Katarakt Ameliyatı İçin En Doğru Zaman – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Katarakt Ameliyatı İçin En Doğru Zaman

Katarakt Ameliyatı İçin En Doğru Zaman

KATARAKT AMELİYATI İÇİN EN DOĞRU ZAMAN

Geçmişte kataraktı olan kişiler, kataraktlarını aldırmadan önce yaşlılık dönemlerine kadar beklemeyi tercih ediyorlardı. Artık daha fazla insan katarakt ameliyatını daha erken yaptırmayı tercih ediyor. Teknolojideki gelişmeler ve cerrahi prosedürlerdeki artan güvenlik, erken tedaviyi cazip bir seçenek haline getirmiştir.

Günümüzde katarakt ameliyatında teknoloji ve uygulamalarda gelinen aşama sayesinde daha başarılı sonuçlar alınmakta ve katarakt cerrahisi hakkında daha fazla farkındalık yaratılmaktadır. Aslında, katarakt genellikle 55 yaş ve sonrasında insanları etkiler, ancak her yaşta katarakt görülme olasılığı vardır.

Katarakt Neden Olur?
Katarakt, göz merceğindeki proteinler kümelenerek ve yapısal değişikliklere uğrayarak merceğin bulanıklaşmasına neden olduğunda gelişir. Bu durum ışığın göze girmesini veya gözden geçmesini engeller. Bu da ışık hassasiyeti, bulanık görme, göz kamaşması, gece görüşünün azalması ve ışıkları çevreleyen halelerin görülmesiyle sonuçlanır. Doktorlar kataraktı göz muayeneleri sırasında teşhis eder. Düzenli olarak kapsamlı göz muayenesi yaptırmanız katarakt olup olmadığınızın belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Katarakt Ameliyatı Olmak
Kataraktı tedavi etmenin tek yolu bulanık lensi çıkarmaktır. Katarakt ameliyatı lensin çıkarılmasını ve lensin bir GİL (göz içi lensi) ile değiştirilmesini içerir. Göz cerrahı, kataraktlı dokuyu çıkarmadan önce korneada küçük bir kesi yapmak için bir lazer kullanır. Bu işlem femto saniye lazer ile gerçekleştirilir ve mikroskobik hassasiyettedir.

Tüm işlem yaklaşık 15 dakika sürdüğü için ameliyat hızlı ve etkilidir. Günümüzde kataraktın alınmasını ötelemek, ilerleyen yaşlara veya zaman bırakmak için çok fazla neden yoktur.

Kataraktı Erken Tedavi Etmek
Kataraktı erken tedavi etmenin faydaları vardır. Ameliyat, gözlük veya kontakt lens kullanımınızı daha erken sonlandırmanıza yardımcı olabilir. Prosedürü geciktirmek, net görüş sağlamak için protezlere bağlı olmanız gerektiği anlamına gelir. Katarakt ile birlikte uygulanan GİL (göz içi lensi) size görüş düzeltici gözlükler olmadan net görüş sağlayacaktır.

Katarakt ameliyatı glokom tedavisine de yardımcı olabilir. Bu durum, artan göz içi basıncının optik sinire zarar vermesinden kaynaklanır. Katarakt ameliyatı basıncı düşürmeye yardımcı olabilir. Bu, glokom ilaçlarına olan bağımlılığınızı azaltmaya yardımcı olacaktır.

İyileştirilmiş Yaşam Kalitesi
Kataraktı erken tedavi etmek yaşam kalitenizi artırmaya yardımcı olabilir. Kataraktlı bir göz okuma, bilgisayar kullanma, telefon kullanma ve araba kullanma gibi günlük aktivitelerinizi engelleyebilir.

İhtiyacınız olanı hemen şimdi alabilecekken yaşlanmayı beklemek zorunda değilsiniz. Hatta bazı çalışmalar katarakt ameliyatının hastaların yaşam kalitelerini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir.

Düzenli Göz Muayeneleri
Düzenli göz muayenesi yaptırmak hayati önem taşır. Göz muayeneleri katarakt ve diğer göz rahatsızlıklarının erken teşhis edilmesine yardımcı olur. Erken teşhis, erken tedaviden yararlanmanızı sağlamaya yardımcı olacaktır. Rutin bir muayenede, siz herhangi bir belirti fark etmeden çok önce katarakt teşhis edilebilir. Erken teşhis tedaviye yardımcı olur.

Katarakt ameliyatı genç hastalar arasında giderek yaygınlaşmaktadır. Daha iyi farkındalık, artan güvenlik ve daha iyi sonuçlar prosedüre olan ilgiyi artırmıştır.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.