Katarakt Ameliyatı Hakkında Herşey – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Katarakt Ameliyatı Hakkında Herşey

Katarakt Ameliyatı Hakkında Herşey

KATARAKT AMELİYATI HAKKINDA HERŞEY

Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde Katarakt Göz Ameliyatı
Katarakt ameliyatı veya lens değiştirme ameliyatı, göz merceğinde opaklaşma (katarakt) olduğunda gözün doğal merceğinin çıkarılmasıdır. Bu günlerde katarakt, 65 yaş üstü insanların yaklaşık yarısını etkileyen ve ameliyatı ülkemizde neredeyse her göz merkezinde sıklıkla uygulanan bir cerrahi operasyondur. Katarakt maalesef ki yaygın görülen ve genellikle yaşa bağlı bir sorundur. Katarakt ilerlemiş bir haldeyse ve görme yeteneğinizi, işinizi, hayatınızı, hobilerinizi veya sağlığınızı etkiliyorsa ameliyat zamanı gelmiş demektir. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde Operatör Doktorlar tarafından uygulanan ameliyat ile bulanık lensi değiştirilmekte ve iyileşme süreci sonunda net görüş geri kazanılmakta.

Katarakt Ameliyatını Anlamak
Merkezimizde göz cerrahlarımız günübirlik katarakt ameliyatı yapmaktadır. Katarakt ameliyatı sonrasında herhangi bir yatış gerekmemektedir. Ameliyat lokal anestezi altında yaklaşık 15 ila 20 dakika içinde yapılmaktadır. Cerrahınız gözde küçük bir kesi oluşturacak (genellikle 2,5 mm) ve lensi katarakt ameliyatı için özel geliştirilmiş ekipmanlarla çıkaracaktır. Gözünüzden çıkarılan bu doğal mercek yerine, yerleştirilen yapay lens, vücudun kabul edeceği ve reaksiyona girmeyeceği, reaktif olmayan bir maddeden yapılır ve bu, doğal lensinizin eskiden olduğu yere dikkatlice yerleştirilir.

Katarakt Ameliyatı İçin Doğru Aday Mıyım?
İstatistikler ve gözlemlerimiz gösteriyor ki 65 yaş üstü yaklaşık 2 kişiden 1’i katarakttan muzdariptir. Görüşünüz katarakttan etkilendiğinde, rutin bazı işlerinizi yaparken yavaş ve görüşünüzün belirsizleştiğini hissedersiniz. Gözleriniz düzgün çalışmamasının nedeni, kataraktın gelen ışık ışınlarının gözünüze girmesini engellemesidir. Yeni gözlük taksanız bile görüşünüz düzelmeyecektir. Kataraktın ilerlemesi nedeniyle, net görememenin yaşamınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Katarakt ayrıca gelişmekte olan ülkelerde 65 yaş üzeri bireylerde düşme ve yaralanmaların önde gelen nedenlerindendir. Katarakt ameliyatı yapıldıktan sonra görme yeteneğiniz düzelecek. Katarakt tedavisi yıllar içinde gelişip ilerledi ve günümüzde hayli ileri düzeydedir.

Katarakt Ameliyatında Hangi Cerrahi İşlemler Yapılır?
Göz cerrahınız, ameliyattan önce görüşünüzü ve gözlerinizi değerlendirmek için sizi bir dizi kapsamlı ölçüm ve testten geçirecektir. Ekibimiz ayrıca tıbbi geçmişinize, muzdarip olabileceğiniz metabolik hastalıklarınıza ve gürsünüz ile ilgili diğer sorunlarınıza da bakacaktır. Bu testler ve ölçümler, söz konusu katarakt ameliyatı olduğunda hangi tekniği uygulayacağımız konusunda karar vermemize yardımcı olacaktır. Hastalar operasyon sırasında lokal anestezinin etkisi altında olacaklarından ve herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık hissetmeyeceklerdir. Ameliyat yaklaşık 20 dakika sürmektedir ve sonrasında hastalarımız kendilerini rahat hissettiğinizde evlerine gidebilirler. Ancak hatalarımıza bir arkadaş veya aile üyelerinin refakatinde bulunmalarını tavsiye ediyoruz. Katarakt cerrahisi işlemi sırasında lazer ve ultrason dahil modern teknolojinin yardımıyla doktor kataraktlı merceği alır ve başka bir lens ile değiştirir. Bu işlem sadece 2 ila 3 milimetrelik küçük bir kesi ile yapılır ve ağrısızdır.

