PRK No-Touch (Göze Dokunmadan) – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

PRK No-Touch (Göze Dokunmadan)

PRK No-Touch (Göze Dokunmadan)

PRK NO-TOUCH (GÖZE DOKUNMADAN) LAZER GÖZ AMELİYATI HAKKINDA TÜM MERAK ETTİKLERİNİZ

PRK No-Touch Nedir? Nasıl çalışır, PRK No-Touch Cerrahisi ve İyileşme Süresi

PRK No-Touch Miyopi (uzağı görememe), hipermetrop (yakın görüş bozukluğu) ve astigmatizmayı (genel bulanık görüş) düzeltmek için etkili bir tedavi seçeneği, Fotorefraktif keratektomi veya PRK No-Touch olarak da adlandırılan lazer cerrahisidir. PRK No-Touch, Lazer göz ameliyatı tekniği, LASIK’ten daha uzun süredir mevcuttur.

PRK No-Touch Lazer Göz Ameliyatı Olabilir miyim?

PRK No-Touch, Lazer Göz Ameliyatı olmak isteyen ve kornea tabakasının ince olması nedeniyle LASIK ameliyatına uygun olmayan bireylerde tercih edilmektedir. PRK No-Touch kuru gözleri veya ince korneası olan hastalar için önerilen bir tedavi yöntemidir.

PRK No-Touch nasıl çalışır?

PRK No-Touch sırasında göze giren ışığın retinaya düzgün şekilde odaklanmasını sağlayan kornea, bir excimer lazer kullanılarak yeniden şekillendirilir ve bu da gözlük veya kontakt lens olmadan net görüş sağlar. PRK No-Touch sırasında korneanın ince dış tabakası (epitel) çıkarılır ve ardından alttaki kornea dokusu excimer lazer kullanılarak yeniden şekillendirilir. Ameliyattan sonraki birkaç gün içinde epitel doku, kornea yüzeyi üzerinde yeniden büyür.

PRK No-Touch ve LASIK’in sonucu karşılaştırılabilir ancak PRK No-Touch’daki iyileşme nispeten daha yavaştır çünkü epitel hücrelerinin yenilenmesi ve göz yüzeyini kaplaması birkaç gün alır.

PRK No-Touch Göz Cerrahisi Öncesi

PRK No-Touch ameliyatına aday olup olmadığınızı onaylamak için göz cerrahı şunları yapacaktır:

1 – Görme testi: Amaç, görüşünüzün değişmediğini ve kırma kusurunuzun PRK No-Touch ile düzeltilip düzeltilemeyeceğini kontrol etmektir.
2 – Diğer göz problemlerinin kontrolü: Ameliyatınızı etkileyebilecek başka mevcut göz problemlerinin olmadığından emin olunmalı.
3 – Kornea yüzeyinin ölçümü ve haritalandırılması: Kornea yüzeyinin hassas ölçümleri alınır ve ayrıca kalınlığını kontrol edilir. Bu ölçümler, cerrahın en iyi sonuçlar için bilgisayar tabanlı lazeri doğru bir şekilde ayarlamasına yardımcı olur.
4 – Göz bebeğinin boyutunun ölçümü

PRK No-Touch prosedürü adımları

PRK No-Touch Lazer Göz Ameliyatı prosedürünün üç adımı vardır:

1 – Kornea epitelinin merkezi alanı özel bir solüsyon ve özel bir cerrahi aletle çıkarılır.
2 – Korneanın eğriliği, mikroskobik miktarda dokuyu hassas bir şekilde çıkarmak için soğuk lazer ışık darbeleri veren bilgisayar kontrollü, oldukça özel bir lazer olan bir excimer lazer kullanılarak yeniden şekillendirilir.
3 – Normalde yaklaşık dört veya beş gün süren kornea yüzeyinde yeni epitel hücreleri büyürken, gözü korumak için korneanın üzerine geçici olarak yumuşak bir kontakt lens yerleştirilir. Kontakt lens daha sonra cerrah tarafından çıkarılır.

PRK No-Touch Ameliyat Sonrası?

Ameliyattan hemen sonra, Lazer Göz Ameliyatı Cerrahı, gözünüzün iyileşmesine yardımcı olmak için gözün üzerine bir kontakt lens ve bir bandaj yerleştirir. Operasyon sonrası nadir gözlemlense de 2-3 gün hafif ağrı ve batma hissi yaşayabilirsiniz. Almanız gereken bazı önlemler şunlardır:

1 – Ameliyat sonrası kesinlikle araç sürmeyin ve ayrıca yeterince dinlenip rahatladığınızdan emin olun.
2 – Çalışıyorsanız işten izin alın. İyileşme sürecini hızlandırmak için ameliyattan sonra en az bir hafta yorucu faaliyetlerden kaçının.
3 – İyileşme sürecine yardımcı olması için doktorun önerdiği şekilde düzenli olarak göz damlası kullanın.
4 – PRK No-Touch Lazer Göz Ameliyatından sonra, aşırı güneşe maruz kalmadan kaynaklanan kornea skarını önlemek için dışarıda güneş gözlüğü takın, çünkü bu görme sorunlarına neden olabilir.

PRK No-Touch’dan hemen sonra görmenizin bulanık olacağı unutulmamalıdır. 3-5 gün sonra, iyileşme ilerledikçe görme yavaş, yavaş iyileşecek ve netleşecektir. Hastaların en iyi görmeyi deneyimlemesi yaklaşık bir ay sürebilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.