Kuru Göz Sendromu Kışın Neden Daha Kötü Hale Gelir – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Kuru Göz Sendromu Kışın Neden Daha Kötü Hale Gelir

Kuru Göz Sendromu Kışın Neden Daha Kötü Hale Gelir

KURU GÖZ SENDROMU KIŞIN NEDEN DAHA KÖTÜ HALE GELİR

Kış ayları tüm hızıyla devam ederken sağlığınıza her zamankinden daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Sıcaklıklardaki düşüş, soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısı gibi çeşitli hastalıkları beraberinde getirebilir. Tıpkı cildiniz gibi gözleriniz de soğuk, keskin ve kuru havadan etkilenebilir. İşte bu durum kuru gözlerinizin kışın daha da kötüleşebilmesinin nedenidir.

Kışın Kuru Göz Sendromu
Gözyaşlarınız su, yağ ve mukus karışımıdır. Göz yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Gözleriniz düzenli olarak yağlanma için gözyaşı üretirken, aynı zamanda doğal olarak buharlaşırlar. Bu döngü sabit olduğunda, gözleriniz iyi çalışabilir ve mükemmel hissedebilir. Ancak soğuk hava, sıcak havaya göre daha az su tutar. Sonuç olarak, soğuk havalarda kuru gözler daha yaygın hale gelme eğilimindedir. Zaten kuru göz sendromunuz varsa, kış aylarında belirtiler daha da kötüleşebilir. Kuru göz semptomları genellikle göz kızarıklığı, kuruluk, aşırı sulanma, kaşıntı ve yapışkanlık hissi içerir. Gözde yanma veya yabancı cisim hissi, ışık hassasiyeti ve hatta görme değişiklikleri hissetmek de yaygındır.

Kışın insanlar camlarını daha az açmakta ve evlerini daha az havalandırmakta. bu durum nedeniyle iç mekan nem seviyelerindeki azalma, kuru gözlerinizi daha da kötüleştirebilen kuru bir atmosfer yaratır. Dışarıda, aşırı soğuk havalarda, şiddetli rüzgar da gözyaşı buharlaşmasını artırabilir.

Kışın Kuru Gözlerinizi Nasıl Yönetirsiniz?
Soğuk mevsimde sıcaklık değişimi nedeniyle göz sağlığınızı korumak için özel önlemler almak çok önemlidir. Kış aylarında kuru gözlerinizin daha da kötüleşmesini nasıl önleyebileceğinize dair birkaç ipucu:

– Gözlerinizi Sıcak Bir Bez İle Kompres Uygulayın.
Birkaç dakika boyunca gözlerinizin her birine ılık, nemli bir bezler kompres uygulayın. Bu, gözyaşı salgılanmasına yardımcı olur, gözlerinizin şişmesini ve kaşınmasını veya tahriş olmasını önler. Göz damlaları ve suni gözyaşları da kaşıntıyı hafifletir ve gözlerinizdeki kuruluğu yatıştırmaya yardımcı olur.

– Doğru Yiyin Ve Daha Fazla Sıvı Tüketin.
Araştırmalar, omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdaları tüketmenin gözlerinizi sadece kuru gözlerden değil, maküler dejenerasyondan da koruyabildiğini gösteriyor. Ayrıca bol miktarda A, C ve E vitamini içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet, şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca vücudun yeteri kadar su barındırması, göz kuruluğu ile başetmesine ve savuşturmasına yardımcı olur.

– Direkt Isıdan Uzak Durun Ve Bir Nemlendirici Kullanın.
Yılın daha soğuk aylarında ısıtmayı açmak, sıcak kalmanıza yardımcı olur. Ancak bu cihazlardan doğrudan ısı akışından kaçınmanız en iyisi olacaktır. Kaybolan nemi havaya geri kazandırmak için bir nemlendirici kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Kuru göz sendromuna sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Semptomlardan herhangi biri kötüleşmeden önce bir göz doktoruna danışmak en iyisidir. Ayrıca düzenli kontroller, vücudunuzun geri kalanı için olduğu kadar gözleriniz için de hayati önem taşır.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.