LASIK Hakkında Herşey – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

LASIK Hakkında Herşey

LASIK Hakkında Herşey

LASIK HAKKINDA HERŞEY

LASIK

LASIK (Lazer Destekli Keratomi) şu anda en yaygın lazer görme düzeltme prosedürü türüdür. Lasik yöntemi Lazer Göz Ameliyatlarında günümüzde en sık uygulanan cerrahi prosedürlerin başında gelmektedir. Sıklıkla uygulanan diğer lazer görüş düzeltme uygulamalarına Relex Smile, PRK No-Touch, Lazer Presbyond gibi yöntemler örnek gözterilebilir. Tüm bu yöntemlerin uygulama açısından birbirlerinde farklılıkları vardır. Lasik Düşük, orta ve yüksek görme bozukluğu reçetelerine uygulanabilen, son derece etkili bir ayakta tedavi prosedürüdür. Hastanede yatış gerektirmez. Kişiler ameliyat sonrası 1 gün evlerinde dinlendikten sonra güncel hayatlarına geri dönebilirler. Lasik ciddi ileri derecedeki reçeteleri düzeltmek için kullanılabilir ve şu anda Türkiye’de en sık uygulanan Görüş Düzeltme prosedürlerinden biridir.

Her tıbbi prosedürde olduğu gibi Lasik içinde komplikasyon oluşturma riski vardır. Çok düşük bir olasılıkta olmakla birlikte her ameliyatta olduğu gibi riskler söz konusudur. Ancak Lasik prosedürü için kullanılan excimer lazer benzersiz derecede hassasiyet ve öngörülebilirlik sağlar. Lazerin her darbesi, bir cm2 alanın 40 binde biri kadar dokuyu saniyenin 12 binde biri kadar bir sürede yok edebilir. Bu hassasiyet ve teknik imkan, deneyimli bir cerrahın prosedür boyunca mükemmel seviyede kontrol ve kayda değer bir doğruluk elde etmesini sağlar.

Bununla birlikte, LASIK prosedürünün düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi için çok fazla teknik beceri ve eğitim gerekir, bu nedenle konusunda uzman, ve lasik cerrahisi alanında tecrübeli doğru cerrahı seçmek çok önemlidir.

Geleneksel LASIK İle Kişiye Özel LASIK (Wavefront) Arasındaki Fark Nedir?
Wavefront CustomLASIK, ışığın gözünüzden nasıl geçtiğini doğru bir şekilde ölçmek için wavefront analizörü adı verilen bir araç kullanır. Gözünüzün ortaya çıkan topografik haritası daha sonra lazere programlanır ve lazer, gözünüze bu kişiselleştirilmiş 3B haritaya göre işlemi gerçekleştirir. Wavefront CustomLASIK, kişinin görme kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilen, gözdeki küçük kusurlar olan “yüksek dereceli” görme kusurlarının tedavisine yardımcı olur. Aslında, yüksek dereceli sapmalar görsel parlama ve halelerle ilişkilendirilmiştir. Çok yüksek dereceli görme kusurları daha önce kontakt lensler, gözlükler veya Konvansiyonel LASIK ile tedavi edilemiyordu.

Çoğu hasta, Wavefront CustomLASIK’in sağlayabileceği daha yüksek düzeyde özelleştirmeyi tercih edecek olsa da, geleneksel LASIK birçok hasta için hala çok iyi ve etkili bir seçimdir. Son olarak, seçenekleri cerrahınızla tartışmanız gerekir. Doğru kararı vermenize yardımcı olacak en yetkin kişi göz sağlığı uzmanınızdır.

LASIK ve Wavefront Aynı Şekilde Mi Yapılıyor? Yoksa Wavefront CustomLASIK Tamamen Farklı Bir Prosedür Mü?
Gerçek LASIK prosedürü, hem Konvansiyonel LASIK hem de Wavefront CustomLASIK’te aynı şekilde gerçekleştirilir. Geleneksel LASIK ve Wavefront CustomLASIK için operasyon öncesi testler büyük ölçüde farklılık gösterir. Tekniklerin birbirinden ayrıldıkları temel nokta ameliyat öncesi işlemler ve ölçümlerdir. Wavefront CustomLASIK ile birlikte kullanılan wavefront analizörü, cerraha yepyeni bir bilgi ve doğruluk düzeyi getirmektedir.

