Katarakt Ameliyatı 4 Aşaması – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Katarakt Ameliyatı 4 Aşaması

Katarakt Ameliyatı 4 Aşaması

KATARAKT AMELİYATININ 4 AŞAMASI

40 yaş ve üzeri toplumun %10’u katarakt hastasıdır. 80 yaşına gelindiğinde, tüm insanların yarısından fazlasında katarakt görülmüştür. Bu, zaman içinde ilerleyen ve göz ardı etmemeniz gereken bir durumdur.

Katarakt Belirtileri ve Hastalığın İlerlemesi Nasıldır?
Katarakt belirtileri hafif bir rahatsızlık olarak başlayabilir. Hafif bulanıklık veya bulanık görme fark edebilirsiniz. Pek çok kişi ilk başta bunun sadece yaşla ilişkili doğal görme kaybı olduğuna inanarak sineye çeker. Ancak belirtiler yavaş ama emin adımlarla ilerler ve genellikle ciddi görme kaybına ve hatta potansiyel körlüğe yol açabilir.

Kataraktın 4 Aşaması

Kataraktın dört ana aşamasından geçeceksiniz:
1 – Erken dönem:
Katarakt ilk ortaya çıktığında lens hala berrak olacaktır. Ancak, yakın ve uzak görüş arasında odak değiştirmede zorluk yaşarsınız. Birçok kişi bulanıklık veya bulanıklık görmeye başlayacaktır. Işık parıltılarının sizi rahatsız ettiğini ve gece görüşünün zarar gördüğünü fark edebilirsiniz.

2 – Olgunlaşma aşaması:
Proteinler göz merceğini bulanıklaştırmaya başlar ve merceğin merkezde opaklaşmasına neden olur. Bu aşamada, yeni reçeteli gözlükler ve hatta parlama önleyici lensler semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

3 – Katarakt başlangıcı:
Görüşünüz “puslu – sisli” hale gelir, genellikle gördüğünüz her şeyin üzerinde beyaz veya kehribar rengi bir katman oluşur. Bu noktada lensin kenarları büyük ölçüde etkilenir ve muhtemelen yaşam kalitenizin düştüğünü fark edersiniz. Artık çeşitli görevleri güvenle yerine getiremeyebilirsiniz.

4 – Hipermatür:
Görüşünüzdeki sütlü film görünümü artık çok yoğundur ve potansiyel olarak körlük noktasına kadar görüşü bozar. Gözdeki iltihaplanma ve basınç da artarak glokom riskinizi yükseltir.

Katarakt Teşhis ve Tedavisi
Kapsamlı bir göz muayenesi ile erken katarakt teşhisi, sizin ve göz doktorunuzun durumu izlemesini sağlayacaktır. Nihayetinde, tüm kataraktların düzeltilmesi için ameliyat gerekir. Ameliyat katarakt tedavisindeki tek seçenektir.

Katarakt ameliyatı, katarakttan zarar görmüş lensi yeni bir göz içi lens implantı ile değiştirir. Eğitimli ve deneyimli bir göz doktoru tarafından yapıldığında, katarakt ameliyatı tüm cerrahi prosedürler arasında en yüksek başarı oranlarından birine sahiptir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.