Retina Ameliyatları Sonrası Süreç – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Retina Ameliyatları Sonrası Süreç

Retina Ameliyatları Sonrası Süreç

RETİNA CERRAHİLERİ SONRASI SÜREÇ VE İYİLEŞME

Retina Dekolmanı Cerrahisi Gözünüzün bir kamera gibi olduğunu hayal ediyorsanız, o zaman retina bu kameranın filmi ya da sensörüdür. Işık ışınları göze girdiğinde kornea ve mercek tarafından retinaya odaklandığında retina tepki verir. Benzetmemizden yola çıkarak Kameranın filminin bozuk olması durumunda resim oluşturulamayacağı gibi, retinası kusurlu bir gözde görme mümkün olmayacaktır. Bir retina yırtığı oldukça ciddi kabul edilir çünkü vitröz sıvı bu yara boyunca sızar ve retinanın altında birikir.

Retina cerrahisi bu gibi durumlarda kurtarıcıdır ve semptomların başlangıcından sonra müdahale mümkün olan en kısa sürede gerçekleştiğinde görmeyi başarılı bir şekilde geri kazanma şansı önemli ölçüde artar.

Retinanın çok küçük sıyrıkları, fotokoagülasyon olarak da adlandırılan lazer cerrahisi ile onarılabilir. Bu prosedürde cerrah, göz bebeğinden göze bir lazer ışını yönlendirir , bu da retina yırtığı etrafındaki alanda “yara izi” olmasına neden olur ve retinayı alttaki dokuya kaynak yapar. Sıklıkla kullanılan bir başka teknik, gözü uyuşturmak için lokal anestezinin uygulandığı ve göz cerrahının doğrudan yırtığın üstündeki dış yüzeye bir dondurma sondası uyguladığı bir tekniktir. Soğuk lazer kullanımı sonrası işlem uygulanan bölgede ki donma nedeniyle oluşan yara izi, retinanın göz duvarına sabitlenmesine yardımcı olur.

Daha büyük retina dekolmanlarının cerrahi olarak onarılması gerekir. Retina dekolmanı için iki ana cerrahi tedavi skleral çökertme ve pnömatik retinopeksidir.

Gelen Skleral Çevreleme, bir sünger ya da silikon plastik, gözün dışına yerleştirilir ve yerine dikilir. Retina oluşan sıvı sklera doğru iterek iyileşmeyi sağlar (skleral toka çok küçük ve ameliyattan sonra görünür değildir). Pnömatik Retinopeksi’de cerrah, vitröz boşluğun içine bir gaz kabarcığı enjekte eder. Kabarcık, retinayı gözün duvarına doğru iter ve yırtığın göz duvarına yapışmasını sağlar.

Retina onarım prosedürünün etkinliği, yırtıkların ciddiyetine, retinadaki yara dokusu oluşumunun boyutuna ve retina tabakasının ayrılmasına bağlıdır. Retinanın orta kısmında herhangi bir etki yoksa , görüş iyi olacaktır. Eğer makula (retinanın ortasını) uzun süre ayrılmış olması ciddi bir sorundur. Bazı vakalarda görüş kurtarılabilir. Ancak görme ne kadar düzelir bunu kestirmek mümkün değildir ve ameliyat sonrası iyileşme birkaç ayı bulabilir.

Uzun vadede ne beklenebilir? Retina Dekolmanlı çoğu hastada, retina tek bir işlemde tedavi edilebilir ancak bazı hastalar için, birden fazla prosedür gerekli olabilir. % 10’luk dekolmanlar tedavi edilemez ve bu gibi durumlarda hastaların gözlerinde görme azlığı olur veya hiç göremezler. Retina Dekolmanı ameliyatı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa göz doktorunuz ile iletişime geçin. En iyi yönlendirmeyi göz doktorunuz yapacaktır ve tedavi seçeneklerini inceleyip size tavsiyelerde bulunacaktır.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.