Bıçaksız Intralase
IntraLase LASIK, LASIK ameliyatlarında uygulanan kornea üzerinde flep tabakası oluşturulmak için %100 bıçaksız bir yaklaşımdır.

Geleneksel olarak cerrahlar, LASIK fleplerinin oluşturulması için mikrokeratom adı verilen bir alet kullanmışlardır. Flep, LASIK prosedürünüzü gerçekleştirmek için cerrahın kornea tabakasından kaldırdığı ince bir kapakçıktır. Bir mikrokeratom bıçağı yerine, bu işlem lazer yardımı ile yapıldığında bu işleme Intralase Lasik denmekte.

IntraLase lazer, korneanızın dış kısmından zararsız bir şekilde geçmek ve göz yüzeyinin hemen altında bir mikroskobik kabarcık tabakası oluşturmak için küçük lazer ışığı darbeleri kullanır. Bu, dokuda cerrahın girebileceği ve flebi LASIK lazerin yolundan kaldırabileceği bir boşluk yaratır. Flep oluşturma işlemi, göz başına yaklaşık 20 saniye ve tüm LASIK prosedürü için toplam yaklaşık 10 dakika sürer.

LASIK tamamlandığında, IntraLase yöntemi kullanılarak oluşturulan bir kapakçık benzersiz bir şekilde yerine “kilitlenebilir”. Göz daha sonra iyileşmeye başlar. Cerrahlar, bu aşamada ameliyat sonrası mevcut en yüksek kalitede bakımı sağlamaya özen gösterirler ve bu konuda hastaları detaylıca bilgilendrirler.

Lasik ameliyatı için en doğru zaman, ne zaman?
LASIK lazer görme düzeltme ameliyatı, genellikle reçeteli gözlüklere veya kontakt lensler ile net görüş elde edebilen kişilere uygulanmaktadır. Prosedür, gözün kornea adı verilen şeffaf, kubbeli ön kısmını yeniden şekillendirmek için excimer lazer teknolojisini kullanır. Bunu yaparken, ışığın gözlerden geçme şeklini (Korneada meydana gelen kırılma) değiştirerek retinaya düzgün bir şekilde ulaşmasını sağlar. Bu da ışığı, görebildiğimizi bize bildirmek için beyne gönderilen mesajlara dönüştürür.

LASIK, hastaların en az %94’ünün 20/20 veya daha iyi görüşe ulaşmasını sağlayan son derece güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir. Ancak bu, herkes için uygun olduğu veya istediğiniz an LASIK işlemi yaptırmanız için doğru zaman olduğu anlamına gelmez. Genel olarak, LASIK uygulanabilmesi için ortalama yaş aralığı 20 ila 40 yaş arasındadır. Peki, LASIK lazer görme düzeltmesi yaptırmak için doğru veya yanlış zaman var mı?

Asgari Yaş Gereksinimlerini Karşılamalısınız
Ülkemizde T.C. Sağlık Bakanlığı, hastaların LASIK lazer göz ameliyatı olabilmeleri için en az 18 yaşında olması gerekliliğini şart koşmakta. Herhangi bir üst yaş sınırı olmamasına rağmen, insanların çoğunluğunun orta yaşa gelmeden önce bu işlemi tercih etmelerinin nedeni, 40 yaşına geldiğimizde, presbiyopi denilen yaşa bağlı yakını görememe geliştirmeye başlama ihtimalimizin daha yüksek olmasıdır. Bu, gözün doğal merceğinin daha az esnek hale geldiği ve yakındaki nesnelere odaklanmanın zorlaştığı zamandır. 40 yaşından sonra hasta daha önce LASIK yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın okuma gözlüğü takmaya başlayabilir.

