Astigmat Lazer Göz Ameliyatı – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Astigmat Lazer Göz Ameliyatı

Astigmat Lazer Göz Ameliyatı

alt

ASTİGMAT GÖZ BOZUKLUĞU LAZER GÖZ AMELİYATI İLE DÜZELTİLEBİLİR

Gözlükler ve bazı kontakt lens türleri, astigmatizma nedeniyle oluşan görme bozukluğunu giderebilir ve net görmenize yardımcı olabilir. Ancak bu uygulamalar (Astigmat Gözlüğü, Astigmat Kontakt Lensi Gibi) astigmat tedavisi olarak kabul edilmezler. Kalıcı bir tedavi olarak gözün şeklini değiştirmezler ve kornea ile göz merceği arasındaki eğrilikte ki uyumsuzluğu düzeltmezler.

Günümüzde kullanılan bazı kontakt lens türleri göz şeklini değiştirmeye yardımcı olabilir. Bu sert kontakt lensler geceleri takılır ve gözün şeklini geçici olarak değiştirirler. Sabah uyandığınızda, bu şekil değişikliği nedeniyle net bir şekilde görebilirsiniz; ancak akşam gözünüz alıştığı şekline geri döndüğünde bulanık görüş geri dönebilir.

Gözlük veya kontakt lens kullanmadan net görememenizin neden astigmat görüş kusuru olabilir. Bu, gözünüzün şeklinin neden olduğu bir bozukluktur ve görüntülerin soluk, odak dışı ve bulanık görünmesine neden olur. Astigmatizm semptomları, basit bulanık görmeden daha fazlasını içerebilir. Zamanla astigmat, net görmenizi engelleyen başka semptomlara da neden olabilir.

Astigmatizm için LASIK göz ameliyatı da dahil olmak üzere görüşünüzü iyileştirmeye yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler vardır. Ancak bu tedaviler içinde doğala en yakın görüşü yakalamanıza olanak sağlayan tedavi lazer göz ameliyatlarıdır. Lazer Göz Ameliyatı planlamadan önce, bu hassas prosedürle ilgili riskleri ve faydaları anlamalı, doktorunuzla bu konu hakkında detaylı şekilde görüşmelisiniz.

Ameliyatınız için hazırlanmanız gerekebilir ve bu, birkaç hafta için kontakt lenslerin kullanımını sonlandırarak gözlüğe geçiş yapmanızı gerektirebilir. Türkiye’de sağlık sigortaları lazer göz ameliyatı ile görüş düzeltme uygulamaları masraflarını karşılamamakta, bu nedenle nasıl ödeme yapacağınızı da belirlemeniz gerekebilir.

Astigmatizma Gözünüzün Şekli İle İlgili Bir Durumdur

Sağlıklı bir insan gözü tamamen pürüzsüz cam bir yüzey şekildedir. Gözün yüzeyi ve merkezi mükemmel bir şekilde yuvarlaktır ve ışık bu yüzeyde eşit mesafede hareket eder. Eğer göz mercek yapınızda bir düzensizlik söz konusu ise tıpkı cam içinde veya yüzeyindeki bir eğriliğin ışığın hareket etme şeklini değiştirmesi gibi, insan gözündeki bu düzensizlik de göze giren ışığın yolunu değiştirebilir.

Işık ideal bir şekilde retinaya (Gözümüzün arkasında görme sinirlerinin bulunduğu alan) yönlendirildiğinde, göze giren görüntüler net olur ve bulanık görünmezler. Göze gelen ve retina tabakasına düzgün biçimde odaklanamayan ışık, özel göz için lensler veya astigmat lazer ameliyatı ile düzeltilene kadar bulanık görmeye neden olur.

İki ana astigmat türü vardır. Birincisi, kornea astigmatizması, sekil açısından bozuk bir kornea tabakası nedeniyle meydan gelir. Bu tip astigmatı olan kişiler için kornea kusursuz gibi yuvarlak değildir. Bunun yerine, kornea bir dışa doğru bir miktar bombelidir.

İkinci tip astigmatizma olan lentiküler astigmatizm, gözdeki korneanın şekilsiz olmasıdır. Yuvarlak olmaktan ziyade, mercek bir şekilde değişken kavisli bir durumdadır. Göz merceğinin eğrisi ile korneanın eğrisi uymadığında astigmat görüş kusuru meydana gelir.

