Lazer Göz Ameliyatlarının Gözümüz Üzerine Etkileri – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Lazer Göz Ameliyatlarının Gözümüz Üzerine Etkileri

Lazer Göz Ameliyatlarının Gözümüz Üzerine Etkileri

LAZER GÖZ AMELİYATLARININ GÖZÜMÜZ ÜZERİNE ETKİLERİ

İnsan gözünün yapısı nasıldır?
İnsan gözünün yapısı hakkında ne kadar bilginiz var? Eğer cevabınız ‘pek değil’ ise korkmayın, çünkü doğru yerdesiniz! Hastalarımızın çoğu gözün anatomisini bizimle yaptıkları ilk konsültasyonda öğrenirler; burada lazer göz ameliyatı, lens değişimi/katarakt ameliyatı ve implante edilebilir kontakt lens ameliyatı (ICL ) sırasında gözün tam olarak hangi kısımlarının tedavi edildiğini hastalarımıza detaylıca anlatmaya çalışırız.

Gözünüzün her gün gördüğünüz görünür kısımları muhtemelen en aşina olduğunuz terimlerdir. Göz bebeği, gözünüzün ortasındaki siyah deliktir ve doğru seviyelerde ışığın içeri girmesine izin vermek için genişler ve daralır. İris, gözünüzün mavi, yeşil, ela veya kahverengi olabilen renkli bölümüdür. Sklera, gözünüzün iris etrafında görünen beyaz kısmıdır. Renkli İris tabakasının üstünde bulunan saat camı gibi olan kısım Kornea dır

Görme düzeltme ameliyatı gözün hangi kısımlarını tedavi eder?
Lazer göz ameliyatı yaptığımızda, lazeri sadece korneaya uygularız. Korneanın şeklini değiştirerek gördüğünüz görüntünün daha net ve keskin olmasını sağlıyoruz. Korneanızın yüzeyinde, daha da iyi bir görsel sonuç elde etmek için kornea topografisine müdahale imkanı veren Wavefront tekniği ile düzelteceğimiz kusurlar da olabilir. Kornea sadece gözünüzün yüzeyi olduğu için lazer göz ameliyatı minimal invaziv bir cerrahidir.

İmplante edilebilir kontakt lens ameliyatı(ICL), lazer göz ameliyatı için uygun olmayan veya sadece lazer cerrahilerini tercih etmeyen kişiler için mevcut olan bir görme düzeltme seçeneğidir. İmplante edilebilir kontakt lens(ICL), biyouyumlu bir malzeme olan Collamer’den yapılmıştır ve hayatınızın geri kalanında gözünüzde güvenle kalabilir. Cerrahınız bu lensi irisinizin arkasına ancak gözünüzün doğal lensinin önüne oturacak şekilde yerleştirecektir. Doğal gözünüzün hiçbir parçası çıkarılmaz veya bir lazerle değiştirilmez.

Lens değişimi ameliyatı ve katarakt tedavisi birbiriyle tamamen aynı prosedürlerdir. Gözünüzün doğal lensi proteinlerin bir araya toplanması nedeniyle bulanıklaştığında katarakt oluşur. Bu, çoğu insanda yaşla birlikte ortaya çıkan doğal bir süreçtir ve özellikle 60’lı yaşlardan itibaren gözlemlenir. Katarakt, gözünüzün doğal merceğinin şeffaf, yapay bir mercekle değiştirilmesiyle kolayca giderilebilir. Bu lens sadece reçetenizi düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda gelecekte yapay mercekte katarak oluşmaz. Henüz kataraktı olmayan ancak 40-50’li yaşlarında gözlükten ömür boyu kurtulmak isteyen hastalara da lens değişimi tedavisi önerilebilir, çünkü ameliyatta, çok odaklı bir lens kullanılıyorsa, okuma gözlüklerinin yanı sıra standart numaralı gözlük ve kontakt lens ihtiyacını da ortadan kaldırma fırsatı sunar.

40’lı yaşlara geldiğinizde okuma gözlüğüne ihtiyaç duymanızın nedeni, gözlerinizin içindeki siliyer kasların bozulması ve lensinizin sertleşmesidi. Bu kaslar gözünüzdeki merceğin şeklini değiştirerek farklı görsel aralıklara odaklanmanızı sağlar. Kaslar ayrıca lensi gözünüzün orta tabakasında doğru pozisyonda tutar ve gözünüzün içindeki suyun (aköz hümörün) akışını düzenler. Yaşlandıkça gözünüzdeki lens sertleşir ve kaslar sertleşmeye başlar. Bu durum odaklanmanızı zorlaştırır ve okuma gözlüğü gerektiren yakın görüşünüzün bozulmasına neden olur.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.