Görüşünüzde en az 1 yıl boyunca değişim olmamalı.
Görme yeteneğimiz yaşla birlikte giderek kötüleşme eğiliminde olduğundan, muhtemelen reçetenizin geçmişte değiştiğini fark etmişsinizdir. Bununla birlikte, 20’li yaşlarımıza ulaştığımızda vizyonumuz istikrar kazanma eğilimindedir. LASIK’in etkili olabilmesi için reçetenizin en az 12 ay stabil olması gerekir. Ayrıca LASIK cerrahınızın size bildireceği belirli sınırlar içinde olmalıdır. Nadır bir durum da olsa, LASIK’in Her görüş bozukluğu için uygulanamadığı durumlar söz konusudur.

Sizin ve Gözlerinizin Genel Sağlığı İyi Durumda Olmalı
Her türlü lazer görme düzeltmesi için genel sağlığınızın iyi olması esastır. Bunun nedeni, vücudunuz gerektiği gibi iyileşmezse, işleminizden kaynaklanan komplikasyon riskiniz artar. Kontrolsüz otoimmün rahatsızlıkları olan veya immünosupresanlar gibi bazı ilaçları alan kişiler ameliyat için uygun adaylar olarak kabul edilmez. Hamileyseniz veya emziriyorsanız LASIK yaptırmak için beklemeniz gerekecektir.

Gözleriniz de sağlıklı olmalı, ciddi göz rahatsızlıkları veya yaralanmalar olmamalıdır. Lazer görme düzeltmesi için onaylanmadan önce LASIK cerrahınız gözlerinizin sağlığını ve durumunu detaylıca değerlendirecektir.

Yapılan araştırmalar göşteriyor ki ülkemizde 30 milyondan fazla insan bir dereceye kadar kırma kusuruna sahiptir. TÜİK verilerine göre, Miyop görme kusuru en yaygın görme problemlerinden biridir. Neyse ki, göz doktorları, kırma kusurlarından muzdarip kişilere gözlük reçeteleri önerebilir. Yakın görüş bozuk, uzak görüş bozuk veya astigmatlı mısınız? Gözlük veya kontakt lens kullanımınızı azaltmak mı istiyorsunuz? Refraktif cerrahi sizin için uygun olabilir. Eğer araştırdıysanız LASIK, ReLEx Smile, PRK No-Touch hakkında bir şeyler duymuşsundur. Oküler ihtiyaçlarınız için hangi prosedürün daha uygun olduğundan emin değilseniz, bunların nasıl değiştiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

LASIK mi, PRK mı?
Lazer destekli keratomi veya basitçe LASIK, bir tekniğin adıdır. Büyük ölçekli başarısının yanı sıra hızlı iyileşme süresi ile bilinir. Daha az popüler ama yine de etkili bir tedavi seçeneği fotorefraktif keratektomi veya PRK’dır. LASIK’e benzer daha eski bir prosedürdür, yalnızca PRK’nın genellikle daha uzun bir iyileşme süresi gerektirdiğini belirtir. Yine de LASIK’e uygun olmayan hastalar için mükemmel bir alternatif olabilir.

Hem LASIK hem de PRK, aynı amaca hizmet eden refraktif cerrahi biçimleridir. Her prosedür genellikle aynı süreyi gerektirir, göz başına beş ila 15 dakika arasında. Aynı araç ve gereçlerin kullanımını da içerir, ancak amaca farklı şekilde ulaşılır.

LASIK’te cerrahınız, kornea üst kısım altındaki dokuyu yeniden şekillendirmek için korneanızda ince bir flep(kapakçık) oluşturacaktır. İşlem sonunda görme kusuruna neden olan doku hariç, herhangi bir doku kaybı olmaksızın bu kapakçık tekrar yerine yerleşecektir. Buna karşılık, PRK, korneanın üst kısmında gerçekleşen bir tekniktir ve herhangi bir kapakçık kaldırılmaz. Cerrahınız korneanızın tüm dış tabakasını lazer ile şekillendirir. Zamanla bu üst katman tekrar kusursuz şeklini geri kazanır.

