Diyabet Görüşünüz Üzerine Etkileri – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Diyabet Görüşünüz Üzerine Etkileri

Diyabet Görüşünüz Üzerine Etkileri

DİYABET VE DİYABETİN NEDEN OLDUĞU DİYABETİK RETİNOPATİ GÖRMENİZİ NASIL ETKİLER

Diyabetin Görmenizi ve Gözlerinizi Etkilemesinin 3 Temel Etkeni Vardır

Diyabetli kişilerin göz hastalığına yakalanma olasılığının, olmayanlara göre 20 kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Şeker hastalarında gelişme riskinin yüksek olduğu üç ana göz hastalığı vardır: katarakt, glokom ve diyabetik retinopati. Görmeyi tehdit eden bu hastalıkları önlemek için, kan şekeri seviyenizi kontrol etmek ve gözlerinizi yılda en az bir kez bir göz doktoruna kontrol ettirmek önemlidir.

Öncelikle Diyabet Nedir?

Diyabet, yüksek kan şekeri seviyeleriyle ilişkili bir hastalıktır. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin, hücrelerimizin yediğimiz şekerlerden enerji almasına yardımcı olur. Diyabet, vücut insülin üretmediğinde veya etkili bir şekilde tepki vermediğinde gelişir ve bu durumda kan dolaşımında çok fazla şeker olur. Zamanla diyabet, potansiyel olarak geri dönüşü olmayan göz hasarına ve zayıf görüşe neden olabilir. Ancak kan şekeri seviyenize ve gözünüze dikkat ederek görme kaybını önleyebilirsiniz.

Herkes için düzenli olarak yapılacak olan yıllık göz muayeneleri çok önemlidir, ancak rutin taramalar şeker hastaları için daha da önemlidir. Göz doktorları, komplikasyonları önlemek için şeker hastalığı ilacını gerektiği gibi ayarlamak amacıyla hastalarını ilk olarak dahiliye doktoruna diyabetik göz sağlığı raporları ile birlikte yönlendirebilir.

Kapsamlı bir göz muayenesi sırasında birçok göz hastalığı hızlı ve kolay bir şekilde teşhis edilebilir . Katarakt, Glokom, Makula dejenerasyonu, Diyabetik retinopati veya Kuru göz gibi bir göz hastalığı teşhisi konduysa bu sizi korkutmasın sonrasında ne olacağı konusunda kafanızın karışık olması çok doğal. Göz doktorunuz sizi her tür hastalık için detaylıca bilgilendirerek en uygun tedaviyi uygulayacaktır. İlaç tedavisine veya ameliyata ihtiyacınız olacak mı? şimdi mi yoksa gelecekte mi?

Görme ve Diyabet Arasındaki Bağlantı Nedir?

Bulanık görme veya dalgalı görme genellikle diyabetin gözlerinizi etkilemeye başladığının ilk en önemli belirtilerinden biridir. Bazen diyabet nedeniyle göze sızan sıvı görmemizi sağlayan lensin şişmesine ve şeklinin değişmesine neden olur. Bu da gözlerin odaklanmasını zorlaştırarak bulanık görmeye neden olur. Bu tür semptomlar, bir göz hastalığının gelişmekte olduğunu gösterebilir. Bu durum dengesiz kan şekeri seviyelerinden kaynaklanıyor olabilir ve kan şekeri değerlerinizi sağlıklı seviyelere geri getirerek düzeltilebilir. Bulanık görme fark etmeye başlarsanız, mümkün olan en kısa sürede göz doktorunuzdan randevu alın.

Diyabetin Etken Olarak Neden Olabileceği 3 Göz Hastalığı


1 – Katarakt

Katarakt son derece yaygın ve doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olsa da, diyabet hastalrı yaşamın erken dönemlerinde katarakt geliştirme eğilimindedir. Göz içindeki merceğin saydamlığını yitirmesi ile karakterize edilen katarakt, ışığın göze girmesini engelleyerek bulanık görmeye neden olur. Günümüzde en iyi tedavi seçeneği, çok güvenli ve etkili olan katarakt ameliyatıdır. Özellikle femto saniye lazer ile katarakt ameliyatı sayesinde katarakt tedavi edilebilir. Hızlı iyileşme ve lazer teknolojisi ile kesi işlemlerinin yapılması Femtosaniye Lazer ile Katarakt Ameliyatını ön plana çıkarmakta.

2 – Glokom

Glokom, optik sinir hasarı ile karakterize bir grup göz hastalığını ifade eder. Önce çevresel periferik görüşü etkileme eğiliminde olduğu için, glokom genellikle önemli bir hasar oluşana kadar fark edilmez. Bununla birlikte, rutin glokom taramaları uyarı işaretlerini tespit edebilir. Erken teşhis ve tedavi, hastalığın ilerlemesini ve görme kaybını önleyebilir. Glokom ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, sonuç o kadar iyi olur. Günümüzde glokom tedavisi başarılı sonuçları ile HFDS (High Frequency Deep Sklerotomy) yöntemi ön plana çıkmakta.

3 – Diyabetik Retinopati

Diyabetik retinopati, retina tabakasında ki küçük kan damarlarının zayıflaması ve daha sonra kötü kontrol edilen kan şekeri seviyeleri nedeniyle balonlaşması (mikro anevrizma) sonucu ortaya çıkar. Gözün arkasında ortaya çıkan zayıf kan dolaşımı, daha fazla anormal kan damarlarının büyümesine neden olur. Bu durumda da hastalıklı bölge kanar veya göz içine kan sıvısı sızdırır ve zamanla yara dokusuna, retina dekolmanına ve hatta körlüğe yol açabilir.

Genellikle diyabetik retinopatinin ileri aşamalarına kadar hiçbir semptom görülmez, burada hastalar görme alanlarında lekeler ve karartılar görmeye başlayabilirler. Retinopati, ameliyat ve göz enjeksiyonları ile tedavi edilebilir, ancak bu hastalığın ilerlemesini önlemenin en iyi yolu, gözlerinizi düzenli göz muayenesidir.

Sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.