Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane

Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane

LAZERLE GÖZ AMELİYATI HAKKINDA EN YAYGIN 10 EFSANE VE YANLIŞ BİLİNENLER

Bir göz doktoru olarak, lazer ile görüş kusurları düzeltilmesi hakkında pek çok sıra dışı fikir duyuyorum. Muhtemelen en yaygın olanı “Lazerle göz ameliyatı olmak çok acı vericidir”. Hayır değildir. Dürüst olmak gerekirse neredeyse hiç acı hissetmezsiniz. “Tam ameliyat esnasında, yanlış zamanda hapşırırsam, tüm operasyon mahvolacak” Zaman zaman duyduğum başka bir korku.

Bu korku ve efsanelerin nereden geldiğini söylemek, kaynakları hakkında bilgi sahibi olmak zor, ama tüm bu hikayelere inananları da anlıyorum. Muhtemelen tüm bu korkular ve endişeler insanların iyi anlaşılmayan bir cerrahi operasyonla ilgili endişelerinden kaynaklanıyorlar. Bu doğal durum, çünkü görme duyumuz inanılmaz derecede değerlidir. Bu açıdan bakıldığında işimizin bir parçası da, insanları lazer göz ameliyatları ile ilgili yararları ve güvenlik yönleri hakkında bilgilendirmek. İsterseniz, birkaç yararsız efsaneyi ortadan kaldırmak için sizin için derlediğim aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz. İşte en yaygın olanlardan 10’u ve cevapları.

1 – Benim gözüm için uygun değil, çünkü göz bozukluğum çok ileri seviyede

Bu durum aslında mümkündür, ancak olası değildir. Lazer görme düzeltmesi için tedavi edilebilir numara aralığı aralığı genellikle +8 ila -10 arasındadır. Bu çok geniş bir demografik kitle sağlar. Aslında muhtemelen tüm hastaların% 97’ini oluşturmaktadır. Ancak, lazer cerrahisinin en iyi şekilde çalışması için belirli bir kornea kalınlığı gerektirdiği doğrudur; Lazer Göz Ameliyatı Doktorlarının göz dokusunun bir miktar güvenlik payı ile çalışması gerekmekte. Korneası ince olan hastalar için alternatifler sınırlı olmakla birlikte, Kornea kalınlığı hastadan hastaya değiştiğinden, bu durum farklı lazer göz ameliyatı prosedürleri ile aşılabilen bir olgudur. Pratik açıdan, insanların büyük çoğunluğu lazer cerrahisine uygundur.

2 – Ben çok yaşlıyım, bu nedenle lazer göz ameliyatı olmam mümkün değil

Gerçek şu ki, lazer göz ameliyatı olmayı düşünmek için asla çok yaşlı değilsiniz. 60 yaş ve üzeri pek çok hastamı lazer göz ameliyatı ile tedavi ettim. Bununla birlikte, yaş operasyon için uygunluğu etkileyebilir. Bunun nedeni, gözlerin sürekli değişmesidir. Tipik olarak, vizyonumuz 20’li yaşların ortasında stabil bir hal alır. Bu, 20’li ve 30’lu yaşlarındaki insanların lazer göz ameliyatları için en iyi adaylar olmasının bir nedenidir. 50 yaşına gelindiğinde kuru göz riski daha fazladır ve bu LASIK’i uygunsuz hale getirebilir. Ama zorunlu olarak değil. 50’li, 60’lı ve 70’li yaşlarındaki birçok insan, özellikle presbiyopinin düzeltilmesi olmak üzere tedaviye uygundur. Hastanın yaşı itibariyle uygunluğuna kararı verirken vaka bazında değerlendirme yapmamız gerekiyor.

3 – Lazer göz ameliyatı canımı çok acıtacak

Korkmayın! Lazer göz ameliyatı canınızı hiç acıtmayacak! Lazer göz ameliyatı tamamen ağrısızdır. Tüm hastalara ameliyattan yaklaşık 15 dakika önce anestezik göz damlası verilir. Bunlar gözbebeklerini hızla uyuşturarak işlem sırasında herhangi bir rahatsızlığı, acı hissetme durumunu önler. LASIK ameliyatı sırasında göz üzerinde hafif bir aşağı doğru basınç hissi yaşamak yaygındır. Bu durum, Femto lazer göz kürenizle ‘kenetlendiğinde’ olur ve yaklaşık 25 saniye sürer. Sonuç olarak: lazer göz ameliyatı tamamen ağrısızdır.

4 – Lazer Göz Ameliyatı teknolojisi çok yeni bir teknoloji

Aslında, LASIK ilk olarak 1998 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. Bu yaklaşık 20 yıl önceydi ve o zamandan beri teknoloji neredeyse ölçülemeyecek kadar gelişti. Amerikan Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE), 2005 yılında lazer göz ameliyatlarının görme bozukluklarının tedavisinde kullanım için güvenli ve etkili bir yöntem olduğunu ilan etti. Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Derneği (ESCRS) tarafından 2008 yılında yapılan bir araştırma, hastaların% 95.4’ünün LASIK tedavisinden memnun olduğunu ortaya koydu. Bu oran ameliyatlar açısından en yüksek onay oranlarından biridir.

