Göz Enfeksiyonları Çeşitleri ve Tedavileri – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Enfeksiyonları Çeşitleri ve Tedavileri

Göz Enfeksiyonları Çeşitleri ve Tedavileri

GÖZ ENFEKSİYONLARI ÇEŞİTLERİ VE TEDAVİLERİ

Ülkemizde her yıl doktora gitmeyi gerektiren neredeyse bir milyon göz enfeksiyonunun meydana geldiğini biliyor muydunuz? Gözünüzde ağrı, kızarıklık veya kaşıntı varsa göz enfeksiyonunuz olabilir. Farklı patojenler gözünüzün çeşitli bölgelerine saldırabilir. Gerçekte, her tür göz enfeksiyonu özel müdahale gerektirir. İşte bilmeniz gereken göz enfeksiyonu türleri ve tedavilerinden bazıları:

Konjonktivit
Pembe göz olarak da bilinen bu göz enfeksiyonu konjonktivayı etkiler. Gözünüzün ön yüzeyini ve göz kapağınızın iç yüzeyini kaplayan şeffaf, ince dokudur. Konjonktivit bakteri veya virüsler nedeniyle oluşabilir. Göz doktorunuz bakteriyel konjonktivit için genellikle göz damlası veya merhem şeklinde antibiyotik reçete edebilir. Birçok viral konjonktivit vakası hafiftir ve genellikle tedavi olmaksızın bir veya iki hafta içinde iyileşir. Daha ciddi vakalar için doktorunuz antiviral ilaçlar yazabilir. Bakteri ve virüslerin yanı sıra, alerjik konjonktivitten de muzdarip olabilirsiniz. Bu, diğerlerinin yanı sıra polen, küf ve hayvan tüyü gibi belirli tahriş edici maddelere maruz kalmaktan kaynaklanabilir. Tedavi genellikle alerji ilaçları ve göz damlalarını içerir.

Keratit
Bu, korneayı etkileyen gözün ağrılı bir iltihabıdır. Keratitin iki ana tipi vardır: bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan. İlki, temiz olmayan kontakt lensler nedeniyle meydana gelir ve genellikle bakteriyeldir. Genellikle bir bitki veya ağaç dalının neden olduğu göz yaralanmasından kaynaklanan mantar enfeksiyonları da keratite neden olabilir. Keratit ayrıca viral ve hatta parazit kaynaklı olabilir. Bu göz durumunun bulaşıcı olmayan nedenleri arasında alerji, kuru gözler veya uzun süreli kontakt lens kullanımı yer alır. Kornea yaralanması, A vitamini eksikliği veya yoğun güneş ışığına aşırı maruz kalma da durumun gelişmesine katkıda bulunabilir. Sizin için en iyi tedavi, sahip olduğunuz keratit türüne bağlı olacaktır. Enfeksiyöz keratit için doktorunuz antibakteriyel, antifungal veya antiviral ilaçlar yazabilir.

Arpacık
Staph enfeksiyonlarını duydunuz mu? Bunlar, stafilokok olarak bilinen ortak bir bakteri grubunun neden olduğu enfeksiyonlardır. Bu tür bakteriler genellikle göz kapağınızın içinde veya yüzeyinde oluşabilen ağrılı kırmızı bir yumru olan arpacıktan sorumludur. Arpacık sivilce gibi görünür ve irin sızdırabilir. Tipik olarak, birkaç gün içinde kendi kendine kaybolabilir. Ancak durumunuz birkaç gün içinde düzelmezse, doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Etkilenen göz kapağına uygulayabileceğiniz antibiyotik göz damlası veya merhem reçete edebilirler. Göz kapağınızdaki şişliği azaltmak için steroid enjeksiyonu da bir seçenek olabilir. Doktorunuz ayrıca lokal anestezi altında ofis içi bir kesi yaparak arpacıklarınızı boşaltmanızı sağlayabilir.

Diğer yaygın göz enfeksiyonları üveit, blefarit, keratomikoz ve endoftalmidir.
Çeşitli patojenler gözlerinizi etkileyerek şişme ve aşırı yırtılma gibi çok çeşitli semptomlara neden olabilir. Bu nedenle önleyici tedbirler almalısınız. Bunlar, ellerinizi iyice ve gerektiği sıklıkta yıkamayı içerir. Ayrıca gözlerinize ve yüzünüze dokunmaktan kaçınmalısınız. Açık havada veya ev geliştirme projeleri yaparken göz koruması takmak da şiddetle tavsiye edilir. Göz ilaçlarınızı, kontakt lenslerinizi ve aksesuarlarınızı ve hatta havlu ve el bezlerinizi başkalarıyla asla paylaşmayın.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.