Kataraktlı Mercek Nasıl Çıkarılır?
Modern katarakt cerrahisi, mikroskop kullanılarak göz merceğinin değiştirildiği ileri bir yöntemdir. Göz cerrahı, boyutu 1,5 ila 2,7 mm olan 2 ila 3 mikro kesi kullanır. Cerrah, fakoemülsifikasyon adı verilen özel bir yöntemle kataraktlı dokuyu çıkarabilir. Bundan sonra, lens kapsülünüzün içine yapay bir mercek yerleştirilecektir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler
Hastalara en az iki hafta kullanması için size anti-inflamatuar damlalar ve bir antibiyotik verilecektir. Bunları göz cerrahının önerdiği şekilde kullanılması çok önemlidir. Ameliyattan sonra en az iki hafta süresince sauna, hamam, buhar odası gibi aktivitelerden ve yüzmeden uzak kalınmalı. Araç kullanımı için kıstas, araç plakalarının gerekli mesafeden net okunabilmesidir. Plakaları net okuyabilir hale geldikten sonra araç sürmeye devam edebilirsiniz. Bu süre genellikle birkaç gündür. İlk 24 saatten sonra günlük banyo yapmak ve saç yıkamak uygundur, ancak ameliyattan sonra en az 1 hafta boyunca göze sabun kaçmamasına dikkat edilmeli. Çünkü gözünüzde tahrişe neden olabilirler ve ameliyat alanını rahatsız edecektir. Hastalar merkezimizce kendilerine verilen şeffaf siperlikler ile en az iki hafta boyunca gece uykularında kullanmalı Bu, uyurken gözlerin bilinçsizce ovuşturulmasını önleyebilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Süreç
Ameliyattan birkaç gün sonra hastaların görme yeteneği düzelmeye başlayacaktır. İlk birkaç gün ve ameliyattan hemen sonra görmede bulanıklık olabilir. Yine de görebilseniz bile çok keskin olmayabilir. Diğer gözünüzde ileri bir numara için düzeltme varsa, işlemden hemen sonra gözlerin ‘çarpık ve dengesiz’ göründüğünü hissedebilirsiniz. Sıcak içecekleri dökmemeye veya merdivenlerden inerken dikkatli olmaya özen gösterin.

Komplikasyon Hakkında Bilgiler
– Kanlı göz – Ameliyattan sonra gözünüz biraz kırmızı görünebilir. Genellikle iki hafta içinde tamamen beyaz ve sağlıklı hale gelir.
– Ameliyat sonrası damlalara alerji – Çoğu hasta ameliyat sonrası damlaları iyi tolere edebilir, ancak bazı hastalar ilaç bileşenlerinden ziyade koruyucu maddelere duyarlı olabilir. Bu durumda, göz cerrahınız koruyucu madde içermeyen damlalar önerebilir.
– Göz tansiyonu artması – Göz tansiyonu beklenenden daha fazla yükselirse, bunun geçici olarak tedavi edilmesi gerekir. Şeker hastalığı olan hastalarda oldukça yaygındır. Göz cerrahınız, tekrarlama olasılığını azaltmak için birkaç hafta boyunca ek göz damlası önerebilir.
– Kistoid makula ödemi – Bu, retinanızda bir miktar iltihaplı sıvı biriktiğinde gözlemlenir. Bu durum diyabetli hastalarda yaygındır. Bu sıvı genellikle geçicidir ve birkaç hafta sonra fazladan bazı göz damlalarıyla düzelir.
– Refraktif bozulma – Biyometri adı verilen uygun ölçümler genellikle ameliyat öncesi değerlendirmenin bir parçası olarak yapılır. Gözlerinizin eğriliği ve uzunluk ölçümleri, doğru lens türünü seçmek için son derece önemlidir. En doğru ölçümlerde bile reçete beklenenden farklı olabilir. Bu durumda gözlükle düzeltme yapılması gerekecektir. Çok nadir durumlarda İmplante edilmiş lens değiştirilebilir.
– Arka kapsül yırtılması – Lensinizi tutan kapsül hassas bir yapıdır ve işlem sırasında potansiyel olarak bozulabilir. Bu, ameliyatı daha karmaşık hale getirebilir ve cerrahınızın farklı tipte lens kullanması gerekebilir. Nadir durumlarda ameliyat tek ameliyat yerine ek 2. bir ameliyat halinde yapılabilir. Göz cerrahının, yeni lens implante edilmeden 4 ila 6 hafta önce gözünüzün yerleşmesini sağlamak için ilk ameliyatta kataraktı almasgerekebilir. Olumlu bir sonuç beklenebilse de, gözün iyileşmesi daha uzun zaman alacaktır.
– Kornea dekompansasyonu – Gözünüzün korneası, gözünüzün önündeki penceredir. Yaşla birlikte görme fonksiyonları azalmaya başlar. Katarakt ameliyatı, bu yaşa bağlı değişikliğin daha da bozulmasına neden olabilir ve bu da bulutlu bir görüşe neden olabilir. Çoğunlukla, bu geçici olacak ve zamanla veya ekstra damlalarla düzelecektir. Korneanızın bir kısmını değiştirmek için daha fazla ameliyatın gerekli olacağı bazı durumlar söz konusu olabilir.
– Retina dekolmanı – Bu surum son derece nadirdir, ancak gözlemlenmesi durumunda katarakt ameliyatından sonra düzeltilmesi için retina cerrahı ile bir ameliyat gerektirir. Hekimler tarafından iyi bilinen bir komplikasyondur, yüksek miyopluk bu durum için daha yüksek risk taşır, ancak yine de nadirdir.

