Pediatrik Göz Muayeneleri Neden Önemlidir – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Pediatrik Göz Muayeneleri Neden Önemlidir

Pediatrik Göz Muayeneleri Neden Önemlidir

PEDİATRİK GÖZ MUAYENELERİ NEDEN ÖNEMLİDİR

Çoğu yetişkin yılda bir kez gözlerini kontrol etmenin değerini bilir. Glokom ve katarakt gibi yaşla ilgili bir sorun geliştirebilecekleri düşünüldüğünde, bu özellikle yaş ilerledikçe daha da önemli hale gelir. Bununla birlikte, pediatrik göz muayeneleri de çok önemlidir.

Pediatrik Göz Muayenesi Nedir?
Basit bir ifadeyle çocuk göz muayenesidir. Bu tür bir göz muayenesi, bir uzmanın gözlemlediğinin yanı sıra genel göz değerlendirmesine de olanak tanır.

Pediatrik Göz Muayenesi Neleri Kapsar?
Normal bir muayeneye benzer şekilde, görme uzmanının kapsamlı bir muayenesi pediatrik muayenenin temelidir. Çoğu durumda, bu, göz bebeklerinin göz damlalarıyla büyütülmesini gerektirir. Bunlar, odaklanmadan sorumlu gözlerdeki kasların geçici olarak zayıflamasına neden olur.

Göz bebekleri büyüdüğünde, göz doktoru çocukların düzgün bir şekilde odaklanma sorunu olup olmadığını veya kornea kusuru olup olmadığını gözlemler. Bulgulara dayalı olarak, çocuklarda miyop, hipermetrop veya astigmat olup olmadığının tanısı koyulabilir.

Her pediatrik göz muayenesi hemen hemen aynıdır. Tipik olarak göz doktoru, çeşitli oyuncaklara ve ilgi çekiçi nesnelere ışık tutarak çocuk veya bebeklerin gözlerinin objeleri ne kadar iyi takip ettiğini gözlemler. Eğer muayene edilen çocuk konuşabilecek yaşta ise, doktor çeşitli resimlerde belirtilen tanımlamaları ana hatlarıyla belirtmesini isteyebilir.

Göz doktoru gözlerde herhangi bir şekilde sapma veya kayma olup olmadığını da gözlemleyecektir. Bunun için oftalmoskop denilen bir medikal alet kullanılmaktadır. Bu alet gözlere parlak bir ışık yaparak doktorların iç yapılar veya herhangi bir yanlış hizalamayı görmelerini mümkün kılar.

Toplamda, bir pediatrik göz muayenesini yaklaşık iki saat sürer. Bu uzun bir süre gibi görünse de, gereklidir.

Temel Faydalar
Genel olarak, bir pediatrik göz muayenesi çocukların uzun dönemde daha sağlıklı gözlere sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda görme ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. Herhangi bir göz problemi zamanında düzeltilmez ve önlem alınmazsa, oğlunuz veya kızınız okula gittiğinde muhtemelen iyi performans göstermekte zorlanacaktır. Göz uzmanlarının bir muayene ile ulaşmak için çalıştıkları dört hedefi vardır.

1. Mesafeden bağımsız olarak mükemmel görme keskinliği
2. Uygun göz hareketi
3. Doğru ve rahat odaklama yeteneği
4. Yaşa uygun düzeyde gözlem öğrenme becerileri

Pediatrik bir muayenede zamanlama önemlidir. Altı aylıkken, ilk randevularını planlamak doğru bir tercihtir. Çocuklar daha sonra, okula başlamadan hemen önce, üç yaşında ve beş veya altı yaşında tekrar muayene ettirmelidirler. Çocuğunuz okul çağına geldiğinde, gözlerin iki yılda bir kontrol edilmesini öneriyoruz.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.