LASIK İyileşme Süresi Nedir?
LASIK ameliyatınızdan hemen sonra görüşünüz çok bozulacaktır. Yani, birinden sizi eve bırakmasını istemeniz gerekecek. Cerrahınız sizden birkaç saat dinlenmenizi isteyecektir. Bu sayede gözlerinizi yormazsınız. Birçok hasta, LASIK’ten sonraki saatler içinde görmede iyileşme yaşamaya başlar. Bir veya iki gün içinde hemen rutininize geri dönebilmelisiniz. Öte yandan PRK uygulaması için cerrahınız, işten birkaç gün izin almanızı isteyecektir. Korneanızın iyileşmesi genellikle birkaç gün sürer. LASIK’ten farklı olarak korneanızda deliği kapatacak bir flep olmayacaktır. Bunun yerine kendi kendisine iyileşebilecek bu doku için zaman vermek ve gerekli bakımları yapmak çok önemlidir. Tüm bu süreç sonrasında yaklaşık 4 gün içinde gözlerinizi tutarlı bir şekilde kullanabileceksiniz.

LASIK ve PRK, bu farklılıklara rağmen daha çok benzer. Bununla birlikte, görme düzeltmenizin nasıl elde edildiği hala önemlidir. Kornea flebi oluşturmak için gereken LASIK kesi, son derece aktif yaşam tarzınız nedeniyle size uygun değilse, PRK benzersiz ihtiyaçlarınız için mükemmel bir alternatif olabilir. Her zaman olduğu gibi, seçenekleriniz hakkında göz doktorunuzla konuşmanız en iyisi olacaktır.

Lazer göz ameliyatı söz konusu olduğunda, tonlarca kısaltma ve marka ismi duyacaksınız. Ayrıca analiz etmeniz gereken çeşitli tedavi türleri ile de karşılaşacaksınız. Doğru görme düzeltme seçeneğini seçmek bu konuda nihai bir karara varmak bunaltıcı olabilir.

Lazer Görme Düzeltme
Lazer göz ameliyatları, göz içi lens ameliyatları görüş bozukluklarını düzeltmek adına Gözlük ve kontakt lens kullanımına alternatif tedavi yöntemleridir. Göz yapısı uygun bireylerde lazer göz ameliyatları görüş bozukluklarını tedavi etmede sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Düşük, orta veya şiddetli astigmatizma, uzağı görememe veya yakın görememe lazer göz ameliyatları ile tedavisi mümkün olan görme bozukluklarıdır. Göz yapısı ve genel değerlendirmeleri sonucu lazer cerrahilerine uygun bireylerde görüş bozuklukları açısından durum ne olursa olsun, sorunu bir lazer görme düzeltme tekniği veya prosedürü kullanarak düzeltebilmek mümkündür.

Bununla birlikte, herhangi bir lazer görme düzeltme prosedürü uygulanmadan önce kapsamlı bir göz muayenesinden geçmeniz gerekir. Görmenizde hafif anormallikler olan sağlıklı gözleriniz varsa, lazer görme düzeltmesi rutin bir prosedürden biraz daha fazlasıdır.

Ancak, her türlü ameliyatın bazı riskler taşıdığını anlamalısınız. Lazer görme düzeltmesi son derece başarılı olabilir, ancak bilinçli bir karar vermeden önce bu konuda her şeyi öğrenmek önemlidir.

Intralase Nedir?
Lazer göz ameliyatı araştırırken karşılaşacağınız terimlerden biri de IntraLase’dir. Uygulanan birçok görme düzeltme prosedürünün aksine, bu tip cerrahi 1990’larda LASIK’ten bu yana göz cerrahisindeki en önemli sıçramalardan birini temsil ediyor. Lazer göz ameliyatını küresel bir başarıya dönüştüren teknolojinin en ünlülerinden tekniklerinden biri intralese tekniğidir.

Konvansiyonel Lazer Göz Ameliyatı
Eskiden göz doktorları bir mikrokeratom yardımıyla lazer göz ameliyatı yapıyorlardı. Bu özel cerrahi alet, korneada küçük bir kanatçık oluşturmak için tasarlanmış salınımlı bir bıçağa sahiptir. Bu uygulama sayesinde kornea tabakasından bir kapakçık kaldırılır ve alttaki dokunun yeniden şekillenmesine olanak sağlanır.

