No Touch Lazer ile Göz Ameliyatları – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

No Touch Lazer ile Göz Ameliyatları

No Touch Lazer ile Göz Ameliyatları

Kişinin yaşam kalitesini düşüren görme kusurları günümüzde farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Ömür boyu gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen kişiler için lazer tedavileri kalıcı ve uzun vadeli çözüm sunan yöntemler olarak ön plana çıkar. Bu yöntemlerden biri de No touch lazer olarak da bilinen trans-PRK ameliyatıdır.

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi toplumumuzda yaygın rastlanan görme kusurları uygun hastalarda No Touch Lazer işlemiyle kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Bu yöntemin en önemli özelliği ameliyatın göze temas edilmeden lazer ile uygulanmasıdır. Saniyeler içinde tamamlanan ve tek seansta her iki gözün de tedavi edilebildiği işlem sonrası hastalar günlük yaşamlarına geri dönebilmektedir.

No touch lazer nedir?

Lazer göz ameliyatı yöntemleri günümüzde birçok görme kusurunun tedavisinde sıklıkla uygulanmaktadır. No Touch Lazer miyop, hipermetrop ve astigmat problemlerinin tedavisinde kullanılan lazerle göz ameliyatı yöntemlerinden biridir. 

No Touch lazer yöntemi trans-PRK olarak adlandırılmaktadır. Trans-PRK’nın tam açılımı transepithelial photorefractive keratectomy şeklindedir. 

Bu yöntem aslında klasik PRK yönteminin gelişmiş versiyonudur.  No Touch Lazer (trans-PRK) ve Photorefractive Keratectomy (PRK) lazerle göz cerrahisinde kullanılan refraktif cerrahi yöntemleridir. Her iki yöntem de kornea yüzeyine uygulanır.

Klasik Photorefractive Keratectomy (PRK) ile No Touch Lazer yönteminin temel farkı şudur: PRK yöntemi sırasında kornea epitel tabakası manuel olarak veya alkolle kaldırılırken, Trans-PRK yönteminde bu işlem tamamen lazer ile yapılır. Yani No Touch Lazer işlemi adındaki gibi göze temas edilmeden yapılır.

No Touch Lazer gözde kırılma sorunlarının hızlı ve konforlu tedavisini sağlayarak, uygun hastaları gözlük veya kontakt lens kullanımından kurtarabilmektedir. 

Tedavinin saniyeler içinde tamamlanması, hastaların işlem sırasında rahatsızlık hissetmemeleri, her iki göze de tek seansta uygulanabilmesi, iyileşme sürecinin kısa sürmesi ve komplikasyon riskinin az olması en büyük avantajlarıdır.

No touch lazer ne için kullanılır?

Transepithelial photorefractive keratectomy yani No Touch Lazer yöntemi genellikle gözde kırma kusurları olarak tanımlanan miyop, hipermetrop ve astigmat rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Korneası ince olduğu için veya diğer bazı nedenlerle lasik ameliyatı için uygun bulunmayan hastalar No Touch lazer ile tedavi edilebilmektedir.

No touch lazer kimlere uygulanmaktadır?

No Touch lazer yöntemi için hastanın uygun olup olmadığı uzman hekim tarafından yapılan detaylı muayene ve değerlendirme sonrasında belirlenmektedir.

No touch lazer ameliyatı yapılabilmesi için hastanın kornea yapısı ve kornea kalınlığı buna uygun olmalıdır. Korneası ince yapıda ve kornea yüzeyi dik olan hastalar bu tedaviden yararlanabilir. 

-Uzağı bulanık gören miyop hastaları,

-Yakını bulanık gören hipermetrop hastaları,

-Astigmat tanısı almış hastalar no touch lazer işlemi sonrası görme kalitelerini geri kazanabilmektedir.

No Touch göz içi basıncını artırmaz bu nedenle göz tansiyonu olan hastaların görme kusurları bu yöntemle tedavi edilebilir.

Geçmişte katarakt veya farklı lazer ameliyatı geçirmiş hastalarda da uygulanabilir. Önceden katarakt ameliyatı geçirmiş hastalarda retina yırtığı varsa veya yırtılma riski bulunuyorsa, hastanın göz yapısının uygun olma koşulu aranmaktadır.

No touch lazer uygulaması nasıl yapılır?

No Touch lazer uygulaması öncesinde hastanın ağrı hissetmemesi için gözü anestezik damla ile uyuşturulur. Ameliyat göze alet veya herhangi bir başka madde ile temas edilmeden lazer cihazının ışınlarıyla gerçekleştirilir. İşlem sırasında hasta cihazdan çıkan lazer ışınına doğrudan 50 saniye bakar ve bu süre içinde tedavi tamamlanır.

No Touch Lazer (trans PRK) ameliyatında excimer lazer işlemi de kritik rol oynar. 

Trans PRK yönteminde epitel tabakası, excimer lazer kullanılarak kaldırılır. Excimer lazer, yüksek enerjili ultraviyole (UV) ışınları kullanarak kornea dokusunu buharlaştırarak uzaklaştırır. Epitel tabakasının homojen bir şekilde kaldırılmasını sağlar.

Korneanın stromal tabakasının yeniden şekillendirilme aşamasında da Excimer lazer kullanılmaktadır. Excimer lazer, korneanın yüzeyini mikroskobik düzeyde buharlaştırarak yeniden şekillendirir. Lazer, kornea dokusunun belirli bölgelerini hedef alarak miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi kusurları düzeltir.

No Touch lazer tedavisi her iki göze de tek seansta uygulanabilir. İşlem sonrası göz kuruluğu şikayeti oluşabilir ancak bu durum geçicidir. Ameliyatın ardından gözlerin kapatılmasına gerek olmadığı için hastalar günlük yaşamlarına hemen dönüş yapabilmektedir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.