Katarakt Ameliyatı Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?
Katarakt ameliyatı sağlık sektöründe en sık uygulanan ve en başarılı ameliyatlar arasında yer almaktadır. Tedavinizin ardından normal hayatınıza hızla dönebilirsiniz. Göz Doktorunuz kataraktı gidermenin yanında görüşünüzüde düzeltmeyi amaçlar, ancak yine de okuma ve yakın gözlüklere ihtiyacınız olabilir. Tamamen camsız olmak istiyorsanız, multifokal ve trifokal lens seçenekleri hakkında cerrahınızla konuşmanız gerekir. Çoğu hasta ameliyattan sonra gözlük takmak zorunda kalmadan rutin işlerine devam edebilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası İyileşme
Eve dönmeden önce ayakta tedavi alanında dinlenmeniz gerekir. Ameliyattan sonra arkadaşınız yada aile bireylerinden birinin sizi eve bırakmasını isteyin. Daha iyi iyileşme için ameliyat sonrası göz damlalarınız ve göz doktorunuzun önerdiği talimatlarla tutarlı olmanız son derece önemlidir. Uyurken sağladığımız bir göz kalkanı takarak gözlerinizi korumak için uygun özen göstermelisiniz. Ameliyattan sonra gözlerinizi ovmadığınızdan emin olun. İyileşmenin ilk gününde egzersiz veya ağır kaldırma gibi yorucu aktiviteler yapmamalısınız. Enfeksiyona neden olabileceğinden gözünüze kir, su veya toz kaçırmamaya çalışın. Normal günlük aktivitelerinize 3 ila 4 gün içinde devam edebileceksiniz. Ameliyattan birkaç gün ila bir hafta kadar sonra bulanık görme yaşayabilirsiniz. Görme kaybınız veya herhangi bir ağrınız varsa, göz doktorunuza görünün.

Katarakt Ameliyatı Maliyeti, Katarakt Ameliyatı Nekadar
Katarakt ameliyatı ülkemizde sık olarak uygulanan bir cerrahi operasyondur. İşlem için Netgöz Cerrahi Tıp Merkezini ziyaret ettiğinizde, doktorunuz ve ameliyat koordinatörlerimiz katarakt ameliyatının maliyetini size açıklayacaktır. İhtiyacınıza ve göz durumunuza göre özelleştirilmiş tedavi seçenekleri sunulacaktır. Ekibimiz ve cerrahlarımız, baştan sona tüm prosedürler ve tıbbi müdahaleler sırasında yanınızda olacaktır.

Katarakt Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Diğer tüm tedavi prosedürlerinde olduğu gibi, katarakt ameliyatı hakkında da soruların olması doğaldır. Aşağıda bize sıklıkla sorulan soruların çoğunun yanıtlarını bulacaksınız.