Bıçaksız lazer görme düzeltmesi, femtosaniye lazerin kullanılmasından ve bu prosedürün aşamalı olarak sektör standartlarından olmasından sonra gelen tüm prosedürleri ifade eder. Bu teknik sayesinde lazer göz ameliyatı önemli ölçüde daha güvenli ve daha hassas bir hal aldı. Bu, daha düşük enfeksiyon ve komplikasyon riski anlamına gelir.

IntraLase Ve LASIK
IntraLase, cerrahlar tarafından hastanın korneasında bir flep oluşturmak için kullanılan femtosaniye lazer tekniğine verilen ismi ifade eder. Bu tür lazerlerin birkaç farklı türü vardır ve IntraLase, aralarında en popüler olanlardan biridir.

Flep oluşturmak için korneanızı kesmek yerine, bu tip lazer korneanızda istenen derinlikte bir kabarcık oluşturur. Bu baloncuğun amacı dolaylı olarak kornea tabakasının üst kısmını göz dokusundan ayırmaktır. Bu, cerrahın kabarcık tabakasını incelemesini, dokuyu ayırmasını ve flep altı dokuya müdahale etmesini sağlar.

Diğer bir deyişle IntraLase, günümüzde çoğu klinikte kullanılan gelişmiş bir lazer kesme aletidir. Lazer göz cerrahisinde yeni standarttır. Esasen, geleneksel LASIK prosedürünü değiştirerek daha güvenli ve daha az invaziv hale getirir. Bu teknikte gözlemler gözsteriyor ki, hastalar daha hızlı iyileşme eğilimindedir.

Çoğumuz için vizyonumuz, dünyamızda edindiğimiz birincil duyumuzdur. Ne yazık ki, bazılarımız bazı şeyleri diğerlerinden daha net görmekte zorlanıyor. Yüzyıllar boyunca, görme sorunları yaşayan insanlar, sadece bu duruma alışmak ya da gözlük – kontakt lens kullanmak zorunda kaldılar. 22 yıldan biraz daha uzun bir süre önce, dünyanın sayılı ve prestijli sağlık kuruluşları tarafından(FDA, Avrupa Birliği Sağlık Kurumu, T.C. Sağlık Bakanlığı) onaylanan LASIK göz ameliyatı sayesinde tüm bunlar değişti. LASIK göz ameliyatı, onaylandığı 1999 yılından bu yana, belirli sağlık koşullarına sahip milyonlarca insanın görme kusurlarının tedavi edilmesine yardımcı olmuştur.

Miyopi
Miyopi veya miyopluk, dünya nüfusunun üçte birinden fazlasını ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının ise yaklaşık %27’sini etkiler. Göz kürelerinizin normalden uzun olması veya korneanızın çok keskin bir şekilde kıvrılmasından kaynaklanır. Bu nedenle ışık ışınları retinanın ön kısmına odaklanır. Bu nedenle miyop insanlar yakındaki nesneleri net görebilirken uzaktakileri bulanık görebilir.

Işık ışınlarının retinanın önünde değil, doğrudan retinaya odaklanması gerekiyor. LASIK göz ameliyatı, dik bir korneanın neden olduğu miyopiyi ince ayarlanmış hassas bir lazerle düzleştirerek düzeltebilir. Bu, LASIK göz cerrahisi prosedürleri ile düzeltilen en yaygın bir görme sorunudur. Miyopiyi düzeltmek için yapılan LASIK göz cerrahisi prosedürlerinin başarı oranı oldukça yüksektir: miyop hastaların %94-100’ü arasında daha iyi olmasa da en az 20/20 görme elde edilir. Çok az bir kısım hasta daha fazla düzeltme yapmak için bir takip ameliyatına ihtiyaç duyar.