Göz hastalıkları uzmanları, düzensiz astigmatizm olarak bilinen başka bir astigmatizma türü olduğuna dikkat çekmekte. Bu tür astigmatı olan kişiler, gözlük ile düzeltilen görmenin gölgeli veya bulanık kaldığını, kontakt lens kullanılmasının ise daha keskin görüş sağlayabildiğini bildirmekteler. Bu tür astigmatizma, daha önce gerçekleştirilen görüş düzeltme ameliyatları, katarakt ve daha fazlasından kaynaklanabilir.

Keratokonus olarak bilinen son bir astigmat türü, korneanın ince ve koni şeklinde büyümesine neden olur. Keratokonus nedeniyle meydana gelen astigmat açıkça gözlükle düzeltilmesi mümkün olmayan görme azlığına neden olur. Net bir görüş elde etmek için, bu tür astigmatı olan kişilerin kontakt lenslere veya ciddi durumlarda kornea nakline ihtiyacı olabilir. Günümüzde keratokonus tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Astigmatizm, diğer görme problemleriyle birlikte görülebilir. Astigmat ile birlikte miyop (Uzağı Net Görememe) görme kusuru presbiyopi (Yakını Net Görememe) olabilir. Bu ek faktörlere bağlı olarak astigmatizma nedeniyle görüşünüz değişebilir. Uluslar arası bilimsel makale yayınlanan tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, sadece astigmatizmanın neden olduğu bulanıklığın gücünün, astigmatizma ve diğer görme sorunlarının birlikte görülmesi durumundan farklı olduğunu buldular.

Astigmat Göz Numaranız Zamanla İlerleyebilir

Astigmatizmanın diğer bazı semptomlara neden olabileceği bilinmektedir.
• Gözde yorgunluk hissi
• Gözde ağrı
• Baş ağrısı
• Özellikle düşük ışıkta çarpık görme

Düşük ışıkta kitap, gazete, dergi, okumak, gözlerinizi kısarak veya dijital ekranlara çok yakın oturarak izlemek astigmatizmayı daha da kötüleştirebilirsiniz. Astigmatizmanın neden olduğu semptomlar görmenizi zorlaştırabilir. Zaman geçtikçe bu semptomların gittikçe daha da göz ardı edilemez bir hale geldiğini fark edebilirsiniz.

Görüşünüzü keskinleştirmek için gözlüğe veya kontakt lense ihtiyacınız olabilir ve gözlük reçeteniz, göz numaranız zamanla değişebilir. Bu olduğunda, görmenizi düzeltmek için yeni gözlüklere veya kontakt lenslere ihtiyacınız olabilir. Gözlük reçetenizin değişmesine sadece astigmat görme kusuru neden olmayabilir. Miyop, hipermetrop, presbiyopi gibi görme kusurları da göz numaralarınızın değişmesine neden olabilir.

Astigmat Göz Bozukluğu Tedavi Edilebilir

Gözlükler ve bazı kontakt lens türleri, astigmatizma görüş bozukluğunun giderilmesinde kullanılır ve net görmenize yardımcı olabilir, ancak astigmat tedavisi olarak kabul edilmezler. Gözlük ve kontakt lensler gözün şeklini değiştirmezler ve kornea ile göz merceği arasındaki eğrilikte ki uyumsuzluğu düzeltmezler.

Bazı kontakt lens türleri göz şeklini değiştirmeye yardımcı olabilir. Bu sert kontakt lensler geceleri takılır ve gözün şeklini geçici olarak değiştirirler. Sabah uyandığınızda, bu şekil değişikliği nedeniyle net bir şekilde görebilirsiniz; ancak akşam gözünüz alıştığı şekline döndüğünde bulanıklık geri dönebilir.

LASIK lazer göz ameliyatı, astigmatın neden olduğu sorunlar için kalıcı bir düzeltmedir. Burada lazer göz ameliyatı doktorları az miktarda kornea dokusunu çıkarır, böylece gözünüzün eğrileri birbiriyle eşleşir. Çıkarılan doku tekrar oluşmaz, bu nedenle kornea dokusunda yapılan değişiklikler hayatınızın geri kalanında da etkili olacaktır. Laik operasyonları kalıcı sonuçlar veren cerrahi operasyonlardır.

Topografi kılavuzlu LASIK’te (Topoguided) lazer göz ameliyatı doktorları, göz yapılarının şeklini ölçmek için bir makine kullanır ve bu ölçümlerin ürettiği veriler, ameliyat sürecinde makinelere rehberlik etmek için kullanılır. Makine, doktorların ameliyat sırasında çok hassas ayarlamalar yapmasına olanak sağlar. LASIK ile doku çıkarma aşamasında, alışılmadık göz şekilleriyle baş etmede Topografi kılavuzlu LASIK’te (Topoguided) kullanılması astigmat lazer ameliyatları için iyi bir tercihtir.