KATARAKT NEDİR VE SADECE YAŞLILARDA MI GÖRÜLÜR?
Katarakt, normalde gözün ön ve arka bölgeleri arasında yer aldığı bilinen göz doğal merceğinde bir bulanıklık olduğunda ortaya çıkar. Kataraktların çoğunun 50 yaşın üzerindeki kişilerde zamanla yavaş geliştiği bilinmesine rağmen, bebeklerde ve daha genç hastalarda da katarakt olabilir ve bunun sadece nadir durumlarda ortaya çıktığı bilinmektedir.

AMELİYAT NASIL ÇALIŞIR?
Katarakt ameliyatı, sadece bulanık doğal lensinizi çıkarmayı ve birinci sınıf bir sentetik lens (trifokal lens, multifokal lens, göz içi mercek) ile değiştirmeyi içerir. Bu lensler görüşünüzü geliştirmek (Miyop, hipermetrop, astigmat, presbiyopi gibi tüm görme bozuklukları tedavisinde) üzere özel olarak tasarlanmıştır.

AMELİYATTAN SONRA SENTETİK LENSİ GÖZLERİMDE HİSSEDECEK MİYİM?
Göz içi lens, kontakt lenslerde olduğu gibi yüzeyde değil, gözün içinde durduğundan, sentetik lensi gözünüzde hissetmezsiniz.

KATARAKT AMELİYATIM İÇİN DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN?
Katarakt ameliyatınıza ancak kataraktlarınız günlük görüşünüzü etkilemeye başladığında gitmelisiniz. Başka bir deyişle, araba kullanmakta, okumakta ve TV izlemekte zorlanıyorsanız, göz doktorunuzla konuşmanın tam zamanı.

KATARAKT NEDEN OLUR VE BUNLARI NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?
Yaşlanma sürecinin bir parçası oldukları ve göz merceğindeki doğal protein birikiminden kaynaklandıkları için kataraktı önlemenin kesin bir yolu yoktur. Katarakt sadece ameliyat sayesinde tedavi edilebilir.

KATARAKT AMELİYATI CİDDİ VE CİDDİ MİDİR?
Tıpkı diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi, genellikle bir miktar risk taşırlar. Ancak, ülkemizde ve dünya genelinde en sık uygulanan cerrahi prosedürdür. Konusunda uzman bir göz hekimi seçmek, bu riski en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

KATARAKT AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?
Katarakt ameliyatlarının bazı riskleri arasında göz enfeksiyonu, iltihaplanma, glokom, gözlerde şişme ve kızarıklık, ikincil katarakt veya görme kaybı sayılabilir.

KATARAKTIMI AMELİYAT DIŞINDA DÜZELTMENİN KANITLANMIŞ BAŞKA YOLLARI VAR MI?
Kısa cevap hayır. Ancak ameliyat zamanı gelene kadar doktorunuzun tavsiyesi ve reçetesi ile kataraktın erken belirtilerini yönetebilirsiniz.

KATARAKT AMELİYATINDAN SONRA NORMAL AKTİVİTELERİME NE ZAMAN DÖNEBİLİRİM?
Çoğu durumda, hastalar 3 gün sonra normal aktivitelerine dönebilmektedir. Bununla birlikte, her hasta benzersiz ve farklı olduğundan, önerilerde bulunurken hastamızın durumunun ne kadar şiddetli olabileceğini göz önünde bulundururuz. Bu nedenle, cerrahınız size en uygun tavsiyeyi verecektir.

AMELİYATIMDAN SONRA GÖRÜŞÜM NE ZAMAN NORMALE DÖNER?
Daha önce belirtildiği gibi, ameliyattan sonraki birkaç gün içinde görüşünüzün düzelmeye başlamasını bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, görüşünüzün kesinlikle normale dönmesi daha uzun zaman alabilir. Ancak astigmatizma sonucu gözlük kullanıyorsanız ve genel olarak katarakt ve astigmatı düzelten bir lens tercih etmiyorsanız; cerrahi işleminizden sonra yine de gözlük takmanız gerekecektir. Aynısı diğer görme sorunları veya koşulları için de geçerlidir. Ameliyattan sonra ne beklemeniz gerektiği konusunda cerrahınızla konuştuğunuzdan emin olun.

