Egzersiz Görmeye Nasıl Yardımcı Olur – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Egzersiz Görmeye Nasıl Yardımcı Olur

Egzersiz Görmeye Nasıl Yardımcı Olur

 

EGZERSİZ GÖRMEYE NASIL YARDIMCI OLUR

Hepimiz sağlıklı gözler istiyoruz. Peki göz hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltmak ve gözlerimizi sağlıklı tutmak için yapabileceğimiz bir şey var mı? Araştırmalar gösteriyor ki Göz sağlığını geliştirmek için yapabileceğimiz birkaç şey var. Sağlıklı görmeyi sürdürmek için atabileceğimiz adımlardan biri düzenli egzersiz yapmaktır.

Egzersizin kalbimize iyi geldiğini, uykuyu iyileştirdiğini ve kilo yönetimine yardımcı olduğunu biliyoruz. Ancak gözlerimizi sağlıklı tutmada da rol oynar.

Egzersiz ve göz sağlığı arasındaki bağlantı
Düzenli egzersiz yapmak kalp hastalığı gibi belirli rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltır. Ancak araştırmalar, egzersizin bazı göz hastalıklarını da önleyebileceğini gösteriyor.

Egzersizin sağlıklı görmeye yardımcı olmasının nedeni, egzersizin vücuttaki dolaşımı iyileştirmesi olabilir. Dolaşımın iyileşmesi daha fazla kan akışı anlamına gelir. Gözlere iyi kan akışı, gözlerinize iletilen oksijen ve besin miktarını artırır.

Ayrıca, bazı göz hastalıkları yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol ile ilişkilidir. Ancak düzenli egzersiz yapmak her ikisini de önlemeye yardımcı olabilir. Egzersiz aynı zamanda sağlıklı kilonuzu korumanıza da yardımcı olabilir. Aşırı kilolu olmak diyabet ve görme komplikasyonları riskinizi artırır.

Bilim ne diyor?
Çeşitli çalışmalar egzersizin göz hastalıkları riskini azaltmak için iyi bir yol olduğunu göstermiştir. Investigative Ophthalmology & Visual Science dergisinde yer alan bir çalışma, egzersizin belirli göz hastalıklarına karşı koruyucu bir mekanizma görevi gördüğünü ortaya koymuştur. Ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonunda ortaya çıkan kan damarlarının aşırı büyümesini de önleyebilir.

Medicine and Science in Sports and Exercise dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, düzenli olarak yürüyüş ve koşu yapmanın katarakt gelişiminde azalma ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Göz hastalıkları söz konusu olduğunda egzersiz sadece önleyici olmaktan daha fazlası olabilir. Bazı durumlarda egzersiz, kişinin halihazırda sahip olduğu bir göz rahatsızlığının ilerlemesini yavaşlatabilir. Yapılan araştırmalar, orta düzeyde egzersizin glokomlu kişilerde görme alanı kaybı oranını yüzde 10 azalttığı gösteriyor. Buna ek olarak, farklı bir çalışma haftada üç ila dört kez yaklaşık 45 dakika tempolu egzersizin göz içi basıncını azalttığını göstermiştir.

Ne kadar egzersize ihtiyacınız var?
Herhangi bir egzersiz hiç egzersiz yapmamaktan iyidir, ancak en fazla faydayı elde etmek istiyorsanız, haftada yaklaşık beş kez en az 30 dakikalık orta şiddette egzersizi hedefleyin. Fitness uzmanlarına göre, egzersizi hafta içine yayılmış daha küçük parçalara bölmek de işe yarar.

Tempolu yürüyüş, fitness ve yoga gibi her türlü egzersiz kalp atış hızınızı artıracak ve vücuda kan akışını iyileştirecektir.

Başlamak için ipuçları
Bir egzersiz programına başlamaya çalışıyorsanız, aşağıdaki önerileri dikkate alın.

Hoşunuza giden bir şey bulun: Egzersiz yapmak korktuğunuz bir şey olmak zorunda değildir. En çok neyi sevdiğinizi görmek için farklı türde aktiviteler deneyin. Neyi sevdiğinizi bulmak için biraz deneme yanılma yapmanız gerekebilir, ancak buna devam edin! Sizi mutlu edecek ve devam etmenizi sağlayacak bir egzersiz türü mutlaka vardır.

Yavaş başlayın: Egzersize ilk başladığınızda aşırıya kaçmayın. Kendinize zarar vermekten kaçının. Bu, düzenli egzersiz planınızı raydan çıkarabilir.

Bir arkadaş edinin: Bazen bir arkadaşınızla birlikte egzersiz yapmak faydalı olabilir. Sevdiğiniz biri yakınınız ya da arkadaşınız ile birlikte egzersiz yapmak planınıza sadık kalma olasılığınızı artırabilir.

Zaman ayırın: Egzersiz yapmamak için en büyük bahanelerden biri zaman yetersizliğidir. Egzersizlerinizi uygun hale getirin. Evde çalışarak zaman kazanın. Egzersizleri tek seferde 20 dakika ile sınırlı tutun. Egzersiz seansınızı tıpkı bir iş randevusu gibi düzenleyin.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.