Hipermetropluk
Hipermetrop veya ileri görüşlülük, miyopiden çok daha az yaygın bir görme anormalliğidir. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının kabaca %5-10’unu etkiler. Hipermetrop, miyopinin tam tersidir. Hipermetropi olan kişilerde ortalamadan daha kısa göz küreleri veya çok düz bir kornea vardır. Bu, ışık ışınlarının retinanın arkasına odaklanmasına neden olur. Bu nedenle, hipermetropi olan kişilerde yakın görme bulanık olma eğilimindedir. Bazen uzak görüş de bulanıktır.

LASIK göz ameliyatı, düz bir korneadan kaynaklanıyorsa, Lasik bu sorunu düzeltmek için kullanılabilir. Hipermetropinize lensinizin şekli veya eğrisi neden oluyorsa, LASIK göz ameliyatının sizin için ideal tedavi seçeneği olmayabileceğini unutmamak önemlidir. LASIK için iyi bir adaysanız, lazer korneayı tam olarak yeniden şekillendirmek için kullanılacak ve ışığın retinaya daha iyi odaklanmasını sağlayacaktır. Sonuç, göze gelen görüntülerin retina tabakasına daha iyi odaklanmasıdır. LASIK göz ameliyatı için uygun bir aday olan çoğu hipermetropi hastası, işlemden sonra genellikle gözlük veya kontakt lense ihtiyaç duymaz.

Astigmat
Eğer Kornea yüzeyi ve yapısı düzensiz bir şekilde kıvrılırsa veya düzleşirse, astigmatizma ortaya çıkar. Bu durum toplumda yaygındır ve her üç kişiden birini bir dereceye kadar etkiler. Miyopi ve hipermetropinin yanında görülmesi nadir değildir. Astigmatizma hem yakın hem de uzak görüşün odağını bozar.

LASIK göz ameliyatı, korneanın düzensizliğini gidererek astigmatı düzeltir. Lazer ile çok küçük miktarlarda doku, yüksek hassasiyetle korneadan çıkarılır. Bu, daha simetrik hale getirmek için korneanın şeklini düzeltir. Ameliyat öncesi ölçümlere bağlı olarak, görüşünüz tek bir ziyarette tamamen düzeltilebilir. 4.0 diyoptriyi aşan görme bozukluklarında, görüşünüzü tamamen düzeltmek için bir takip ziyaretine ihtiyacınız olma ihtimali daha yüksektir. İkinci ziyaret, vizyonunuza daha iyi odaklanma ve netlik kazandırmak için ilk ziyaretin sonuçlarına ince ayar yapmak için kullanılacaktır. Miyopi, hipermetropi veya astigmatizma gibi bir rahatsızlığınız varsa, görüşünüzü düzeltmek için gözlük veya kontakt lensler kullanmış olabilirsiniz, LASIK göz ameliyatı sizin için sunduğu görüş tam olarak bu şekildedir.

Lasik Ekonomisi
Herhangi bir finansal karar vermeden önce, bir maliyet-fayda analizi yapmanız gerekir. Aynı durum sağlık yatırımları için de geçerlidir. LASIK göz ameliyatı olmayı düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız, yaptığınız harcamanın ekonomik yansımasını hesaplamanız gerekir.

LASIK ameliyatı denilince hastaların aklına ilk gelen şeylerden biri maliyettir. Herhangi bir tıbbi prosedür gibi, LASIK ameliyatı da önemli bir yatırım gibi görünebilir. Ancak, uzun vadede size önemli miktarda tasarruf sağlama potansiyeli vardır.

Tipik Göz Bakım Masrafları
Türkiye’de ki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 62’si bir çeşit düzeltici protez(Gözlük, Kontakt Lens) kullanıyor. Çoğu reçeteli gözlük takıyor ve yaklaşık yüzde 22’si kontakt lens kullanıyor. Bu nedenle, en azından, kırma kusuru olan çoğu yetişkinin, her iki yılda bir kapsamlı bir göz muayenesinden geçmesi gerekir. Ayrıca reçetelerini yenilemeleri ve muhtemelen yeni düzeltici gözlük veya kontakt lens satın almaları gerekiyor.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.