KATARAKT LENS AMELİYATI NE KADARA MAL OLUR?
Katarakt lens ameliyatının maliyeti kesinlikle yaşadığınız yer, doktor seçiminiz, reçeteniz ve lens seçiminiz gibi bazı faktörlere bağlı olacaktır. Doktorunuzla ilk görüşmenizden sonra cerrahi maliyetiniz hakkında net bir genel bakışa sahip olmanız gerekir.

HANGİ TÜR GÖZİÇİ LENS SEÇENEĞİ BENİM İÇİN EN İYİSİDİR?
İhtiyaçlarınıza ve ne elde etmek istediğinize bağlı olarak, katarakt ve astigmatizma ve presbiyopi gibi diğer görme sorunlarının düzeltilmesinde kullanılabilecek ileri teknoloji lensler hakkında göz doktorunuzla konuşabilirsiniz.

YENİ BİR LENS SEÇİMİM GÖRMEMDE HERHANGİ BİR FARK YARATIR MI?
Lens seçiminiz ameliyattan sonra görüşünüzde çok fark yaratabilir. Örneğin astigmatınız varsa, hem astigmatınızı hem de kataraktınızı düzeltmede etkili olan ileri teknoloji lensler en iyi şansınız olabilir. Hastanın presbiyopi nedeniyle yakınları görmekte zorluk çekebileceği diğer bazı durumlarda, okuma gözlüğüne bağımlı kalmadan bu göz rahatsızlığını hafifletmenize yardımcı olacak lensler de mevcuttur.

KATARAKT TETKİKLERİ İÇİN RANDEVUMU NASIL PLANLAYABİLİRİM?
Çok basit! Kısa formumuzu doldurun veya katarakt danışma hattımızdan bizi arayın – 0541 336 0707

KATARAKT AMELİYATINA UYGUN MUYUM?
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2020’den sonraki her yıl dünya genelinde yaklaşık 32 milyonu bulan nispeten çok sayıda katarakt ameliyatının gerçekleşmesi muhtemel kabul edildi. Bu cerrahi prosedüre uygun olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuzla iletişime geçin. Ekibimiz, sizin için doğru tedavi planını belirlemek için çeşitli testler yapmak üzere hazır olacaktır. Optometristinizin, ameliyat olmaya uygun olup olmadığınızı belirlemek için yaşınızı, mevcut sağlık durumunuzu, teşhisinizi ve diğer hayati bilgilerinizi kaydedeceğini bilin.

KATARAKT AMELİYATI AĞRILI MI?
Gerçek şu ki, küçük ağrılar yaşayacaksınız. İşlem yapılırken her zaman bilinçli olmanıza rağmen, ameliyat işlemi yapılırken rahatlamanıza yardımcı olacak bir anestezi uygulanacaktır. Anestezi sisteminizden çıkmaya başladığında, ağrı kesici alarak azaltılabilecek bazı ağrılar yaşamaya başlayabilirsiniz.

HİPERMETROP HASTASI KATARAKT AMELİYATI OLABİLİR MİYİM?
Cevap evet. Uzak görüşlü (hipermetropi) hastalara da katarakt ameliyatı önerilir.

MİYOP HASTASI KATARAKT AMELİYATI OLABİLİR MİYİM?
Doğru cevap evet. Göz içi lensiniz, uzağı görememe dahil, görüşünüzü engelleyen her türlü sorunu etkili bir şekilde çözecektir.

DİYABET VE KATARAKT ARASINDA BİR BAĞLANTI VAR MI?
Cevap evet. Katarakt, ağırlıklı olarak diyabetin yanı sıra belirli sağlık koşullarına sahip kişilerde bulunur.

ASTİGMATIM OLURSA KATARAKT AMELİYATI OLABİLİR MİYİM?
Cevap evet. Ortalamadan yüksek astigmatizmaya sahip bireyler için sorunu çözebilecek göz içi lensler sağlanabilir. Göz İçi Lensler tüm mesafelerde net görmenizi sağlayabilirler.

KİMLER KATARAKT AMELİYATI OLMAZ?
Bu ameliyatı gerektirmeyen kişi sayısı azdır. Çoğu hastanın katarakt ameliyatı için uygun koşullara sahip olması beklenir. Sizin için uygun bir seçenek olmadığı herhangi bir durumda göz doktorunuz sorununuzu etkili bir şekilde çözmeniz için size en uygun seçeneği sunacaktır.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.