Ophthalmology Times’da yayınlanan bu tür cerrahinin etkinliği üzerine yapılan bir makalede, araştırmacılar, bu ameliyatı geçiren hastaların 20/20 vizyona ulaştığı bildirilmekte. Bunun gibi çalışmalar, LASIK lazer göz ameliyatı ile insanların astigmatizmanın neden olduğu görme problemlerinin üstesinden gelmelerine yardım etmede ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor.

Astigmat için LASIK göz cerrahisinde bilgisayar kullanımı yeni değildir. 2002 yılında, araştırmacılar, astigmatı olanlarda şekil bozukluklarını düzeltmek için yazılımın kullanımını tartıştılar. O zamandan beri, doktorlar hem gözün şeklini ölçme hem de doğru cerrahi yaklaşımı bulmalarına yardımcı olmak için teknolojiyi kullanma konusunda ustalaştılar.

LASIK, birçok astigmatizmanın tedavisinde çok yardımcı olabilse de, her insan ve her göz grubu için doğru yaklaşım olmayabilir. Örneğin, yapılan bir araştırmaya göre, şiddetli astigmatı olan kişiler LASIK için iyi adaylar olarak kabul edilmemekte. İleri derece astigmatlı kişiler Lazer Göz Ameliyatı yerine Göz İçi Lens Ameliyatı ile göz içine yeni bir lens yerleştirme uygulamasından faydalanabilirler.

Bu yöntem ile dikkate değer bir sonuç alınabilir. Bu kişilerin çoğu ameliyattan önce gözlükle bile net göremezken, ameliyattan sonra gözlüğe veya kontakt lense ihtiyaç duymadan görebilmektedirler. Şiddetli astigmatınız varsa ve gözünüz LASIK sizin için uygun değilse, doktorunuz göz içi mercek uygulamasını size yardımcı olabilecek bir çözüm olarak sunabilir

Astigmatizm için LASIK Cerrahisinin Riskleri ve Faydaları Neler?

LASIK Lazer Göz Ameliyatı, göz şeklinizin kalıcı bir düzeltmesidir ve gözlük ve kontakt lenslere olan bağımlılığınızı azaltmak için tasarlanmıştır. LASIK’li birçok kişi için ameliyat, net görme yeteneklerini tamamen değiştirir. Örneğin, Ophthalmology and Visual Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, astigmatı yüksek kişiler arasında, yüzde 73,8’inin ameliyattan sonra 20/20 görme elde ettiğini bulmuşlardır. Bu etkileyici araştırma gösteriyor ki, bazı insanlar LASIK Lazer Göz Ameliyatı sonrası gözlük veya kontakt lens kullanımını sonlandırabiliyor.

LASIK Lazer Göz Ameliyatı sonrası karşılaşılabilen olumsuzluklardan birisi kuru göz sendromudur. Böyle bir durumda, doktorunuz size kuru göz sendromu için tedaviler sağlayabilir. Gözlerinizde yanma, batma, kuruluk hissi, kızarıklık gibi durumlar olduğunda, ki bu ameliyattan sonra sık görülür, görüşünüz bulanık ve puslu olabilir. Size gözyaşı üretimini artıran tedaviler sunmak, bu bulanıklığın azalmasına sağlayabilir. Tüm bu durumlar geçicidir ve birkaç gün içinde büyük bir rahatsızlık vermeden sonlanırlar.

Zamanla, LASIK’ten sonra bile okuma gözlüğü takmanız gerekebilir. Unutulmamalıdır ki yakın görüş problemi yaş ilerledikçe sık gözlemlenmektedir. Yaşlandıkça, gözün merceğini geren ve çeken kaslar zayıflayabilir ve mercek sertleşebilir. Bu, nesneleri yakından görmeyi zorlaştırır ve okuma gözlüğü kullanımını gerektirebilir. Bu, LASIK ile önlenebilecek veya düzeltilebilecek bir sorun değildir. Bu durum için farklı Lazer Göz Ameliyatı teknikleri mevcuttur.

