve Sağlıklı Görme Arasındaki Bağlantı

 

UYKU VE SAĞLIKLI GÖRME ARASINDAKİ BAĞLANTI

Yetersiz uykunun hayatımızın birçok alanını etkileyebileceğini biliyoruz. Uykusuzluk veya kalitesiz uyku hafızanızı, ruh halinizi, kilonuzu ve bağışıklık sisteminizi etkileyebilir. Ayrıca potansiyel olarak gözlerinizi de çeşitli şekillerde etkileyebilir. Aşağıda uykunun görmeyi nasıl etkileyebileceğine ve uyku kalitenizi artırmak için neler yapabileceğinize odaklanacağız.

Uyku gözleri nasıl etkiler?
Uyuduğumuzda vücudumuz yeniden şarj olur ve iyileşir. Yeterince uyumamak, gözlerinizin, göz yorgunluğunun günlük etkilerinden ve kuru hava, alerjenler, havada bulunan tozlar gibi çevresel faktörlerden ne kadar iyi arındığını etkileyebilir. Örneğin, bazı çalışmalar yeterli dinlenmeyen kişilerde kuru göz gelişme riskinin arttığını göstermektedir.

The Ocular Surface dergisinde yer alan bir çalışmada, yaşları 19 ila 94 arasında değişen 71.761 yetişkin yer almıştır. Katılımcılar kuru göz sendromunun etkileri ve ayrıca uyku kalitesi endeksine göre değerlendirilmişlerdir. Çalışmaya katılanların toplam yüzde 8,9’unun gözleri kuru göz sendromundan etkilenmektedir. Bunların yüzde 36,4’ünün uykusu kötü iken, yüzde 24,8’i iyi uyuduğunu bildirmiştir.

Uyku apnesi gibi bazı uyku bozuklukları retinaya ne kadar oksijen gittiğini etkileyebilir. Uyku apnesi, hava yolu tıkanıklığı nedeniyle solunumda kısa duraksamalara neden olur. Bu kısa duraklamalar oksijen seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Zamanla, tedavi edilmeyen uyku apnesi yüksek tansiyon ve inme riskinin artmasına yol açabilir ve bu da görmeyi etkileyebilir.

Yetersiz uykuya bağlı göz ve görme sorunları
Kötü uykunun gözler üzerinde çeşitli etkileri olabilir. Bu etkilerin çoğu görsel etkilerdir ve iyi bir gece uykusu ile düzeltilebilir. Örneğin, uykusuz kaldığınızda gözlerinizde kanlanma ve göz torbaları fark edebilirsiniz. Yeterince dinlenmemek de gözlerinizin yorgun ve ışığa karşı hassas hissetmesine neden olabilir.

Bazı insanlar uykusuz kaldıklarında göz seğirmesi de yaşarlar. Göz seğirmesinin artmasının nedeni net değildir, ancak uyku eksikliği ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Yetersiz uykuyla bağlantılı göz etkilerinin çoğu önemsiz olsa da, ciddi sonuçlarda ortaya çıkabilir. Avrupa Uyku Araştırmaları Merkezi’ne göre, uyku apnesine sahip olmak glokom gelişimi için bir risk faktörüdür. Glokom, optik sinirde hasara ve potansiyel olarak görme kaybına yol açabilen bir göz rahatsızlığıdır. Uyku apnesinin artmış glokom riskiyle bağlantılı olmasının nedeni açık değildir, ancak apne nedeniyle vücuttaki oksijen seviyelerinin azalmasından kaynaklanıyor olması ihtimaller dahilindedir.

Ne kadar uykuya ihtiyacımız var?
Bir kişinin ihtiyaç duyduğu uyku miktarı çeşitli faktörlere bağlıdır. Uyku sözkonusu olduğunda herkese uyan tek bir reçete yoktur. İhtiyacınız olan uyku miktarı yaşınıza, sağlığınıza ve ne kadar aktif olduğunuza bağlı olabilir. Genel olarak, çoğu uzman her gece yedi ila dokuz saat arasında uyku önerilmektedir. Yeterince uyuyamıyorsanız, daha iyi bir uyku için aşağıdaki ipuçlarından bazılarını değerlendirin.

Daha iyi uyku ipuçları
Uykunuzun miktarını ve kalitesini artırmak için aşağıdakiler gibi yapabileceğiniz birkaç şey vardır:
– Altta yatan uyku bozukluklarını tedavi edin: Uyku apnesi gibi bir uyku bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. Doktorunuzun uygun gördüğü tedaviler komplikasyon riskinizi azaltabilir.
– Bir program geliştirin: Her gün aynı saatte uyanmak ve uyumak, içsel bir ritim geliştirmenize ve uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olur.
– Kafeini sınırlayın: Kafein hem uykuya dalmayı hem de uykuda kalmayı engelleyebilir. Yatmadan birkaç saat önce kafeini sınırlayın.
– Düzenli egzersiz yapın: Egzersiz genel uyku kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir. Sadece yatma vaktine çok yakın bir zamanda güçlü bir egzersiz yapmayın.
– Yatmadan önce ekran süresini azaltın: Yatmadan önce çok fazla ekran süresi beyninizi uyarır. Yatmadan birkaç saat önce bilgisayarınızı, tabletinizi ve cep telefonunuzu kapatın.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.