5 – Gözümü kırparsam, hapşırırsam veya hareket ettirirsem lazer düzgün çalışmaz

Bilgisayarlı lazer göz ameliyatı aletleri gözlerinizi hareket ettirebileceğinizden çok daha hızlı takip edebilirler. Öncelikle işlem sırasında bakmanız için sabitleme ışıkları vardır. Ameliyat esnasında doktorunuzun yönlendirmesi ile bu ışıkları takip etmeniz ve odaklanmanız istenecektir. Bunlar, sabit bir noktaya bakışınızı korumanıza yardımcı olur. Ancak göz kırpsanız, hapşırsanız, kıpırdansanız veya öksürseniz bile endişelenmenize gerek yok. İnsan gözleri saniyede yaklaşık 300 metreye denk gelecek bir hızla hareket edebilir. Bir lazerin ne kadar hızlı tepki verebileceğini keşfedene kadar kulağa hızlı geliyor değil mi? Lazer sistemleri 4-6 milisaniye yanıt süresiyle, saniyede 500 harekete kadar gözlerinizi takip edebilir. Bu lazer göz ameliyatı aletleri gözleri, hareket ettirebileceğinizden çok daha hızlı takip edebilirler. Prosedür sırasında gözlerinizi soldan sağa kaydırabilirsiniz, lazer sistemi gözlerinizi takip etmekte ve tedavi etmekte sorun yaşamayacaktır.

6 – Ameliyat esnasında yanık kokusu duydum

Ameliyat esnasında hissedilen ve lazer tedavisiyle ilişkili biraz alışılmadık bir koku olduğu doğru, ancak yanmıyor! Çünkü lazerlerin dokunuz üzerinde neredeyse hiçbir termal (yani ısı) etkisi yoktur. Kokunun asıl nedeni, lazerin kornea ile etkileşime girmesiyle meydana gelen kimyasal bir reaksiyondur. Karbon atomları havaya salındığı için moleküler düzeyde gerçekleşir. Bu belki de size lazer teknolojisinin ne kadar iyi olduğu konusunda bir fikir verir. Gözleriniz üzerinde atomik hassasiyetle çalışıyor, ki bu kendi içinde güven vericidir.

7 – Operasyon bittikten sonra tek başımayım

Ameliyat sonrası doktor kontrolü, lazer göz ameliyatı sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu gibi bir durumla karşılaşan hastalar olabilir ancak, saygın bir göz doktoru size her zaman kapsamlı bir ameliyat sonrası takip planı sunacaktır. İlk değerlendirmeniz ameliyattan sonraki gündür (veya LASEK hastaları için dört gün sonrası). Daha sonra iki ila dört hafta sonra ve üç ila altı ay sonra tekrar buluşacağız. Ameliyattan sonra nadiren sorun veya komplikasyon olması durumunda, 24 saatlik acil durum numarası size tıbbi tavsiye veya yardıma anında erişim sağlar. Yine tekrarlamakta fayda var, ameliyat sonrası doktor kontrolü, lazer göz ameliyatı sürecinin önemli bir parçasıdır.

8 – Haftalarca çalışamayacak veya araç kullanamayacağım

LASIK göz ameliyatı sonrası tam iyileşme için genellikle işten üç veya dört gün izin almanızı ve LASEK için biraz daha uzun süre izin kulanmanızı öneririz. Ancak bu, tedbir açısından bir durumdur. Ameliyat sonrası görme genellikle biraz bulanık olsa da çok hızlı bir biçimde bu durum düzelir. Gözler ameliyattan birkaç saat sonra ışığa duyarlı olabilirken, daha sonraki iyileşme süresi genellikle çok çok hızlıdır. LASIK hastalarımdan bazıları 24 saat içinde çalışmaya devam ediyor. RELAX SMILE lazer göz ameliyatlarında ise iyileşme çok daha hızlı olmakta. Çoğu hastamız ertesi gün doktor kontrollerine kendi araçları ile gelebilmekte. Çoğu insan iki ila üç gün içinde araç kullanabilecek. LASIK’ten sonra da, normalde ameliyat sonrası ilk göz muayenenizde sizi araba kullanmanızda bir mahsur olmadığı konusunda onaylayabiliriz.

9 – Bir daha asla gözlüğe veya kontakt lense ihtiyacım olmayacak

Ne yazık ki lazer ameliyatı gözlüksüz yada kontakt lenssiz bir yaşam anlamına gelmemekte. Ama elbette bu tüm gözler için geçerli değil. Lazer tedavisinin amacı korneanın yapısını kalıcı olarak değiştirmektir ve bunu çok etkili bir şekilde yapar. Ancak kornea, vücudunuzun diğer her parçası gibi, yaşla birlikte değişir. Örneğin, neredeyse herkes 40’lı ve 50’li yaşlarına girdiklerinde presbiyopi (göz merceğinin sertleşmesi) sorunu ile yüzleşecektir. Bu, 20’li yaşlarınızda LASIK yada RELAX SMILE lazer göz ameliyatı olmanızın daha sonra presbiyopi gelişmesinin önüne geçeceği anlamına gelmez. Gözlerinizde tüm vücut organlarınız gibi yaşlanacaktır ve ileride farklı görme bozuklukları için farklı gözlük ve kontakt lenslere ihtiyaç duyabilirsiniz. Ve tabii ki bu sorunlar olduğunda da yardımcı olmak için yapabileceğimiz pek çok şey var.

10 – Lazer Göz Ameliyatları maliyetlidir

Açıkçası, maliyet görecelidir. Bu maliyeti kabul ederek lazer göz ameliyatı yaptırmak tamamen hastaların tercihine bağlıdır.

Sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.