Göz Travmalarının 8 Belirtisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Travmalarının 8 Belirtisi

Göz Travmalarının 8 Belirtisi

GÖZ TRAVMALARININ 8 BELİRTİSİ

Her yıl 200 Bin den fazla Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı gözlerinden yaralanmakta ve göz yaralanmalarının %20’si geçici veya kalıcı görme kaybıyla sonuçlanmaktadır. Göz travmalarının çoğu işle ilgilidir veya kimyasal maddeler nedeniyle gerçekleşmektedir. Ancak göz yaralanmaları spor, otomobil kazaları ve kişisel saldırılarda da olabilmektedir.

Bir göz travması geçirirseniz, en yakın acil servise vakit kaybetmeden ulaşmanız gerekmektedir. Acil müdahale ile uzman doktor kontrolü ve tedavisi gerçekleşene kadar görüşünüz korunabilir. Yazının devamında ne zaman acil yardım almanız gerektiğini bilmenizi sağlayacak sekiz yaygın göz travması belirtisini paylaştık.

1. Şiddetli göz ağrısı
Ağrıyı asla göz ardı etmemelisiniz, özellikle de gözünüz sert bir darbeye ya da travmaya maruz kaldıysa. Vücudunuz bir sorun olduğunu bu şekilde işaret eder. Gözünüz ağrıyorsa, ister yanma, ister sızı şeklinde ya da ister zonklama olsun, ağrınız bir veya iki dakikadan fazla sürerse, yardım için göz doktorunuzu aramanız gerekir.

2. Bulanık görme
Bulanık görme bir başka yaygın göz travması belirtisidir. Bulanık görme genellikle gözünüzdeki yetersiz yağlanmadan kaynaklanırken, ani veya şiddetli bulanıklık, travma sonrası oluşabilecek optik sinirinizle ilgili bir soruna işaret edebilir. Kapalı açılı glokom gibi bir sorun da ani göz ağrısına ve bulanık görmeye neden olabilir ve körlüğün yaygın bir nedenidir.

3. Uçuşan cisimler görmede ani bir artış
Neredeyse herkesin görüşünde ara sıra bir uçuşan cisimler olur. Bununla birlikte, uçuşan cisimlerde ani bir artış – (bir sağanak gibi görünebilir) retina yırtıkları veya dekolmanların bir uyarı işaretidir. Artan uçuşan noktalarla birlikte yıldızlar veya ışık parlamaları görmek, bu travmatik göz sorununun bir başka uyarı işaretidir.

4. Yanma hissi
Gözünüze herhangi bir yabancı madde sıçradıysa ve gözünüz yanıyorsa, hiç zaman kaybetmeden gözünüzü 20 dakika boyunca bir lavaboda temiz, ılık suyla yıkayın. Evdeyseniz, duş kullanmak daha iyi sonuç verebilir. Ardından, gerekirse profesyonel bir değerlendirme ve tedavi için göz doktorunuza başvurabilirsiniz.

5. Göz kapağı düşüklüğü
Yaşa bağlı kolajen ve elastin kaybı herkesin yüz cildini biraz gevşetir. Bu nedenle göz kapaklarında sarkma gözlemlenebilir. Ancak burada ani travmalar açısından ayırt edici unsur göz kapaklarınızdan birinde ani ve şiddetli bir sarkma meydana gelmesidir. Bu durum felç veya sinir hasarı gibi nörolojik bir sorunun işareti olabilir. Bu gerçek bir göz travması olmasa da, bu listede bahsedilecek kadar ciddi bir durumdur ve hayli önemlidir.

6. Anormal göz bebekleri
Göz bebekleriniz yaklaşık olarak aynı büyüklükte olmalıdır. Bulunduğunuz ortamdaki ışık miktarına bağlı olarak açılıp kapanırlar. Farklı büyüklükteki göz bebekleri göz travması belirtisi olabilir. Ayrıca inme ya da anevrizma gibi acil bir sağlık durumuna işaret edebilir.

7. Kızarıklık
Hava çok kuru veya dumanlıysa gözleriniz kızarabilir. Kızarıklığa konjonktivit (pembe göz olarak da bilinir) gibi enfeksiyonlar da neden olabilir. Ciddi derecede kırmızı gözler, travma nedeniyle gözünüzdeki kan damarlarının kırılmasından kaynaklanabilir. Kızarıklık kendiliğinden geçebilir, ancak kalıcı ise veya ağrı eşlik ediyorsa, en iyisi göz doktorunuza danışmanızdır.

8. Çift görme
Çift görme, travmadan kaynaklanabilecek veya kaynaklanmayabilecek nörolojik bir sorunun işareti olabilir. Bir gözünüzü kapatırsanız ve çift görmeniz durursa, bir arkadaşınızın veya aile üyenizin sizi acil servise götürmesini sağlayın. Kuru gözler ve katarakt da buna neden olabileceğinden, çift görme konusunda göz doktorunuzla konuşmanız en iyisi olacaktır.

Neyse ki, bu belirtilerden herhangi birini fark ettiğinizde acil uzman göz doktorlarımızı arayabilirsiniz. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezine 7 Gün 24 Saat ulaşabilirsiniz. Uzman göz doktorlarından oluşan ekibimiz, görüşünüzü korumak için doğru tedaviyi belirlemek üzere durumunuzu ciddiyetle değerlendirecektir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.