Ayrıca, tüm insanların ameliyat için iyi adaylar olarak görülmediğine dikkat edilmelidir. Aşağıdaki durumlarda ameliyat için uygun görülmezsiniz ve doktorunuz tarafından reddedilebilirsiniz:
• Kornea ülseri geçmişiniz varsa.
• Glokom, kuru göz, herpes simpleks veya keratokonus gibi göz hastalıklarınız varsa.
• AIDS, lupus veya diyabet gibi bir sağlık sorununuz varsa.
• Steroid kullanırken yan etki öyküsü varsa.

LASIK ameliyatı, genellikle 1 yıl ve üzeri sürelerde seyreden komplikasyonlara da neden olabilir. Örneğin, bazı kişilerin ameliyattan sonra gece net görememe geliştirdikleri bildirilmekte. Bazı hastalar ameliyat sonrası parlak ışıkların neden olduğu parlamaları ve göz kamaşması nedeniyle geceleri araba kullanmakta zorlanabilirler. Bazı insanlar ayrıca kontrast duyarlılığında bir azalma geliştirir ve bu da nesnelerin parlak ışıkta bile bulanık görünmesine neden olabilir. Tüm bu sorunlar genel olarak geçici durumlardır. Bu semptomların kalıcı bir hal aldığını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Ameliyatı planlamadan önce, başınıza gelirse bu komplikasyonlarla yaşayabileceğinizden emin olmanız gerekir. Komplikasyonlar için tüm bu riskler çok düşük olabilir, ancak yine de mevcuttur. Bu düşük komplikasyon riskleri fikri sizi rahatsız ediyorsa, ameliyattan kaçınmak sizin için en iyisi olabilir.

LASIK Lazer Göz Ameliyatı Hazırlık Süreci

Ameliyatla olmayı seçerseniz, konusunda uzman tecrübeli bir Lazer Göz Ameliyatı Doktoru ile çalışmanız gerekecektir. LASIK Lazer Göz Ameliyatı hazırlığınızın bir parçası olarak, kalifiye bir profesyonel ile uzun bir göz muayenesinden geçeceksiniz.

Katarakt ve Refraktif Cerrahi için bir doktor gözlerinizi, keratokonus (Kornea Sivriliği) açısından yakından kontrol edebilir. Göz doktorunuz korneanızın ne çok dik ne de çok ince olmadığından emin olmalıdır. Bunlar astigmatizmde rol oynayabilecek durumlardır ve bu nedenle doktorunuz emin olmak için gözlerinizi yakından ve detaylıca kontrol etmek isteyecektir.

Kontakt lens kullanıyorsanız, doktorunuz muayenenizden birkaç hafta önce lens takmayı bırakmanızı isteyecektir. Özellikle sert yapılı Bazı kontakt lensler korneanın şeklini değiştirebilir. Bu lensleri muayenenizden çok önce çıkarmak, doktorunuzun doğru ölçümler alması açısından hayati önemdedir. İşlem sırasında kullanılan ilaçlar araç sürmeyi sizin için güvensiz hale getirebileceğinden, ameliyattan hemen sonrasında evinize gitmeniz sizin için en iyisidir. Ayrıca ameliyat günü ve iyileşirken yüzünüzde losyon, krem, makyaj ve benzeri maddeleri kullanmaktan kaçınmanız istenebilir.

Ameliyatın kendisi sadece birkaç dakika sürer ve doktorunuz işlem sırasında ağrı hissetmenizi önlemek için uyuşturucu damlalar ve ilaçlar kullanır.

İşlemden sonra rahatsızlık hissedebilirsiniz. Doktorunuz bu ağrıyı hafifletmek için size ilaçlar reçete edecektir.

LASIK Kimler için uygundur?

LASIK’in en büyük artılarından biri istisnai durumlar hariç, çoğu insan için uygun olmasıdır. Lasik Yakın görüş, uzak görüş ve astigmat hastalarına uygun bir cerrahi prosedürdür. Hastalarımızdan aldığımız geri dönüşlere göre, net görme açısından sonuçlar çok hızlı ve iyileşme süreci genellikle çok rahattır. Bu nedenle çoğu insan, diğer tedavilere nazaran LASIK’i seçme eğilimindedir. LASIK genellikle ince korneası olan veya çok kuru göz sorunu yaşayan kişiler için uygun değildir. Ayrıca flep komplikasyonları riski de vardır. Bu nedenle göze darbe ihitimali yüksek olan işlerde ve spor alanlarında çalışan kişilere uygun değildir.

LASIK ameliyatı için seçenekleriniz neler olduğu konusunda ve ameliyatın sizin için doğru olup olmadığını anlamanıza doktorunuz yardımcı olabilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.